Linux Apple’ın macOS’unu geçti; Windows’un açık orta liderliği değişmedi

semaver

New member
Stack Overflow, yazılım geliştiriciler içinde Linux tabanlı işletim sistemlerinin popülaritesini artırdığını tez ediyor. İşletim sistemleri kullanması konusunda elde edilen 2022 sayıları pek değişik sonuçlar gösteriyor.

Raporlara göre Linux tabanlı yazılımlar artık Apple’ın macOS tabanlı yazılımlarından daha fazla kullanılıyor. Linux, yazılım üreticileri tarafınca en hayli özelleştirilebilir ve uyarlanabilir işletim sistemi olarak bedellendiriliyor. Şu anda yazılım geliştiriciler açısından, hem şahsi tıpkı vakitte profesyonel kullanımda Linux’un hissesinin yüzde 40 olduğu belirtiliyor. Bu, Linux’un son senelerdaki nizamlı artışını da destekliyor ve 2023’te de Linux kullanmasının daha da artacağına işaret ediyor.

Windows ise bu alanda doğal olarak açık orta önder. yazılım geliştiriciler açısından şahsi kullanımda yüzde 62, profesyonel kullanımda ise yüzde 49 pazar hissesine sahip. 2022’de Windows’un yeni işletim sistemi Windows 11’in de pazar hissesini süratle genişlettiği görüyoruz. Windows’lar içindeki en tanınan versiyon da, kestirim edebileceğiniz üzere yüzde 70’lere varan kullanım oranı ile, Windows 10.

Aşağıdaki tabloda, kullanım oranlarını bir ortada nazaranbilirsiniz…