Microsoft, Desteklenmeyen PC’de Windows 11 Tanıtımı Yaptı

Samuag

New member
Birden fazla kullanıcı tarafınca eleştirilen Windows 11’in katı sistem ihtiyaçlarını hepimiz biliyoruz. Bir hatırlatma olarak, Windows 11’i “resmi” olarak çalıştırmak için asgarî 4 GB RAM belleğe, 64 GB depolama alanına, DirectX 12 yahut üstü ile uyumlu bir ekran kartına, 8. jenerasyon yahut daha yeni bir işlemciye ve Muteber Platform Modülü (TPM) 2.0’a muhtaçlık var.

TPM 2.0 bir kenara, uyumlu işlemci listesi nitekim bir çok kısıtlı. Intel tarafında sadece 8. kuşak yahut daha yeni işlemciler resmi olarak destekleniyor. Lakin eski jenerasyon CPU’lar bu dayanak listesinde olmasa bile bildiğiniz üzere işletim sistemini kurmanın birfazlaca yolu var.

Microsoft, yakın vakitli bir Insider web yayınında çağdaş Windows 11 bakılırsav Yöneticisi’ni tanıtmıştı. Değişik olan şu ki, çalışanlardan birisi bu sunumda Core i7-7660U işlemci üzerinde çalışan Windows 11 işletim sistemini gösterdi. Az evvel belirttiğimiz üzere, bu yonga 7. Jenerasyon Core ailesine ilişkin ve resmi olarak takviye sunulmuyor.

Yazılım devi ortadan geçen müddette işlemci listesinde bir değişiklik yapmadı ve Windows 11 sürüm 22H2 ile bir daha bir değişim beklemiyoruz. Microsoft daha evvel 7. kuşak Intel yongaları “analiz ettiğini” söylemişti, lakin nihayetinde bu serinin resmi dayanağı alamayacağı belirtildi.

Microsoft bilgilerine göre, minimum sistem ihtiyaçlarını karşılamayan aygıtlarda %52 daha fazla çekirdek modu çökmesi yaşandı. Öte yandan desteklenen donanımların %99,8’lik bir kısmı, yani neredeyse tamamında çökme problemleri yaşanmadı. elbette bu bilgiler Windows 11’in yanlışsız olduğu manasına gelmiyor. Geri Bildirim Merkezi de dahil olmak üzere birfazlaca alanda işletim sistemiyle ilgili yanlışların yaşandığını görüyoruz.