Microsoft Edge nedir? Nasıl indirilir ve özellikleri nelerdir?

semaver

New member
Microsoft Edge, 2015 yılında Microsoft tarafınca üretilen ve Windows 10 ile bir arada var iseyılan tarayıcı olarak üretilen bir web tarayıcısıdır. Microsoft Edge bununla birlikte Windows 10 mobile, Windows 11, Xbox One ve macOS işletim sistemiyle uyumludur. Web standartlarına uygun motora sahip olan Microsoft Edge, Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemi olan bilgisayarlarda hazır yüklü olarak bulunur. Microsoft Edge, 1995 yılında kurulan Internet Explorer web tarayıcısı yerine kullanılmak üzere üretilmiştir. hem de MacOS, Windows 7, Windows 8 ve Linux işletim sistemi bulunan bilgisayarlara da daha sonradan yüklenebilir.

Microsoft Edge, Google Chrome web tarayıcısı ile benzerlik gösterdiğinden Google Chrome web tarayıcısının tüm özelliklerini taşır. Ayrıyeten Google Chrome uzantılarını da desteklediği de söylenebilir.

Microsoft Edge Özellikleri Nelerdir?

Windows 10 işletim sisteminde var iseyılan web tarayıcı olarak kurulan Microsoft Edge özellikleri şöylekidir:

• Microsoft Edge çağdaş web uyumlu olarak çalışabilen EdgeHTML yerleşim motoruna sahiptir.

• Windows 10 sanal asistan Cortana ile istediğiniz her şeyle alakalı arama yapabilir ve süratli sonuçlar alabilirsiniz.

• Windows 10 sanal asistan olan Cortana’nın arama fonksiyonelliği ve sesli denetim üzere özellikleri vardır.

• Microsoft Edge ile web notları oluşturabilirsiniz. Bu özellik yardımıyla web sayfalarında yazı yazabilir, yazdığınız yazıları öbürleri ile paylaşabilirsiniz.

• Microsoft Edge ile ses, manzara ve görüntüleri kablosuz internet ağı yardımıyla televizyon ve aygıtlara aktarabilirsiniz.

• Microsoft Edge ile web sitelerine önizleme yapabilir, kaydedebilir ve gruplayabilirsiniz. bu biçimdelikle aradığınız web sayfalarını daha kolay ve süratli bulabilirsiniz.

• Microsoft Edge yardımıyla web sayfalarındaki makaleleri okuma görünümü özelliği prestiji ile daha kolay okuyabilirsiniz.

• inPrivate Browsing özelliği yani saklı sekme ile inançlı web aramaları yapabilirsiniz.

• Microsoft’a yeni eklenen özellikler Microsoft Edge işletim sistemine çarçabuk eklenebilir ve güncelleme yapılabilir.

• Microsoft Edge ile web içeriklerini düzenleyebilir, word ve excel ile dışa aktarabilirsiniz.

• Microsoft Edge üzerinde aradığınız bir esere ilişkin daha uygun fiyatlı bir site eseri yayınlarsa, size anında bildirim gelebilir.

• Parola seyircisi ile kimlik detaylarınizin ihlal edildiğine dair bir tehlike bulunduğu takdirde şahsi bilgilerinizi inançta tutabilirsiniz.

• Web yakalama özelliği ile web sayfalarının ekran fotoğraflarını alabilirsiniz.

• Microsoft Edge üzerinden alışveriş yaparken, Microsoft’un size özel olarak sunduğu kuponlardan yararlanabilirsiniz.
Microsoft Edge Nasıl İndirilir?

Microsoft Edge web tarayıcısını şu adımları izleyerek indirebilirsiniz.

• Microsoft Edge web sitesine girerek yükleyiciyi indirin.

• Yükleyici çalıştırıldıktan daha sonra, indirme süreci tamamlanır.

• Adres çubuğundaki tarayıcı kısmında Microsoft Edge logosu yer aldığında meselesiz olarak indirme sürecinin gerçekleştiğini anlayabilirsiniz.
Microsoft Edge indirme sürecini tamamladıktan daha sonra, hesabınıza giriş yaparak şifreleri ve yer imlerini eski tarayıcı ile entegre edebilirsiniz. çabucak sonrasında gelişmiş ayarlardan reklamları devre dışı bırakarak Microsoft Edge’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Microsoft Edge Silinir Mi?

Microsoft Edge, Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarlara hazır yüklü olarak bulunur. Bundan dolayı Microsoft Edge tarayıcıyı büsbütün silmeniz mümkün değildir. Ancak çeşitli prosedürlerle tarayıcı değiştirme ve Microsoft Edge web tarayıcı devre dışı bırakma süreci yapabilirsiniz. Microsoft Edge tarayıcısını lakin internet üzerinden manuel olarak indirdiğiniz vakit kaldırabilirsiniz. bununla birlikte Microsoft Edge komut istemi ile zorla kaldırılabilir. Ancak bunu yaptıktan daha sonra, Windows Update ile Edge bir daha güncellenerek bilgisayara otomatik olarak bir daha yüklenir.

Microsoft Edge Kaldırma İşlemi

İnternet ortamında manuel olarak indirdiğiniz Microsoft Edge web tarayıcısını şu adımları izleyerek kaldırabilirsiniz.

• Bilgisayarın alt menüsünde bulunan Başlat simgesi üzerinden Ayarlar kısmına gidin.

• Ayarlar kısmından daha sonra sırası ile Uygulamalar, Uygulamalar ve Özellikler sekmesine tıklayın.

• Karşınıza çıkan pencerede Microsoft Edge web tarayıcısını seçin ve Kaldır işaretine tıklayın, silme sürecini tamamlayın.
Microsoft Edge’i seçtikten daha sonra kaldır işaretini seçemiyorsanız, bilgisayarınıza Windows 10 ile var iseyılan tarayıcı olarak yüklenmiş demektir. bu biçimdelikle kaldırma sürecini yapamazsınız. Yalnızca devre dışı bırakabilir yahut tarayıcı değiştirebilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

• Windows 11 büyük güncellemesinin ismi belirli oldu

• Bir kıymetli Windows 11 özelliği daha Windows 10’a transfer oluyor

• Linux – Windows 11 savaşında ikinci perde: Kazanan bir daha değişmedi…

• Windows 11 yükseltme nasıl yapılır?

• Microsoft Visual C++ nedir? Nasıl yüklenir ve nasıl silinir?