Kılıçdaroğlu ABD’ye gidiyor: Prensip olarak iktidarla görüşmeyeceğim

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 9 Ekim’de ABD’ye gidecek. İzmir’de milletvekili kampında bulunan Kılıçdaroğlu, ziyaretinin bilgilerinı halktv.com.tr muharriri İsmail Saymaz’a anlattı.

DEVLET YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞMEYECEK

Gazeteci-yazar İsmail Saymaz, “Kılıçdaroğlu seyahati doğrularken Amerika’da rastgele bir devlet yetkilisiyle ve bakanla görüşmeyeceğini daha hakkaniyetli paylaşıma inanan aktivistler ve bu uğurda çaba veren isimlerle buluşacağını söylemiş oldu” diye konuştu.

“BU YIRTICI SİSTEME MEYDAN OKUYORUM”

Kapitalizm ve neoliberalizmin dünyaya ziyan verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bir kez şunu söyleyeyim, muhalefetteyken, prensip olarak iktidarla görüşmeyiz. Zira siz muhalefet olarak o masaya oturursanız, lakin icazet almak için oturursunuz. Bunu en yeterli Erdoğan bilir, ona sorun, söyler. Lakin benim yeni bir dünya vizyonum var elbette. Yabanî kapitalizm ve neoliberalizm dünyaya epeyce ziyan verdi. Küçük bir azınlık bu sayede dünyaya hükmetti. Ülkemiz de bu insafsız sistemden nasibini aldı. İşte ben bu yabanî sisteme meydan okuyorum. Ve biliyorum ki Bay Kemal dünyada yalnız değil. Çok sayıda Bay Kemal var dünyada. Ben de, o Bay Kemallerin bir ortaya gelmesi ve daha hakkaniyetli bir dünyayı konuşması gerektiğine inanıyorum.” diye konuşytu.

“DÜNYA HASTA”

“Dünyada daha hakkaniyetli paylaşıma inanan aktivistler, bu uğurda uğraş veren siyasi isimlerle görüşeceğim” diyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“beraber dünyayı nasıl daha yaşanılası bir yer haline getireceğimizi konuşacağız. Dünya hasta, şifaya gereksinimi var. Bu yüzden uygun insanların bir ortaya gelmesi kural. Bunu yapacağız.”

Kılıçdaroğlu’nun görüşeceği isimler içinde ABD’li sosyalist senatör Bernie Sanders ve Türk öğrenciler olacağı açıklandı.