Kılıçdaroğlu’ndan elektrik faturası açıklaması

Muqe

Global Mod
Global Mod
‘nun protesto maksadıyla ödemediği faturasından dolayı konutunun elektriği kesildi. Kılıçdaroğlu toplumsal medya hesabından, “Eşimden az evvel haber geldi, bugün elektriğimizi kesmişler. Buna maruz kalan milyonlar için çıktım bu yola. Bu aksiyonum bir sivil itaatsizlik daveti değildir. Bir direniştir. Hareketim ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir.” tabirlerini kullanıp saat 21.00 işaret etmişti.

KILIÇDAROĞLU’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Saat 21.00 sularında Twitter’dan açıklama yapan Kılıçdaroğlu paylaşımına, “Bir avuç holding ceplerini dolduracak diye memleketimizin onurlu insanları fakirliğe sürükleniyor. Söyleyeceklerim, halkın bu adaletsiz tertibe karşı yükselttiği sestir.” notunu düştü.

Bir avuç holding ceplerini dolduracak diye memleketimizin onurlu insanları fakirliğe sürükleniyor. Söyleyeceklerim, halkın bu adaletsiz düzene karşı yükselttiği sestir. https://t.co/ayY9O9i76C

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) April 21, 2022

Kılıçdaroğlu görüntüde şunları söylemiş oldu;

“ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN BÜYÜK KISMINI BEŞLİ ÇETEYE VERDİLER”

”Büyük bir toplumsal sarsıntının ortasındayız. Saraylı eşkıya holdinglerin cepleri dolacak diye halkın elektrik üzere besin üzere temel hakları gasp edildi bu ülkede. Elektrik dağıtım şirketlerinin büyük kısmını beşli çeteye verdiler. Cengiz Holding, 8 yılda kamudan tam 2 milyar 295 milyon 311 bin lira kıymetinde 37 farklı elektrik ihalesi almış. Cengiz gibiler paralarına para katarken, milyonlar faturalarını ödeyemeyecek hale geldi. Aç gözlü çetelere karşı halk epeyce öfkeli. Dünyada bu girdabın ortasında. Tüm dünyada varlıklı azınlıklar halkların toplumsal, siyasi refahını baltalıyor. Vatandaştan alıyorlar, alıyorlar, servetlerine servet katıyorlar.”

“AÇ GÖZLÜ SİYASETÇİLERİN YARATTIĞI KARANLIĞA KARŞIYIM”

Dünyanın en varlıklı 26 insanın serveti dünya nüfusunun yarısına eşit. Zenginler daha güçlü, fakirler daha fakir hale getirildi. Bu zenginler servetlerinin yüzde 1’ini paylaşsalar okula gidemeyen bütün çocukların eğitim masrafları karşılanır. Zengini daha varlıklı, yoksulu daha yoksul yapan bu sistem artık miadını doldurdu. Neoliberalizm artık can çekişiyor. bayağı insanların öfkesine yenilmek üzere neoliberalizm. İmkansız görünen kanıların vakti gelmiştir. Devletler insanların temel gereksinimlerini karşılamakla yükümlüdür. Neoliberalizmin sonu gelmiştir. İşte ben bu aç gözlü siyasetçilerin yarattığı karanlığa karşı ayaktayım. Bu aksiyonun sivil itaatsizlik daveti değil bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelemdir.”

“BİR HAFTA KARANLIKTA KALACAĞIZ”

“Eşimle bir arada bir hafta boyunca karanlıkta kalacağız. Adalet için bu ülkede kilometrelerce yol yürüdüm, artık karanlıkta oturacağım. Bu dünyada tüm demokratlara sesleniyorum: Samimilerse onlarda halkları için harekete geçsinler. Erdoğan’a sesleniyorum güce yaptığın artırımları geri çek. KDV’yi sıfırla. Kimse merak etmesin karanlıkları aydınlığa çıkaracağız.”