Kılıçdaroğlu: Sorgulamamız gereken bu ülkedeki işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik

Muqe

Global Mod
Global Mod
Kılıçdaroğlu, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Demokrasiyi Güçlendirme Derneği’nin düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre Demokrasiyi Güçlendirme Derneği Lideri İlyas Buzgan’ın davetiyle programa katılan Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İftar daha sonrası konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Ramazan ayındayız. Manevi hislerimizin ağırlaştığı bir aydayız. Şayet adalet dediğimiz kavramı içselleştirmişsek, adaletin ne kadar büyük bir kavram olduğunu biliyorsak, devletin dini adalet ise adalet bu ülkeye gelinceye kadar adaleti sağlayıncaya kadar her bir vatandaşımızın teker teker sorumluluğu var” dedi.

“Sorumluluk nedir?” diye soran Kılıçdaroğlu, şu biçimde devam etti:

“Adaleti bu topraklardan kaldıran ya da adaleti aksatan ya da adaletin gelmemesi için gayret eden siyasal iktidara demokratik yollarla reaksiyonumuzu ortaya koyacağız. Şayet bunu yapabilirsek olağan olarak ki bir bahar akşamı burada, İstanbul’da değil bütün Türkiye’de bir bahar akşamı bütün vatandaşlarla 84 milyonun bir masa etrafında olsun, sohbet etsin. Anılarını anlatsınlar. Gülsünler, fıkralar anlatsınlar. Hikayelerini anlatsınlar. Ben bunu isterim.”

Kamplaşma ve hengame yerine işsizliğin, yoksulluğun sorgulanması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Şu sorunun karşılığını hepimiz öğrenmek zorundayız: niye kamplaşıyoruz? niye hengame ediyoruz? niye ayrışıyoruz? niye kimliklerimizi sorguluyoruz? niye inançlarımızı sorguluyoruz? niye hayat usullerimizi sorguluyoruz? halbuki sorgulamamız gereken bu ülkedeki işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik. Bunları sorgulamamız lazım” diye konuştu.

Oy kullanan her insanın sorumluluğu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Benim sorumluluğum var, ben bunu biliyorum. Lakin sandığa gidip oy veren her insanın sorumluluğu var. Demokrasiden, adaletten, haktan, hukuktan yana oy kullanırsanız, haksızlıklarla karşı karşıya kalmazsınız. Şayet bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığınızda, ‘Ben adaletsiz bir uygulama ile karşılaştım’ söylemiş olduğinizde, birileri gelip yakanıza tutup sizi yine sorguluyorsa adaletsizliği katmerleştiriyor demektir. bu biçimde bakmamız lazım” tabirlerini kullandı.

Demokrasi için niyet ve basın özgürlüğünün değerli olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Demokrasi diyoruz. çok hoş. Demokrasiyi Güçlendirme Derneği. Ne demek demokrasi? Ben fikirlerimi özgürce söz edebilmeliyim. Gazeteler, müellifler yazılarını özgürce yazabilmeli. Yargıçlar, vicdani kanaatlerini ve hukukun üstünlüğüne göre karar vermeli. Bir bireyden, bir makamdan ve bir yerden gelen talimatla karar vermemeli” dedi.

Yöneticilerin hesap vermesi gerektiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Demokrasi bununla birlikte bizi yönetenlerin bize hesap vermesi demek. Her birimiz madem ki vergi ödüyoruz ve ödediğimiz vergileri birileri harcıyorsa, o paraların nerelere harcandığının hesabını bize vermek zorundalar. Demokrasi budur. Demokrasi bir kişinin eline sopayı alıp toplumu dizayn etmek değildir. Demokrasi seçilenlerin halka hizmet demektir. Halka hizmet ediyorsanız demokrasi vardır. Ve halkın her sorusunu cevaplandırıyorsanız demokrasi vardır. Aksi biçimde demokrasi yoktur” formunda konuştu.

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda Millet İttifak’ını oluşturan siyasi partilerin çalışmasının temel ideolojisi budur” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu:

“Bu ülkeye gerçek manada demokrasiyi getirmek istiyoruz. Gerçek manada özgürlüğü getirmek istiyoruz. Artık haksızlıklardan bıktık. Adaletsizliklerden bıktık. Sofraların rahmeti kaçtı. Yapılan yardımlar bile ne inancımıza ne kültürümüze uygun bir biçimde yapılıyor. Fakire yardım oy sebebi öne sürülerek yapılıyorsa, o yardım yardım olmaktan çıkmıştır. Şayet sağ elin verdiğini sol el görmeyecekse, yardımı o ideolojiyle yapmıyorsanız o bir yardım değildir. Siyaset kurumun sorumlulukları var. Siyaset kurumu sorumluluğu ahlaki temeller üzerine ve adalet unsurları üzerine yerine getirmelidir. Şayet siz adaletten uzaklaşmışsanız, sizi eleştiren şahsa tahammül edemeyip onu çabucak yaka paça tutukluyorsanız o ülkede adalet yoktur.

21’inci yüzyılın Türkiye’sinde konteynerlerde yiyecek toplayan vatandaşları görür görmez vicdanım sızlıyor. Birileri lüks ömür sürdürürken, birileri ekmeğe muhtaçsa ve biz birebir bayrağın altında yaşıyorsak önemli bir meselemiz var demektir. Birileri yıllardır işsiz gezerken, birileri 6 yerden maaş alıyorsa bir sıkıntımız var demektir. Bir haksızlık, adaletsizlik var demektir. Soru şu: sorunu kim çözecek?”