Samsung, Düşük SSD Sıhhati Meselelerini Araştırıyor

Samuag

New member
Samsung’tan gelen son yorumlara nazaran, SSD’lerde yaşanan sıhhat meseleleri hakkında yakında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Teknoloji devi, ComputerBase‘e yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu:

Samsung, yeni NVMe M.2 SSD 990 PRO da dahil olmak üzere SSD’lerinin gerisinde duruyor. Bu sıkıntıyla ilgili raporların farkındayız ve kullanıcı yapılandırmaları değişiklik gösterdiğinden şu anda mevzuyu araştırıyoruz.

Bir Samsung Community moderatörü ise bahisle ilgili ek bilgiler sundu. DavidB, şirketin SSD teknisyenleriyle görüştüğünü ve “Samsung’un şu anda Samsung SSD 990 PRO’nun SMART Percentage Used (Samsung Magician) ve Health Status (Crystal Disk Info) ile ilgili müşteri problemlerini incelediğini” belirtti.

Bilgisayar kullanıcıları, 990 Pro SSD’lerde SSD sıhhatinin fazlaca süratli biçimde düştüğünü bildirmişti. Örneğin Neil Schofield, sırf 2 TB bilgi yazıldıktan daha sonra 990 Pro sıhhatinin %64’e düştüğünü bildirdi. Diğer bir kullanıcı, bir ayda 980 Pro sıhhatinin %12’sini kaybettiğini argüman etti.

Neowin editörü Robbie Khan, 990 Pro 2 TB modelini satın aldıktan daha sonra yalnızca birkaç gün ortasında şoför sıhhatinin %99’a düştüğünü fark etti. Şoför sıhhati kısa müddet daha sonra %98’e geriledi ki bu vakitte 2 TB’lık data bile yazılmadı. Üstelik şoför sıhhati kısa vakit ortasında %95’e düştü. Samsung Memory ile irtibata geçen kullanıcı, “bu düşüşün olağan olduğu” biçiminde bir karşılık aldı.


Sorunu Reddit ve overclock.net‘e taşıyan Khan, farklı şahısların de misal problemler yaşadığını anladı. Şoför sıhhati %94’e düştü ve eser garantiye (Samsung/Hanaro) gitti. Süreç hakkında bilgi almak için yetkili servise bir e-posta gönderildi. Gelen cevapta ise “hiç bir kusur bulunmadığı, birebir eserin tekrar gönderildiği” yazıyordu:


Teknolojik aygıtlarla yakından ilgilenen kullanıcı aslında istenen tüm detayları ve ekran imgelerini ispat olarak sunmuştu. Hanaro’dan gelen e-posta’da şoförün fabrika var iseyılanlarına sıfırlandığı yazıyor. Yani şoför sırf bir daha biçimlendirilmiş ve tekrar gönderilmiş. Samsung’un yetkili servisi Hanaro, daha sonrasında SSD’yi yenisiyle değiştirmeyi teklif etti.