Samsung Foundry, Jeopolitik Risklerden Yararlanarak Müşteri Kazanmak İstiyor

Samuag

New member
Samsung Foundry (SF) ve TSMC, kimi rakiplerinin öncü süreç teknolojileri geliştirmeyi bırakması niçiniyle son senelerda pazar hissesi kazanıyor. Genel olarak bakıldığında Tayvan merkezli TSMC’nin daha fazla müşteri kazandığını söylemek mümkün. bir daha de Samsung, rekabeti bırakmayarak liderliğe tırmanmak için yeni uğraşlar peşinde. Çin, Tayvan ve ABD içindeki tansiyon artıyor, Samsung da bu jeopolitik risklerden yararlanarak hizmetlerini ön plana çıkarmak istiyor.

Samsung Semiconductor’ın dökümhane iş planlamasından sorumlu lider yardımcısı Sim Sang-pil yarı iletken dalıyla ilgili amaçları için şunları söylemiş oldu:

Müşterilerle bir ortaya geldiğimde, mevcut jeopolitik riskin önemli olduğunu söylüyorlar; ikincil kaynaklara gereksinimleri var. Samsung Foundry, bu biçimde kaynağa sahip olmak isteyen müşteriler için biroldukca fırsata sahip.

Samsung’un kontratlı yarı iletken ünitesi, artan talebi karşılamak emeliyle 2027 yılına kadar üretim kapasitesini üç kat artırmayı hedefliyor. O tarihler geldiğinde 2nm (2025’te) ve 1.4nm (2027’de) üzere gelişmiş üretim teknolojileri goreceğiz. Samsung, bu senelerda rakibi TSMC’nin önüne geçmeyi planlıyor.

Güney Koreli devin TSMC’den müşteri çalma talihi var zira şirket bu on yılın sonunda faaliyete geçecek olan Taylor, Texas yakınlarındaki yepisyeni fabrikasıyla ABD’deki üretim kapasitesini kıymetli ölçüde artırmayı planlıyor. Öte yandan Samsung’un karşısında büyük gayeleri olan Intel de var.