Kılıçdaroğlu o kelamlarını yorumladı: Adaylık açıklaması değil, manifesto

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü müellifi Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında yaptığı çıkışıyla cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan ettiği formundaki yorumlarla alakalı konuştu.

Bu açıklamanın bir adaylık beyanı değil bir manifesto olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu “Gerçekten büyük bir içtenlikle söylüyorum, sonucu 6’lı masa olarak birlikte alacağız, bir kişinin çıkıp ‘ben adayım’ demesi asla hakikat değil. 6 başkanın tarihi bir sorumluluğu var, hiç birimiz kendi partimizin gözüyle olaylara bakmıyoruz, hepimiz ortak olarak Türkiye’nin geleceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘KISA, İÇİ DOLU BİR MANİFESTO’

“Ya bana katılın, ya yolumdan çekilin” kelamıyla adaylığını ilan ettiği yorumlarına ait Kılıçdaroğlu şunları söylemiş oldu:

“Bu hayli kısa, içi dolu dolu bir manifesto. Bu manifestonun tarihî bedeli var, hem de Türkiye’nin ortasında bulunduğu durumu da gösteriyor ve bu manifesto beraberinde sağduyulu bütün insanların hangi partiden olursa olsun vazifeye davet edilmesi manifestosudur. Bütün vatandaşlarımızın bana katılmalarını istiyorum zira bana katıldıkları vakit şunu söylüyorum; onlara daha hoş, her insanın iş güç sahibi olduğu, daha uygar, prestiji olan, demokrasisi gelişmiş bir Türkiye, 5’li çetelere çalışan değil kendi halkına hizmet eden bir iktidar vaat ediyoruz. Bana katılmayacaksanız yolumuzdan çekilin zira biz iktidara yürüyoruz. Bu bir adaylık açıklaması değil, bu bir manifesto.

‘6 BAŞKANIN TARİHÎ SORUMLULUĞU VAR’

Gerçekten büyük bir içtenlikle söylüyorum, sonucu 6’lı masa olarak birlikte alacağız, bir kişinin çıkıp ‘ben adayım’ demesi asla hakikat değil. Son yayınladığımız bildiride cumhurbaşkanı adayının niteliklerini saydık, bu niteliklere sahip olan birini seçeceğiz. 6 başkanın tarihî bir sorumluluğu var, hiç birimiz kendi partimizin gözüyle olaylara bakmıyoruz, hepimiz ortak olarak Türkiye’nin geleceğini düşünüyoruz.”

6’lı masanın ortak adayı belirlemede uyuşmazlık yaşaması durumunda ne olacağı sorusuna ise CHP başkanı “Anlaşacağız, kesinlikle anlaşacağız” biçiminde yanıt verdi.