Microsoft, Windows 11’i Android ve Ziyadesiyle Güncelledi!

semaver

New member
Haziran 2021’de Windows 11’in piyasaya sürülmesinden bu yana Microsoft’un işletim sisteminde eklediği bir hayli yenilik gördük. Güncellemelerle de bunu sürdüren ABD’li şirket, dün yayınladığı büyük bir güncelleme ile kullanıcılarına bir fazlaca yenilik sunmaya devam etti. Son güncellemede Not Defteri ve Windows Media Player’a karanlık mod geliyor, çift monitörde tarih ve saatin görüntülenmemesi sorunu çözülüyor. AirShare üzere birtakım özelliklerle gorev Çubuğu daha yetenekli hale geliyor.

Daha da kıymetlisi Microsoft, bu güncelleme ile bir arada Windows 11 kullanıcılarına yemin ettiği Android uygulamalarını da nihayet getirdi. Her ne kadar uygulama sayısı şu an için hayli fazla olmasa da, uzun vakittir beklenen bu özelliğin gelmiş olması hoş. Berbat haberse, bu özelliğin şu an için yalnızca ABD’deki kullanıcılar için sunulmuş olması.

Artık sırada Ayarlar uygulaması var

Microsoft, yeni güncellemeler için 1 yıl geçmesini beklemeyecek ve yıl içerisinde yeni güncellemeler ile işletim sistemini geliştireceğini daha evvel duyurmuştu. Beklenen yeniliklerden biri de Windows 11’in mahallî Ayarlar uygulamasının yenilenmesi olacak. Ayarlar uygulaması yeni bir çehreye bürünecek.

Microsoft, Windows 98 ile birlikte Kontrol Masası‘nı hayata geçirmiş ve ister ekran çözünürlüğünü değiştirmek ister kullanıcı hesaplarını denetim etmek için bu uygulamayı kullanmaya başlamıştı. Fakat Windows 10 ile yeni bir karar alan şirket, bu kez Ayarlar uygulamasını kullanıma sunarak, Kontrol Masası’nı değiştirdi. Ayarlar uygulamasının bir daha sonraki değişimi ise beklenen yeni güncelleme ile yaşanacak.

Gelecek yeni güncelleme ile tasarımı değişecek olan Ayarlar uygulaması, öte yandan “Sürdürülebilirlik” ismi verilen yeni bir kısma de kavuşacak. Kullanıcılar bu kısımda aygıtlarının güç tasarrufuna dayalı tekliflere erişebilecekler. Öte yandan Depolama Alanları da Ayarlar uygulamasına taşınacak ve daha bunun üzere bir dizi güncelleme nazaranbileceğiz.

Microsoft’un yeni bir Ayarlar uygulaması da sunacak olan Sun Valley 2 güncellemesini 2022’nin 2’inci yarısında kullanıma sunması bekleniyor.