MÜSİAD’tan bankalara davet: ‘Kârım azalıyor’ diye para musluklarını kısmayın

celikci

New member
MÜSİAD Lideri Asmalı, iktisattaki son gelişmelere ait sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin geçen yıldan bu yana yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı yeni bir ekonomik modele geçtiğini, bu modeli desteklemek maksadıyla faizlerin de aşağıya çekilmeye başladığını anlatan Asmalı, MÜSİAD olarak birinci andan itibaren faiz indirimine dayanak verdiklerini söylemiş oldu.

Asmalı, kendilerinin faiz getirisine değil, maliyet tarafına baktıklarını vurgulayarak, “Faizlerin düşük olması yatırımcının daha az maliyetle borçlanması manasına geliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ekonomik büyümeyi destekleyici adımlarını gerçek buluyoruz.” sözünü kullandı.

Yeni iktisat modelinin birinci yansımasını, yılın birinci çeyreğinde yüzde 7,3 ile Avrupa ve OECD ortalamaları ve Çin’in üzerinde bir büyümeyle gösterdiğini belirten Asmalı, buna bağlı olarak işsizlik oranının da gerilediğini hatırlattı.

Asmalı, Türkiye’nin bilhassa salgın periyodunda oluşan tedarik zinciri kurallarında kendisine sunulan fırsatları yeterli değerlendirdiğini, bu sayede endüstride üretim artışları yaşandığını kaydetti. İhracatta bu yıl 250 milyar dolar, gelecek yıl da 300 milyar dolarlık bir gayenin ortaya konduğunu aktaran Asmalı, üreticiler ve sanayicilerin yeni üretim tesisleri ve yatırım yapması gereken bir surece girildiğini tabir etti.

Mahmut Asmalı, iktisatta büyüme, işsizlik üzere güzel giden yanlar olduğu kadar, enflasyon üzere problemli alanlar da bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Enflasyonun, önümüzdeki periyodun en değerli çaba alanı olması gerek. Kısmen mali genişleme yapıp, büyümeyi teşvik ettiğinizde enflasyonu bir ölçü artırırsınız lakin (beklenenin üzerinde enflasyon için) bu tek başına kâfi bir münasebet değil. Enflasyon yalnızca ülkemizin değil gelişmiş ülkelerin, tüm dünyanın bir sorunu. Dünya enflasyon ortalaması yüzde 13,1’lere geldi. Gelişmiş ülkeler tarihli 40 yılın tepelerini yaşıyor. Bilhassa güç, emtia ve besin fiyatlarındaki yüksek artışlar enflasyonu tetikledi.”

Enflasyon üzerinde görülen döviz kuru tesirine de işaret eden Asmalı, yatırım için sunulan imkanları döviz stokuna çevirmenin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Asmalı, “TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, bir vakıa olarak İstanbul Sanayi Odası’nda yılbaşından bu yana üretim, yatırım, istihdam için verilen ucuz kredilerin birtakım işadamlarımız, sanayicilerimiz tarafınca hedefi haricinde kullanıldığını söylemiş oldu. ötürüsıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve TCMB’nin geç de olsa aldığı önlemleri epey olumlu buluyoruz. KOBİ’lerin, işerkeklerinın yatırım yapma noktasında bu kadar iştahı varken, bu kadar sermayeye gereksinim duyulan bir devirde ucuz kredilerin gayesi haricinde kullanılması kabul edilemez. Bu ne vatanseverlikle bağdaşır, ne ülkeyi sevmekle bağdaşır.” diye konuştu.

MÜSİAD Lideri Asmalı, TCMB’nin faiz indirimi ve ardından ticari kredilere ait deklare ettiğı makro ihtiyati önlemlere değinerek, atılan son adımların bankaları da etkilediğini söylemiş oldu.

Bankaların yüzde 400’lere varan rekor karlar deklare ettiğından bahseden Asmalı, “Buradan bankalara davette bulunmak istiyorum, ‘kârlılığımız azalacak’ diye kredi musluklarını kısma cihetine gitmesinler. Biraz daha az kazansınlar. Türkiye ve tüm dünya bu kadar kritik bir müddetçten geçerken, ‘kârım azalıyor’ diye para musluklarını kısmaları kabul edilemez bir davranış olur.” dedi.

Asmalı, MÜSİAD olarak döviz kurunun ihracatçıyı keyifli etmesi, ithalatçıyı özendirmemesi ve oynaklığının az olması gerektiğini düşündüklerini söz etti.

Döviz kurunun stabil hale gelmesi için devreye alınan kur muhafazalı mevduat hesabı ve öbür adımları yanlışsız bulduklarını belirten Asmalı, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Ülkemizin döviz girişi turizmdir, ihracattır, yabancı yatırımlardır. Bugün prestijiyle Allah’a şükür turizmde fazlaca hareketli bir periyot yaşıyoruz. Otel doluluk oranları yüzde 100’e yakın. Üretim çarklarımız da dönüyor. Son iki aydır ülkemize gelen direkt yatırımlarda da önemli artışlar var. Ülkemiz son derece yeterli altyapı, üstyapı, yetişmiş insan gücüne sahip. Tüm bunlara baktığımız vakit, yavaşlayan hatta resesyonun konuşulmaya başlandığı Avrupa’dan ve dünyanın biroldukca ülkesinden yatırımcılar ülkemize gelmeye başlıyor. Bizim üyelerimize bu manada hayli önemli teklifler yapılıyor. Büyük endüstriciler yer bakıyorlar.”

Anadolu’da büyümek, yatırım yapmak isteyen sanayicilerin arsa talebi bulunduğunu aktaran Asmalı, sanayi imarlı arsa arzının artırılmasının, yabancı yatırımları da ivmelendireceğini öne sürdü.

Sanayi yatırımlarında ölçeklerin artık epeyce büyük olduğuna dikkati çeken Asmalı, “10 bin, 20 bin değil, şu anda üyelerimiz asgarî 100 bin, 150 bin, 200 bin, 300 bin metrekarelik alanlara entegre tesis kurmak istiyor. Üretim iktisadında yeni bir sayfa açmak istiyorsak, üretim kapasitelerimizi de fazlaca üstlere çekmeliyiz. Bugün ABD’den mobilya siparişi 5 milyar dolar mertebesinde. Bunun üretim kapasitesinin de devasa yükseklikte olması lazım.” formunda konuştu.

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, geçen yıl üyeleriyle Anadolu Yatırım Üretim Hareketini başlattıklarını anımsatarak, 2022 için yaklaşık 25 milyar liralık amaç ortaya koyduklarını, yapılan revizelerle bu sayının 40 milyar lira düzeyine yükseldiğini kaydetti.

Bu yatırımlarla yaklaşık 40 bin bireye istihdam sağlanmasının planlandığını aktaran Asmalı, “Ülkemizin 40 kentinde otomotivden dokumaya kadar birfazlaca kesimde üyelerimizin yatırım iştahı var. Bunların şu anda temeli atıldı, tesisler bitti. Makine yerleşimleri başlayan tesislerimiz var.” dedi.

Asmalı, konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik tesirlerine de değinerek, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Rusya ve Ukrayna, bilhassa besin ve güçte dünyanın kıymetli tedarik merkezleri. Rus gazı bilhassa Avrupa’nın hem konutlarını hem endüstrisini besleyen hayli değerli bir güç kaynağı. Rusya’nın gaz vanalarını kısması ile bilhassa Almanya tarihinde birinci kez dış ticaret açığı verdi. Üretim çarklarının durmasına yol açacak bir noktaya geldi. Avrupa için bu kışın güç geçeceği söyleniyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın epey büyük uğraş ve eforları kararında bir tahıl koridoru oluşturularak dünyada tahıl ve besin krizinin önüne geçildi. Türkiye, savaşın en başından itibaren ‘Biz ne Ukrayna’dan, ne Rusya’dan vazgeçeriz’ dedi ve istikrarlı bir siyasetle bugünlere geldik. İnşallah Cumhurbaşkanımız, iki başkanı İstanbul’da buluşturup bir barış sürecine imza atarsa Nobel Barış Mükafatı alması gereken bir başkan olarak kıymetlendirebiliriz.”