Microsoft’tan Windows 7’ye son bir hayat öpücüğü daha

semaver

New member
Windows 7’nin resmi dayanak müddeti bu haftanın başlarında bitmiş oldu. Fakat raporlar, emektar işletim sisteminin tehlikelerden uzak bir biçimde, biraz daha uzun mühlet yaşayabileceğini gösteriyor.

Görünüşe nazaran Microsoft, Windows 7’ye UEFI ve İnançlı Önyükleme’yi (Secure Boot) ekleyerek, platformu kullanan aygıtların bir siber akın tarafınca etkilenme telaşı olmadan kullanılabilecekleri süreyi potansiyel olarak uzatıyor. İnançlı Önyükleme, bir bilgisayarın önyükleme sırasında kullandığı yazılım ve üretici yazılımı şoförlerinin üretici tarafınca imzalanıp onaylandığını denetim etmesine imkan tanıyor. Windows 7’ye eklenmesi, platformun belli ofis yazılımlarını çalıştırmak için işletim sistemine güvenen biroldukça işletme kullanıcısı için meselesiz bir biçimde çalışmaya devam edebileceğine işaret ediyor.

Windows 7’nin resmi dayanağı aslen 2020’de sona ermiş olsa da, biroldukca kurumsal ve eğitim kullanıcısının birinci sefer 2009’da piyasaya sürülen işletim sistemini kullanmaya devam ettiğini fark eden Microsoft, Windows 7’yi tehlike ve yanılgılardan uzak tutmak emeliyle bir Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri programı başlatmıştı. Bu sonucun üzerinden üç yıl geçmesinin akabinde Microsoft, programı 10 Ocak 2023 prestijiyle sonlandırdı.

Statcounter’ın bilgilerine göre Windows 7, 2022’nin sonunda tüm Windows kurulumlarının %11,2’sini oluşturuyordu ve bu da, tüm kurulumların %17’sinden azını oluşturan Windows 11’den çok da aşağıda olmadığı manasına geliyor. Datalar, Windows 11’in popülerlik açısından Ağustos 2022’de Windows 7’yi geçtiğini gösteriyor.