Osman Kavala: Kararlar AİHM’e de hakaret niteliğinde

Muqe

Global Mod
Global Mod
2013’teki Seyahat Parkı aksiyonlarına ait beraat sonucunın bozulmasının akabinde Çağlayan Adliyesi’nde görülen üçüncü nın karar duruşması kararında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası, 16 bireye ise 18’er yıl mahpus cezası verildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Seyahat davasında haklarında mahkumiyet sonucu verilen ve Silivri Cezaevi’nde bulunan Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay’ı ziyaret etti. CHP’li Çakırözer, ziyaretin akabinde yaptığı görüşmelere ait basın açıklaması yaptı.

Çakırözer, tutukluların dava sonucuna ait şunları dediğini belirtti:

OSMAN KAVALA: MAHKEMENİN KARARI AİHM’E HAKARET NİTELİĞİNDE

Mahkemenin verdiği cezaya şaşırdım. Hiç hatam yok lakin bu kadar yatırdıktan daha sonra bir ceza vermeden bırakmalarını beklemiyordum. Fakat bu biçimdesine ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına şaşırdım. Fakat daha fazlaca şaşırdığım konu benimle bir arada 7 saygın isme 18 yıl mahpus cezası verilmesi. Bu isimlerin her biri kanunlara hukuka bağlı, onlarca yıldır ülkemizin yeterliliği için çalışan şahıslar. Onlara da bu biçimde bir zulüm yapılıyor olması fazlaca üzücü.

Mahkemenin bu kararları aslında üyesi olduğumuz AİHM’e hakaret niteliğinde. Türkiye’nin AİHM’e ‘o evraktan beraat etti’ dediği evraktan ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası aldım. Hükümet AİHM’e, ‘Ben seni oyalamak için evraklar uydurdum. Seni aldattım. Artık de senin kararlarını tanımıyorum’ diyor aslında bu kararla. Maalesef sonuçta ziyanlı çıkan Türkiye’nin saygınlığı oluyor.”

HAKAN ALTINAY: BU TARAFSIZ ADİL BİR MAHKEMENİN VERDİĞİ KARAR DEĞİL, TAM BİR MECZUP SAÇMASI!

Bu tarafsız adil bir mahkemenin verdiği karar değil, tam bir meczup saçması! Bu sonucun bize, ailelerimize verdiği ziyan aşikâr. Hukukun, adaletin, vicdanların üzerinden buldozer üzere geçen bir karar. Fakat bir de Türkiye’nin prestijine verdiği büyük hasar var. Batı’da Türkiye’nin dostu olan, hiç bir karşılık beklemeden Türkiye’nin olumlu imajı için çabalayan isimlerin her biri bu ve buna benzeri adaletsiz uygulamalar niçiniyle artık Türkiye’ye sırt çevirmiş durumda. Kimden bahsediyorum Marti Ahtisaari, Thorbjorn Jagland. İnsan en hayli buna üzülüyor. Savcı benim o devirde Avrupa Birliği’ne yazdığım mektubu kanıt koymuş.

Ne demişiz biz : ‘Aman Seyahat Direnişine karşı yaşanan bu aksilikleri mazeret edip Türkiye’nin AB sürecini durdurmayın’ diyoruz. Bu kelamlar güç durumda bırakıyormuş Türkiye’yi. Artık argüman ediyorum hangisi daha fazlaca ziyan veriyor Türkiye’ye? Benim mektubum mu? Yoksa bizi mahkum eden bu adaletsiz yargı mı? Toplumun vicdanı ile bu kadar oynamamak lazım. Herkes herkesi sevmek zorunda değil fakat herkes her insanın hakkına hukukuna hürmet göstermek zorunda. Ülkede bir hukuk garantisi olması koşul.”

TAYFUN KAHRAMAN: BİZİM ŞAHSIMIZDA TOPLUMA YAŞATILAN BU ZULME KARŞI DURACAĞIZ

“Bizim şahsımızda topluma yaşatılan bu zulme karşı duracağız. Bizi tecrit şartlarında içeride tutmak isteseler de onurumuzla, gururumuzla Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz. Konutumuzu ziyaret ederek hayli büyük dayanışma gösteren Kemal Kılıçdaroğlu’na ve bu haksızlığın karşısında susmayan tüm siyasetçilere teşekkür ediyoruz. Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu bize kuvvetli halde sahip çıkıyor. Teşekkür ediyoruz.”

CAN ATALAY: BU KARARLAR SUSTURMAK KORKUTMAK İSTEDİKLERİ SEYAHAT RUHUNA HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ

“Bu kararlar susturmak korkutmak istedikleri Seyahat ruhuna hiç bir şey yapamaz. bir arada çaba edeceğiz, birlikte kazanacağız. Bu memleket, giydirmek istedikleri bu meczup gömleğine sığmaz. Cumhuriyete sahip çıkacağız. Onu demokratikleştireceğiz. 100. Yılında demokratik cumhuriyet 84 milyon olarak hepimizin birbirine armağanı olacak. CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun, DÜZGÜN Parti başkanı Meral Akşener’in ve başka önderlerin bu hukuksuzluğa karşı durmasından, Gezi’ye sahip çıkmasından memnunuz.”

Çakırözer, ziyaretleri daha sonrasında yaptığı açıklamada, Gezi’de milyonların anayasal hak olan protesto hakkını kullandığını lisana getirerek, verilen cezaların büyük bir hukuksuzluk olduğunu söylemiş oldu. Ortada vicdanları sızlatan bir adaletsizlik olduğunu vurgulayan Çakırözer, “Osman Kavala bir bayrama daha cezaevinde giriyor. Cezaevinde geçirdiği 9. Bayramı. Onunla bir arada Seyahat sanıkları da bu bayrama ailelerinden uzakta haksız, hukuksuz tutuklu bulundukları Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde geçirecek. Bu adaletsizlik bir an evvel giderilmeli ve bu saf beşerler özgürlüklerine en kısa müddette kavuşmalıdır” dedi.