Microsoft Geri Adım Attı: Windows 11’de Tarayıcı Değiştirmek Artık Daha Kolay

Samuag

New member
Zarurî bir güvenlik güncellemesi olarak sunulan en son Windows 11 güncellemesi ile sistemin var iseyılan tarayıcısını değiştirmek artık hiç olmadığı kadar kolay. Microsoft, Haziran 2021’de Windows 11 tarafında reaksiyon çeken bir değişiklik yapmıştı. Şirket artık bu atılımından geri adım atmış görünüyor.

Windows işletim sisteminde daha evvel Edge tarayıcısı var iseyılan olarak seçilmiş bir biçimde geliyordu. çabucak sonrasındasında Chrome, Opera yahut Firefox üzere farklı tarayıcıları çarçabuk var iseyılan olarak ayarlayabiliyorduk. Windows 11’in birinci devirlerinde ise bu durum büsbütün değişmişti. Öbür bir deyişle, kullanıcıların HTTP yahut HTTP üzere web protokolleri ve .HTML, .HTM üzere tanınan web evrakı uzantıları için Chrome yahut Firefox tercihlerini manuel olarak kaydetmeleri gerekiyordu.

Microsoft tüm tenkitleri dikkate aldığını söylüyor ve Nisan 2022 toplu güncellemesiyle reaksiyon toplayan bu değişiklik geri alındı. Windows 11 KB5012592 ile birlikte artık tek tıklamayla Microsoft Edge ve öteki tarayıcılar içinde kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca bilinen tüm web protokolleri ve evrak uzantıları için var iseyılan tarayıcıyı değiştirmenize müsaade veren yeni bir seçenek var.