Microsoft’tan Windows 11’e bir yeni özellik daha geliyor

semaver

New member
Windows 11, son vakit içinderda hangi uygulamaların web kameranız üzere hassas donanım kesimlerine eriştiğini görmenize imkan tanıyan yeni bir kapalılık aracına sahip olmak üzere. özellik şu anda test kademesinde.

Gizlilik Kontrolü özelliği, Microsoft’un Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliğinden Sorumlu Lider Yardımcısı David Weston tarafınca tanıtıldı ve Windows 11’in yeni bir önizleme yapısında kullanılabilir durumda olduğu belirtildi. Bu özellik, işletim sisteminin birinci önizleme sürümlerinin ilerletildiği Dev Channel’da test ediliyor.

Özellik Ayarlar (Gizlilik ve güvenlik > Uygulama izinleri) altında bulunuyor ve mesela bundan evvelki hafta hangi uygulamaların mikrofonunuza yahut tahminen de kameranıza eriştiğini görmek için son aktifliklerin bir listesini sunuyor. Potansiyel olarak kuşkulu rastgele bir aktifliği denetim etmek için arama da yapabiliyorsunuz.

Ayrıca araç, bireylerinize erişen uygulamalar yahut pozisyonunuz, telefon görüşmeleri ve daha ziyadesiyle ilgili detaylar hakkındaki ayrıntıları de kaydediyor. Her durumda, kullanıcıya, kelam konusu donanıma yahut fonksiyona yapılan erişimin tam saati ve tarihi de bildiriliyor.