Kılıçdaroğlu bu sefer de İstanbul’da elektriksiz aileyi ziyaret etti

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Okmeydanı’nda, maddi imkansızlıklar niçiniyle elektrik borcunu ödeyemeyen ve 10 gün evvel elektrikleri kesilen Trabzon Akçaabatlı 3 çocuklu Gökay ve Ayşe Taflan çiftini meskenlerinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyarete eşlik eden CHP Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin ile bir arada Taflan ailesinin konutunda loş ışıkta çay içip, sohbet etti.

TAFLAN: BENİ ÜZEN İNSANLARA KİMİ ŞEYLERİ ANLATAMAMAK

Kılıçdaroğlu’nun “Ne kadar müddettir elektrikler kesik” sorusuna Gökay Taflan, “Bizim icralık boyutuna geldi artık; onların önüne geçemiyorum, bu acı bir gerçek. Onların tamamının önüne geçemiyorum. Anlatamıyorum, onların hukukçuları ile aslına bakarsanız gayret edemiyorum. Sıkıntımızı anlatamıyoruz, kendimizi söz edemiyoruz. Beni üzen en büyük nokta bu. Elektriğinden fazla, bakın bir form yaşıyoruz fakat beni üzen insanlara kimi şeyleri anlatamamak. Devletin kendi kurumlarında halka yardımcı olması gereken konularda, halkı karşısına alması beni daha epeyce üzüyor” diye cevapladı.

‘DUYGULARIMI SÖZ EDEMİYORUM, BİZE ÇOK BÜYÜK BİR GURUR VERDİNİZ’

Kılıçdaroğlu, “Aslında, sorun sizde değil; sorun ülkeyi bu hale getirenlerde. Biz isteriz ki, her konutta huzur olsun, her meskende rahatlık olsun; çocuklar gülsünler, eğlensinler, hoş güzel okullara gitsinler” dedi. Taflan ise, “Başkanım ben çok onur duydum, erdem duydum. Hislerimi tabir edemiyorum, bize epeyce büyük bir gurur verdiniz. Bu tanımı imkânsız bir şey. Biz naçizane kendimizce bir şeyler yapalım size” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Bizim bakılırsavimiz sizin sözcünüz olmak. Vatandaşın kederini dillendirmek” diyerek sohbete devam etti.

‘AVRUPALILARA SORDUM, ‘HAYIR’ DEDİLER’

Taflan’ın ‘siz nasılsınız liderim, güzel misiniz’ sorusuna Kılıçdaroğlu şöyleki dedi:

“Ben koşturuyorum. Samimi söylüyorum; kimileri sizleri kimsesiz sanıyor, siz kimsesiz değilsiniz aslında. Sizin sözcünüz olmamız lazım, yoksa biz siyaseti niçin yapıyoruz? Siyaseti yapıyoruz ki her insanın işi aşı olsun; siyaseti yapıyoruz, çocuklar daha uygun bir eğitim alsınlar. Bir ailenin elektriksiz bırakılması gerçek bir şey değildir. Hele çocuklu bir ailenin elektriksiz olması gerçek bir şey değildir. Yaklaşık, 4 milyon abone… Resmi sayılara bakılırsa 3 milyon 447 bin abonenin elektriği kesildi geçen sene. Her meskende üç kişi olsa 10-12 milyon ediyor. Bu insanlık hakkı. Avrupalılar aradılar bizde elektrik kesilince. Avrupa’da nasıl oluyor diye sordum; sizde de elektrikler ödemediğinde kesiliyor mu diye. Hayır dediler. Bir, kış aylarında kimsenin elektriği kesilmez; iki, şayet kişi elektriğini ödeyemiyorsa ona elektrik çeki veriyor devlet… Diyor ki, senin gelirin düşük ötürüsıyla sen bu elektriği bu çek ile ödeyeceksin. Üç, durumu âlâ ancak elektrik parasını ödemiyorsa voltajını düşürüyorlar; televizyon seyredemiyor lakin elektrik var yarı yarıya. İnsan hakkı bu. İnsan hakkını insanın elinden alamazsınız.”

Devletin yaptığı toplumsal yardımın yetersizliğinden kaygı yanan Gökay Taflan şöyleki anlattı:

‘ÇİÇEĞİN TABANINA SU DÖKERSEN BÜYÜR DE ÇOCUKLARIN SÜTÜ VAR, BEZİ VAR’

“Devlet şu biçimde bir yardımda bulundu benim elektrik faturam 400-500 küsur geldiğinde. E-devletten müracaatlar yapıldı biliyorsunuz, 149 lira yardım ettiler. Ben oraya esasen müracaat yaparken ödeyemeyeceğimi beyan ederek başvuruyorum. Ben postaneye gittiğimde, bu kadar yardımınız var; gerisini ödeyemiyoruz dediğinde ben oradan geri geliyorum. Zira destek edecek bir şeyim yok. Görüyorsunuz, çiçeğin tabanına su dökersen büyür de çocukların sütü var, bezi var. Bu çocuk her gün okula gidip geliyor. Siz de bir babasınız bilirsiniz. Biz bu ay inanın, üç-dört tane kiramız var mesken sahibimiz bizi yönetim ediyor.

‘YARAYI DEŞTİĞİNİZ DE DAİMA KANIYOR’

Eşimle biz diyoruz ki, bizi boş ver, şu çocuklara bu bayramı atlatalım da bu bayramı döndürelim. Biz el öperiz, gideceğimiz yer muhakkak lakin çocuklar için o denli değil. Çocuklar her vakit istiyor. Genel olarak bu biçimde liderim. Elektrikle başladık lakin yarayı deştiğiniz de daima kanıyor. bir daha diyorum, fazlaca mutlu oldum, Allah sizden razı olsun. En azından birileri bir kaygıya deva olmaya geldi; o epey memnun edici.

İnsanız, bugün varız yarın yokuz. Bir pandemi çıktı, binlerce insan öldü. Biz kimi vakit televizyondan izliyoruz. Malum bir kanal beş kanal oldu. Birebir anda haberler yayınlanıyor. Biz sizi makul kanallarda izliyoruz. Artık farklı şeyler lanse ediliyor, farklı şeyler tabir ediliyor fakat işin özü farklı. Biz sizi o hususta takdir ediyoruz. Biz 2023’ten umutluyuz.”

Bunun üzerine, Kılıçdaroğlu, “Bu sefer kararlıyız, şunu samimi olarak söylüyorum; bu biçimde yönetilmez memleket” diye konuştu.

DAHA EVVEL AKP’YE OY VERMİŞLER

Gökay Taflan, daha evvel AK Parti’ye geçmişteki iki seçimde de oy verdiğini belirterek şöyleki dedi:

“Açık konuşayım, iki seçim oy verdim fakat ondan sonrasındadan devletin yapması gerekenleri ‘biz yaptık’ mantığı beni yoruyor, başımı kurcalıyor. Devlet yapması gereken şeyleri yapıyor aslına bakarsan lakin halkla ilgilenmek farklı bir şey. Biz 2002’dilk evvel Hristiyan mıydık, Müslümandık. 2002’den daha sonra mı biz Müslümanlığa döndük? O yüzden biz birtakım şeylerin farkındayız lakin hayat meşgalesi kimi şeylerden bizi geri bırakıyor. O yüzden inşallah rabbim gönlünüze nazaran verir inşallah”

Ziyaret daha sonrası, Kemal Kılıçdaroğlu’nu mahallede yaşayan çocuklar alkışlarla, “en büyük lider bizim başkan” sloganlarıyla uğurladı.