Kılıçdaroğlu koalisyon formülünü deklare etti: Altı önder gerçek kabine

Muqe

Global Mod
Global Mod
YEŞİM GÖKÇE

* CHP önderi ‘İttifak ortasında ittifak’ teklifine açık kapı bıraktı. 24 Nisan tepesine işaret edip “Oturulup konuşulur” dedi. Milletvekili listelerini başka partilere açmaya hazır olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, seçim daha sonrası oluşacak Bakanlar Kurulu’na dair “Altı önder Cumhurbaşkanı seçildikten daha sonra birebir kararlılığı götürmesi lazım. Altı önder gerçek kabine” vurgusu yaptı.

* Bir siyasi partinin fazla milletvekili çıkarmasının benim için değeri yok. Parlamentoda çoğunluk oluştuğunda Türkiye rahat bir nefes alacak. Bu çerçevede oturup konuşmamız lazım. Milletvekili listelerimizi başka partilere açmaya hazırız. Her bir vilayette başka çalışma yapılması lazım.

* (Man Adası) Davayı kazanacağım belirliydi. Dekontlar, para transferleri yanlışsız. Bu yalnızca Erdoğan ve ailesinin olayı değil uyuşturucu baronlarına kapı açan bir olay. Yasa dışı paralar Türkiye’de aklanıyor. Dürüst beşerler yasa dışı işlere imza atmıyor. Bürokrasiden tablolar halinde dokümanlar geliyor.

* İçişleri Bakanı ahlaklı ve yanlışsız adam değil. Gerçek adam uyuşturucu baronlarıyla uğraş eder, fotoğraf çektirmez. Hudutlar yol geçen hanı. (Yabancılar) Hangi münasebetle vatandaş olarak kabul ediyorsun? Kimilerinin kimliği yok. Ya teröristse? Maksat; vatandaşlık verirsek bize oy verirler.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KARAR TV’de Elif Çakır ve Taha Akyol’un konuğu oldu. “Gündem Özel” programında gündemi pahalandıran Kılıçdaroğlu, üçüncü ittifaktan, cumhurbaşkanlığı adaylığına, yeni seçim kanunundan Man Adası davasına, iktisattan seçim çalışmalarına biroldukca hususta değerli açıklamalarda bulundu. AK Parti ve MHP’nin Meclis’te onaylanan seçim kanununu ‘kendi koltuklarını korumak’ için çıkardığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ne yaparsa yapsın bizim için hiç kıymetli değil. Çıkan kanuna bakılırsa bizim bir daha bir strateji belirlememiz lazım. Parlamentoda da çoğunluğu sağlamamız lazım” dedi. CHP olarak kendi çalışmalarını yaptıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, bu bağlamda Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun üçüncü ittifak kelamlarına ait “Temel Beyefendi de bu biçimde bir çalışma yapıyor ki ittifak içerisinde bir ittifak olabileceği niyeti içerisinde. Ben de sizin programınızda öğrendim bu biçimde bir kanısı olduğunu. Hürmet duyacağız. Ayın 24’ünde toplanacağız. Benim şahsî görüşüm oturulup konuşulur ve başkanlar karar verirler” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Elif Çakır’ın “İttifak da çatlak var mı? sorusuna “Ortada çatlak yok, başkanlar çok samimiler” dedi. Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın muhalefetin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili yaptığı açıklamada, “20 yıllık AKP periyodunda sorumluluğa ortak olmamış olmak, seçilebilirlik ve seçim daha sonrası 20 yılda AK Parti tarafınca ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurucu bir ruhla bir daha tesis etme yetisi” kelamlarına ait Kılıçdaroğlu, “Gültekin Beyefendi kendisinin yanlış anlaşıldığını deklare etti ve sorun çözüldü. Bir yanlış manaya var” biçiminde konuştu. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda altı önderin bir arada karar vereceğinin altını çizerek, “Bize cumhurbaşkanı adayınız kim olacak diye sorulduğunda biz cumhurbaşkanı adayımızın niteliklerini kamuoyunda paylaşacağız ve onun gerisinde duracağız. Aldığımız karar bu. Çok uygun bir aday seçeceğiz. Bütün hazırlıklarımız var. İktidar partisi dahil bütün partilerden daha hazırlıklıyız. Bütün sandıklarda güvenliği sağlayacağız. Dayanılmaz bir dijital alt yapımız var. Dayanılmaz bir takımımız var” tabirlerini kullandı. Taha Akyol’un “Meral Akşener’in bizim programımızda söylemiş olduği bir formül vardı. ‘Bir cumhurbaşkanı adayı çıkaracağız o kazanacak. Ancak biz parlamenter sistemi savunuyoruz. Bugünkü sistemde parlamenter sistemin cumhurbaşkanıymış üzere davranır. Cumhurbaşkanı yardımcılarından biri de başbakan olarak davranır” açıklamalarına Kılıçdaroğlu, “Bu tartışılmadı. Lakin müzakereye açığım. Ben daha evvel de söylemiş oldum ‘Akşener, başbakan olur’ dedim” diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, altılı masadan çıkan bildirinin yabancı bir büyükelçiye denetim ettirildiği tezlerine ait, “Parti sözcümüz ‘Bu iddiayı ispat edemeyenler şerefsizdir’ dedi. Bu iddiayı ortaya atıyorsan ispatlaman lazım. O denli bir şey yok akıl alacak şey değil. Niçin mahkemeye vermiyor? Niçin ispat etmiyor?” sözlerini kullandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştiren Kılıçdaroğlu, “Sınırlar yol geçen hanına dönmüş. Onun işi iftira atmak. Yanlışsız adam uyuşturucu baronlarıyla uğraş eder. Uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirmez” dedi. Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanlığı’nın listeler halinde yazılar göndererek listede ismi geçenlerin vatandaşlığa kabul edildiğini belirterek, “Bunlar kim? Kaç kişinin vatandaşlığa alındığı konusunda daha hakikat dürüst bilgi sahibi değiliz. Erdoğan, ‘Göndermeyeceğim’ diyor. Göndermeyip ne yapacaksın? Hangi münasebetle vatandaş olarak kabul ediyorsun? Bunların gerçek kimliklerini biliyor musunuz? Ya bunlar teröristse? Karşılık verilmiyorsa orada yasa dışı bir süreç vardır. Erdoğan, ‘Göndermeyeceğiz’ diyor. Hedef bunlara vatandaşlık verirsek bize oy verirler” sözlerini kullandı. Kılıçdaroğlu, Taha Akyol’un ‘Size bürokrasiden evraklar geliyor mu’ sorusuna “Bürokrasiden evraklar geliyor. Sahiden dürüst beşerler direniyor ve yasa dışı işlere imza atmıyor. kimi vakit o denli bilgiler geliyor ki tablolar halinde. Çabucak o bilgiyi kamuoyu ile paylaşmıyoruz. Bürokrasiden düşündüğümüzden daha fazla bilgi geliyor ve aşikâr aralıklarla bunları kullanıyoruz” cümleleriyle yanıt verdi.

İktidara gelmeleri halinde iktisat konusunda sağlıklı ve dengeli kararlar almak durumunda olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bizim çıkaracağımız bir numaralı kararname, Stratejik Planlama Teşkilatını bir daha kuracağız. Buraya bu işi nitekim güzel bilen bireyleri atayacağız. ‘Bize 10 gün ortasında Türkiye’nin bütün sayılarını getirin’ diyeceğiz. Çiftçinin ve esnafın aldığı kredilerin faizini sıfırlayacağız. Merkez Bankası Başkanı’nı atayacağız. Lakin o kişi nitekim bağımsız, bu işi sahiden uygun bilen biri olacak. 6 ay içerisinde bu halk rahat nefes alacak. Can ve mal güvenliği sağlamazsanız yabancı sermaye de Türkiye’ye gelmez. Vergi konusunda da kaygı etmeyin bu devletin yeteri kadar geliri var. Türkiye 6 ayda rahat bir nefes alır lakin iktisadın düzelmesi 2 yılı bulur” biçiminde konuştu. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın faiz sonucuna dair ise “Erdoğan söylemiş olduği kelamın yanlış olduğunun farkında lakin ‘yanlış yaptım’ diyemiyor. Orada sıkıştı kaldı” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ LİSTELERİMİZİ PARTİLERE AÇMAYA HAZIRIZ

Taha Akyol’un “Oy oranı tartışmalı gözüken partilerin Cumhuriyet Halk Partisi’nden ve DÜZGÜN Parti’den aday gösterilmesine karşı çıkar mısınız?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Bir siyasi partinin fazla milletvekili çıkarmasının benim için bir ehemmiyeti yok. Parlamentoda çoğunluğu oluşturmak değerli. bu biçimde Türkiye rahat bir nefes alacak. Bu çerçevede oturup konuşmamız lazım. Bu 8 seçenekli modeli bu işin uzmanları yapıyorlar. Her bir vilayette başka çalışma yapılması lazım. Biz de yapıyoruz öbür partiler de yapıyorlar. Hoş sonuçlar çıkacak ortaya. İsmine millet ittifakı dedik altında altı parti var. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek istiyoruz. Bunu tek başına cumhurbaşkanı getiremeyeceğine nazaran parlamento çoğunluğu gerekiyor. Kıymetli olan gayeye ulaşmak. Biz daima birlikte parlamento çoğunluğunu oluşturmamız lazım. Milletvekili listelerimizi öbür partilere açmaya hazırız” diye karşılık verdi.

HEPİMİZ KARARLIYIZ, İTTİFAK BOZULMAZ

Macaristan’da bir ortaya gelen altı partinin seçimleri kaybetmesi daha sonrası ‘altılı masa’ya benzetilmesine ait konuşan Kılıçdaroğlu, “Macaristan bize benzemiyor orada kişi başına gelir 18 bin dolar biz de 8 bin dolar. Bizim yapımızla onlar içinde büyük fark var. Altı sayısı haricinde onlarla hiç bir benzerlik yok” dedi. Altılı masada bulunan önderlerin samimi olarak Türkiye’yi rahatlatmak istediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Hepimiz de kararlıyız. Biz küçük hesaplar içerisinde koşup bu ittifakı bozamayız. Bozulamaz bu ittifak. hiç bir şahsi ittifak gütmeyen bir ittifak bu. Yanlışsız aday inanç veren bir aday olacak. Hepimizin güveneceği bir aday olacak. Temel nokta inançtır. Nitekim devleti bilmesi gerekir. Devletin kurumlarını bilmesini gerekir. Cumhurbaşkanı seçildikten daha sonra tıpkı kararlılığı altı önder tarafınca götürmesi lazım. Altı başkan gerçek kabine. Bugün masanın etrafında bizi bir ortaya getiren inançtır. Her alana nüfuz ediyoruz. Benim ferdî kanaatim tek adayla gidelim ve birinci cinste sorun biter” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN SEÇİMİ KAZANMA TALİHİ YOK

Seçim çalışmalarına dair ise Kılıçdaroğlu, “Biz yarın erken seçim olacakmış üzere çalışıyoruz. Erdoğan seçimi kazanacağını bilse erken seçim yapar. Ertelemesinin sebebi toplumda bir rahatlama yapabilir miyim arayışı içerisinde olması. Ancak boşuna bir arayış. Devlet yönetilmiyor. Erdoğan’ın bir daha seçim kazanma talihi yoktur. Kurt kışı geçirir lakin yediği ayazı unutmaz. Akıllı bir siyasetçi bürokratı dinlemek zorundadır. Devleti yönetmiyorlar bütün amaçları seçime kadar biz doları nasıl tutarız? İktisat ve ihracatçının meseleleri hiç değerli değil. Günü kurtarma siyaseti yapıyorlar. Mal varlıklarını İngiltere’ye taşıyorlar. O paraları Türkiye’ye getireceğim” dedi.

MAN ADASI YORUMU

2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti olarak nitelenen Man Adası’ndaki off-shore hesaplara 2011’de 18 milyon dolar gönderdiği tezi daha sonrası açılan davayı kazanmasına ait değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Bu davayı kazanacağım belirliydi. Alt mahkemede yargıçlar değiştirildi, kanıtlar toplanmadı. Benim ortaya koyduğum kanıtlar bankaların dekonttu. Vakıflar Bankası bu dekontlar düzmecedir demedi. Dekontlar gerçek, para transferleri gerçek. Ayrıyeten MASAK raporu var. Neyini yalanlayacaklar. O periyot Erdoğan yargı üzerinde baskı kurarak benim yaptığım Man Adası açıklamalarını gölgelemek istedi. Doğruluğu da çıktı ortaya. Bir ülkeyi yöneten kişi vatandaştan vergi isterken kendi ailesinin ve yakın etrafının bu ülkeye vergi vermemesi için diğer arayışlara girer, para transferleri yapar ve vergi ödemezse sormamız gerekir; sen bu ülkeyi hakikaten severek ülkenin kendi çıkarları için yönetiyor musun? Yönetmiyor. Bu olay yalnızca Erdoğan ve ailesinin olayı değil uyuşturucu baronlarına kapı açan bir olay. Bütün yasa dışı paralar Türkiye’ye getiriliyor ve Türkiye’de aklanıyor” dedi.

YENİ BİR DÜNYA TERTİBİ KURULUYOR

Rusya-Ukrayna savaşına ait değerlendirmelerde bulunan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya bütün dünyanın gözleri önünde saldırmasını “büyük bir dram” olarak nitelendirerek, “Yeni bir dünya nizamı kuruluyor. NATO’ya yönelimi görüyoruz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Rusya’nın hareketlerine bu istikamette devam etmesi halinde Karadeniz’de hayli geniş bir alana hükmedeceğini gördüklerinin altını çizerek, “Yaşanan olay Putin’in milletlerarası saygınlığına büyük ölçüde darbe vurdu” sözünü kullandı. Rusya’nın uzun devirde hayli önemli problemler yaşayacağını kelamlarına ekleyen Kılıçdaroğlu, “Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi ile görüşüyoruz. Zelenskiy ile hiç görüşmedim. Büyükelçiliğe yardım talebi geldi biz de yardım gönderdik” halinde konuştu.