Rize ve 6 ilçesinde vatandaşlarla buluşan İmamoğlu: İstanbul’a zımba üzere dönüyorum

Muqe

Global Mod
Global Mod
ÇAYELİ-PAZAR-ARDEŞEN-FINDIKLI /RİZE

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu,
Rize merkezdeki halkla buluşmanın akabinde Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinde vatandaşlarla bir ortaya geldi. İmamoğlu, Çayeli’ndeki konuşmasında eski Başbakanlardan merhum Mesut Yılmaz’ı andı. Yılmaz’ın “devlet adamı” sıfatına vurgu yapan İmamoğlu, “Çocuklukta ve gençlikte kendisini tanımış, sonrasındasında da bu siyasi sürecimde devir periyot rehberliğini bizimle paylaşmış bir devlet adamımızdı. Devlet adamı, devlet insanı… Ne kadar değerli bir kelam. Devlet insanı olabilmek, her insanın oy vermese de takdirini elde edebilmek, fazlaca değerli. Umarım bizler de toplum tarafınca devlet insanı, devlet adamı olarak anılırız. Umarım onlara layık oluruz. Daima birlikte layık oluruz” dedi.

ÇAYELİ: “MİLLETİN KELAMIYLA İSTANBUL’U YÖNETTİĞİMİZ İÇİN ÇILDIRIYORLAR”

“İstanbul’da 3 yıldır her hususta vatandaşa açık davranan bir yönetimiz” diyen İmamoğlu, “Vatandaşını dinleyen ve onlarla tahlil üreten bir anlayışı yürütüyoruz. Ve İstanbul’da herkes keyifli. İstanbul’da yüzde 60’ın üzerinde memnuniyet var. Biz, her hafta kendimizi ölçtürüyoruz. İstanbul’da halkın memnuniyeti yüksek. Berbat kelam söyleyenler, bize vız gelir tırıs sarfiyat. Makûs kelam sahibine ilişkin. hiç birini dinlemiyorum, işime bakıyorum. Tek sıkıntıları ne biliyor musunuz? İstanbul’da kendi mülklerini güya ellerinden birisi aldı. İstanbul 16 milyon vatandaşımızın malıdır, mülkündür; hatta bütün Türkiye Cumhuriyeti’nin… Milletin malına sahip çıktığımız için ve milletin kelamıyla İstanbul’u yönettiğimiz için çıldırıyorlar. Lakin hatırlarsanız seçim periyodunda, 3 ayda bu arkadaşları biraz çıldırttık ya. bu biçimde demiştim ki; ‘Ben bunları 5 yılda meczup edeceğim meczup.’ Hani biraz delirmeye az kaldı misali, her gün bana sallayan, her gün bana hakaret eden… Lakin makus kelam sahibine aittir. Anneciğim bana daima der ki; ‘Allah, seni yeterli beşerlerle buluştursun.’ Aha işte benim âlâ insanlarım. Dünyanın en hoş insanları. Memleketimin her insanı benim hoş beşerim. Bir avuç insan makûs konuşmuş; vallahi umurumda değil. Onları Allah’a havale ediyorum. Kadir Gecesi bile onlar için dua ettim, Allah onlara akıl versin diye” formunda konuştu.

PAZAR: “ÇOCUKLARIN HOŞ YÜREĞİNE KURBAN”

Pazar ilçesinde de otobüs üzerinden vatandaşlara hitap eden İmamoğlu, kalabalığın ortasında gördüğü 31 Mart 2019’da CHP’den Beyoğlu Belediye Lider adayı olan SOL Parti PM Üyesi Alper Taş’ı yanına davet etti. Taş ile mahallî seçimlerde bir arada çaba verdiklerini belirten İmamoğlu, “Beyoğlu’nda olmadı ancak İstanbul’da oldu. her insanın katkısıyla oldu. Onun da katkısına minnet duyuyorum, teşekkür ediyorum” dedi. Kalabalık ortasından kendisine sevgi gösterisinde bulunan çocukları da unutmayan İmamoğlu, “Sizin hoş yüreğinize kurban. Bu çocuklar var ya, bu çocuklar: Bu çocuklar o kadar kuvvetli, o kadar dürüst, o kadar ön yargısız seven… Şu anda toplumda insanları ayrıştıran, kutuplaştıran hiç bir ön yargı onların kalplerinde yok. Ve bu milleti birbiriyle uzaklaştıran o bütün makus hisleri, bu çocuklar yıkacak. Yıkacak bu çocuklar. Yalnızca biz o çocuklara, o gençlere birazcık sağlam bir taban verelim. Şu anda onun arifesindeyiz. Az kaldı. en çok bir yıl kaldı” tabirlerini kullandı.

“BİR KİŞİNİN GÖRDÜĞÜ DEĞİL, 85 MİLYON İNSANIN GÖRDÜĞÜ APOLET DEĞERLİDİR”

“gorevini âlâ yapana laf yetiştiren bir sürü iktidar mensubu var” diyen İmamoğlu, “Her gün sabah kalkıyorum, sanki bugün Ekrem İmamoğlu’na ne diyecekler? kimi vakit diyorum ‘Allah’ım bu kimin aklına gelir?’ Vallahi onların aklına gelir. Şaşırıyorum. Çok yaratıcı beşerler. Bir de -aramızda kalsın- kıskançlar. Yani birisi işini yeterli yapmayıversin; en doruktan en aşağıya, sağdan soldan, Bursa’dan Balıkesir’den, İstanbul’dan, vekili, bakanı, hepsi… Niçin biliyor musunuz? Kim fazla Ekrem’e hakaret ederse apolet takıyorlar. Lakin bir şey söyleyeyim mi? Bir kişinin gördüğü değil, 85 milyon insanın gördüğü apolet pahalıdır. Bir kişinin gördüğü apoletten hiç bir şey olmaz. Millet gorecek, millet. Niçin kıskanıyorlar biliyor musunuz? Biz, milletimizin aklına değer veriyoruz. Biz, çocukların aklına değer veriyoruz. Biz, gençlerin aklına değer veriyoruz. ‘Onlarla üreteceğiz’ diyoruz. Biz, siyasi görüşüne bakmaksızın herkese eşit davranıyoruz” halinde konuştu.

ARDEŞEN: “İYİ Kİ BU TOPRAKLARIN ÇOCUĞUYUM”

İmamoğlu, Ardeşen’de de coşkulu bir kalabalığa seslendi. “İyi ki sizlerle bir ortadayım, güzel ki ben bu toprakların çocuğuyum” diyen İmamoğlu, hislerini, “Pazar’da da söylemiş oldum, burada da söyleyeceğim. Sizden daha sonra Fındıklı’da da söyleyeceğim, Arhavi’de de Hopa’da da. Her yerde söyleyeceğim. Zira, özüyle birlikte var olan insan, ona hürmet duyan insan, herkese hürmet duyar. Ben, özüne sadık bir insanın, fakat herkese sahip çıkan ve hürmet duyan bir beşerim. Derim ki daima; Allah’ım, beni aileme mahcup etme, beni doğduğun bu hoş topraklara, Karadenizlilere mahcup etme, doğal ki milletime, vatanıma, bayrağıma, mahcup etme. Bu ülkeyi kuran, sizlerin ceddine, dedesine mahcup etme, Atatürk’e mahcup etme” kelamlarıyla lisana getirdi.

“İSTANBUL’A ZIMBA ÜZERE DÖNÜYORUM”

“Ben size mahcup olmamayı şu biçimde tarifliyorum” diyen İmamoğlu, “İstanbul’da yaşayan insanların hakkını yedirmedim. Hiç kimsenin hakkını yedirmedim. Allah şahit ki, bu kardeşiniz, bu evladınız, bu hemşehriniz kimsenin de hakkını yemez. Hak, hukuk ve adalet kavramı, bizim prensibimizdir. Hem insani hem vicdani hem inanç prensibimizdir birebir vakitte hepimizin birlikte yaşama unsurudur” dedi. İnsanların vatandaşına mahpusu değil, özgürlüğü, aklı, bilimi gösteren yöneticilere muhtaçlığı olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bunu başaracağız. İstanbul’da bir defa başardık. Dediler ki; ‘Yanlış yaptınız.’ O denli mi? Kartmerli ikinciyi kazandık, ikinciyi. Bu vatandaşa yanlış yapmayacaksın. Yanlışı yaparsan vatandaş sana doğruyu gösterir. Hiç acımaz. ötürüsıyla biz ne yapacağız? Bir yıl daha sonra, birilerine daima bir arada doğruyu göstereceğiz” halinde konuştu. Rize ziyareti için CHP ve DÜZGÜN Parti vilayet liderlerine 2 yıl evvel yemin ettiğini aktaran İmamoğlu, “Onun için buradayım. Lakin düzgün ki gelmişim. Size bir şey söyleyeyim mi? İstanbul’a zımba üzere dönüyorum, zımba üzere dönüyorum. İstanbul’da daha epeyce çalışacağım. 7/24 çalışacağım. İnşallah daima gurur duyacağınız bir hemşehriniz olacağım” dedi. İmamoğlu, konuşmasının akabinde ayrıldı. İmamoğlu’nu taşıyan otobüs, yol uzunluğu süren sevgi şovları niçiniyle ilçeden gecikmeli olarak ayrılabildi.

BAŞKAN ÇERVATOĞLU, İMAMOĞLU’NU KAPISIZ MAKAM ODASINDA AĞIRLADI

İmamoğlu’nun Rize’deki son durağı Fındıklı ilçesi oldu. Fındıklı’da ağır bir ilgiyle karşılaşan İmamoğlu, konuşması öncesinde ilçenin Belediye Lideri Ercüment Şahin Çervatoğlu’nu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile bir arada makamında ziyaret etti. İmamoğlu çiftini kapısı olmayan ve duvarları Fındıklılı çocukların el izleriyle süslü odasında ağırlayan Çervatoğlu, “Çocuklara göstermiş olduğunuz bu hoş, samimi hisler, bizim duvarlarımızda el izleri olarak duruyor. Burası bir kayyum odasıydı. Küçücük bir belediyede bile, art tarafta dinlenme odası yapmışlardı. Biz istemedik, çalışma ofisi yaptık. O orta kapıyı söktüğümüz için orada bir boşluk oluştu. Orayı kapattık. 19 Nisan 2019’da tamamladık. 23 Nisan 2019 tarihinde çocuklarımızla bir arada şeffaf, pak bir belediyecilik, çocuk paklığında ve sadeliğinde bir belediyecilik ve çocukların elleri daima bizim sırtımızda diye bu köşeyi yaptık. Sizin yolunuzda, çocuklarla bir arada yürüdüğümüz o yolda, biz de burada yürümeye çalışıyoruz” dedi.

“BEN NE HOŞ BİR OKULDA OKUMUŞUM: İSMİ KARADENİZ”

“Fındıklı Belediyesi’ni itinayla takip ediyoruz” diyen İmamoğlu da “Hem kimi zorluklar yaşıyor birebir vakitte burada demokrat belediyecilik ismine fazlaca özel örnekleri ortaya koyan bir yol arkadaşımız. kimi vakit küçük üzere görünen ilçelerden doğan ışıklar, kocaman merkezlere umut ışığı olur. Bu bakımdan ben, Fındıklı’daki Liderimizin uygulamalarını o gözle takip ediyorum. Ve nitekim özel işler yapıyor. Muvaffakiyetler diliyorum. Her belediyemize yanında olma konusunda ihtimam gösteriyoruz. Fındıklı Belediyemiz de onlardan birisi olacaktır. Umarım, daima bir arada fazlaca başarılı işlere imza atacağız” halinde konuştu. İmamoğlu, Fındıklı Belediyesi önünde coşkulu bir kalabalığa yaptığı konuşmasında da “Ben, ne hoş bir okulda okumuşum: İsmi, Karadeniz. Bu coğrafyada, onlarca kültür, din ve gelenekler var. Lakin bir o kadar da insanları seven, hayli yavuz, demokrat Karadenizliler var. Ben, İstanbul’da bir argüman koymuştum. Demiştim ki; ‘Ben İstanbul’un gelmiş, geçmiş en demokrat Belediye Lideri olacağım.’ Artık bir tez daha koyacağım. Ben, gelmiş geçmiş en demokrat Karadenizli olacağım” tabirlerini kullandı.

“KARARLI BİR BİÇİMDE YOL YÜRÜYECEĞİZ”

6 parti önderi tarafınca kurulan ortak masanın ehemmiyetine dikkat çeken İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Çünkü konu vatan. Vatansa, gerisi teferruattır. ötürüsıyla bu bakış açısıyla yürünen bu yolda pekala bu iş yalnızca siyasi partilerin işi mi? Değil. Milletin işi. Milletçe başarmalıyız. Her birey, her vatandaş, ‘Ben ne yapmalıyım’ sorusunu kendine sormalı. Biz, birlikte başarmalıyız. Bakın karşımızda bir rakip yok. Bizim karşımızda rakip yok. Bizim karşımızdaki rakip, lakin milletin kendisi olur. Çok net. ötürüsıyla kararlı bir halde yol yürüyeceğiz. Daima birlikte bu ülkenin demokrasiyle taçlanması için yol yürüyeceğiz. Ve biz bu seyahatin ucunda, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının çabucak başında bunu halletmeliyiz. Halledeceğiz milletçe. Bu seçimi birilerine karşı da kazanmayacağız. Bu seçimi, bugünkü iktidar partisine oyun verenler için de kazanacağız. Zira onlara hoş bir ömür ikram edeceğiz. Biz vatanperver, milletini sevenler olarak bunu başarmak zorundayız. Bunu başaracağız. hiç bir pürüzümüz yok.”

İmamoğlu’nun İyidere’de başlatıp Fındıklı’da noktaladığı Rize tipi, başladığı üzere vatandaşların ağır ilgisi altında bitti. İmamoğlu’na Rize ve Artvin cinsinde; CHP milletvekilleri Turan Aydoğan, Ahmet Kaya ve Serkan Topal ile UYGUN Parti İBB Meclisi Küme Başkanvekili İbrahim Özkan da eşlik etti.