Nagehan Alçı’dan fazlaca sert Osman Kavala açıklaması: Rejim korkutma stratejisi uyguluyor

Muqe

Global Mod
Global Mod
Habertürk muharriri Nagehan Alçı, TV5’te katıldığı programda Seyahat davasında duruşmasında iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilmesinin akabinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Alçı, mahkemenin iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet mahpus; Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay ve tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl mahpus cezası sonucunı ‘hukuk katliamı’ olarak niteledi.

Devletin bu kararla üst seviye burjuvaziye ‘bak her an seni de tutuklayabilirim’ diyerek denetim altına almak istediğini söyleyen Alçı, ”Bunu rejim bloğunun korkutma stratejisi olarak görüyorum” dedi.

”BAKIN SONUNUZ KAVALA ÜZERE OLUR’ DENMEK İSTİYOR’

Alçı’nın konuşması şöyleki:

”Pes’ demek istiyorum. Bu bir hukuk katliamıdır. bu biçimde bir şey kabul edilemez. Devlet adeta Osman Kavala’yı sebepsiz yere cezaevinde tutmak istiyor. bu biçimdece üst seviye burjuvaziye ‘bak her an seni de tutuklayabilirim’ diyerek bir yandan denetim altına almak istiyor. Seyahat üzere sokak hareketlerine, protestolara dayanak vermeye kalkan iş dünyasından birileri olursa ‘bakın sonunuz Kavala üzere olur’ denmek istiyor.

‘KARARI, REJİM BLOĞUNUN KORKUTMA STRATEJİSİ OLARAK GÖRÜYORUM’

Yaşanan yargı sürecine de baktığımızda bir hukuk devletinde olmaması gereken her şey bu davada yaşandı. Tıpkı davadan beraat etmişti 2020 yılında Osman Kavala. Ne oldu, tam tahliye edilirken ‘casusluk’ davasından bu kez cezaevinde tutmaya karar verdiler. Pekala dün ne oldu? Ben burada rastgele bir akıl bir mantık bakılırsamiyorum. Ben burada epeyce büyük bir orantısızlık görüyorum.

Bir biçimde bu yanlışlığın fark edilmesini umuyorum. Osman Kavala hayli çarpıcı bir örnek. ‘4 buçuk yıldır cezaevinde tutuyorum ve ona ağırlaştırılmış müebbet verdim’ diyor. Devlet, Osman Kavala üzere iş dünyasından kimse çıkamasın, başını kaldıramazsın istiyor. Bunu rejim bloğunun korkutma stratejisi olarak görüyorum. ”