Karamollaoğlu: Ortak adayla kazanırız

Muqe

Global Mod
Global Mod
YEŞİM GÖKÇE

>
Cumhurbaşkanlığı için müşterek bir adayın belirlenmesi kararlaştırıldı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı kuvvetli bir ihtimal olabilir. Seçim tarihi aşikâr olduktan daha sonra altılı masa bir ortaya gelip adayı belirleyecek.

> Halkın sıkıntısı karnının doyması, adaletin sağlanması. Erdoğan ‘Devlet benim’ diyen 14’üncü Louis’ye benzetiliyor. Bugün bir numaralı sorun adalet. Adaletin tabanına kibrit suyunun döküldüğü bir devirdeyiz.

> İktidar, Suriye siyasetindeki yanılgıyı 10 yıl gecikmeyle kabul etti. Geçmiş kusurlar yinelanıp barış, günlük siyasete kurban edilmemeli. ABD istedi diye Esad’ı düşman bildik, Putin istedi diye görüşmeyelim.

> Akıl dışı siyasetlerle Türkiye her gün biraz daha batıyor. Önlem alınmazsa farklı sonuç doğmaz. Bu iktidar gidici lakin kimse ümitsizliğe kapılmasın. Biz dümenin başına geçip gemiyi sağlam bir yere oturtacağız.

SEÇİMİ ORTAK ADAYLA YÜZDE 90 KAZANIRIZ

Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu, Gündem Özel programında Taha Akyol ve Elif Çakır’ın konuğu oldu. Altılı masanın cumhurbaşkanı adayına ait konuşan Karamollaoğlu, adayın seçim tarihi belirtildiktan daha sonra belirleneceğini söylemiş oldu. Karamollaoğlu “Ortak adayla çıkarsak seçimlerde aday kim olursa olsun yüzde 90 kazanırız. Adayımız altı partinin temel prensiplerine uyacak bir aday olacak” dedi. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı hakkında konuşan Karamollaoğlu “Kılıçdaroğlu’nu kendi partisi içerisindekiler aday olarak görmek istiyor. Bu olağan bir şey. Fakat onun adaylığı konusundaki niyetimi söyleyemem. Bizim gündemimizde cumhurbaşkanı adayı yok” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık kuvvetli bir aday olmadığını savunan Karamollaoğlu “Erdoğan, halkın takviyesini yitirdi” tabirlerini kullandı. Karamollaoğlu “Ben ve altılı masadaki öbür arkadaşlarımda bu hususta tıpkı fikirdeyiz; en kısa müddette parlamenter sisteme geçmeliyiz” dedi. Suriye’ye de değinen SP başkanı “Suriye ile uzlaşmaları âlâ bir adım. Asıl burada çözülmesi gereken Özgür Suriye Ordusu’nun ne olacağı” sözlerini kullandı. Karamollaoğlu özetle şu bildirileri verdi:

MASADA OLMAKTA KARARLIYIZ

“Şu an altılı masada bir ayrılık görünmüyor. Herkes bu masada birlikte olmakta kararlı. En kıymetli husus cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu mevzuda da müşterek bir adayın belirlenmesi kararlandı. Birtakım komiteler kuruldu. Bundan daha sonra en kıymetli sorun cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi. Burada fazlaca net bir halimiz var. Seçim tarihi ilan edildiği vakit adayı belirleyeceğiz. Bu kararda herkes ittifak etti. Bu masanın devam edeceğinin kesin kanıtı olarak da bir daha sonraki toplantının tarihi belirlendi. ‘İleride belirleriz’ denilmedi. Tek adayla çıkılması en isabetli haldir. Ortak adayla çıkarsak seçimlerde aday kim olursa olsun yüzde 90 kazanırız. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı kuvvetli bir ihtimal olabilir. Kılıçdaroğlu da dahil altı partinin başkanları seçim tarihi ilan edildikten daha sonra adayımızı açıklayacağız. Şu an da bu biçimde bir münakaşanın içine girme muhtaçlığı duymuyorum. Seçim tarihi aşikâr olduktan daha sonra altılı masa bir ortaya gelecek ve adayı belirleyecek.”

“Kılıçdaroğlu’nu kendi partisi içerisindekiler aday olarak görmek istiyor. Bu olağan bir şey. Fakat onun adaylığı konusundaki niyetimi söyleyemem. Bizim gündemimizde cumhurbaşkanı adayı yok. Yalnızca televizyonlarda bu konuşuluyor. Halkın kaygısı karnının doyması, haksızlıkların giderilmesi, adaletin sağlanması. Halkın sıkıntısı, kimin cumhurbaşkanı olacağı değil. Cumhurbaşkanı adayı konusu televizyonlarda halkı oyalamak için gündeme getirilen bir husus. Erdoğan’ın halkın takviyesini yitirdiğinin kanaatindeyim. Erdoğan’ın kuvvetli bir aday olmadığı kanaatindeyim. Şu an ülkede tek bir kişi var, karar veriyor ve uyguluyor. Bizim burada temel sıkıntımız; halkın sorunlarını çözecek siyaset üretecek bir arkadaşı koymak. O kişi de kesinlikle bu altı siyasi parti ile dayanışma ortasında olacak.”

AK PARTİ KİTLESİ ERİYOR

“Erdoğan’ın seçmen kitlesinde 1 yıl öncesine kadar bu kadar süratli bir erime yoktu. Son 1 yıl içerisinde ekonomik kriz başladı ve tahlil üretilemeyince her kesimde erime epey hızlandı. AK Parti’nin ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bir yanlıştan dolayı İslam’a saldırmayın. Bu gerçek değil. En tehlikeli konulardan biri bu. Bir kusur yapılıyor ve el birliğiyle İslam’a taarruz gerçekleştiriliyor. Bu ikisini örtüştürmemek icap eder. Ben İslamcı değilim ancak Müslümanım. İslamcı söylemiş olduğiniz vakit bir insan kendi inancına hizmet etmek için birtakım adımlar atabilir. Fakat bir de tehlikeli olanı var. Kendi inancını kendi menfaati için kullanabilir. Vatandaş artık bunu anlıyor. Vatandaş adalete güvenmiyor. Adalete güvenemezseniz kendinizi inançta hissedemezsiniz. Biz anayasa değişikliğiyle ilgili bir kurul kurduk. Adalet mülkün temeli. Erdoğan, bu hususta 14. Louis ile özdeşleşiyor. 14. Louis, ‘Devlet benim’ demiş. Tayyip beyefendi de kendisini şu an devletle milletle özdeşleştirmiş ve ‘Benim her kelamım doğrudur, tartışılamaz’ diyor. Bundan dolayı da kendisine farklı fikirler ulaşmıyor. Siz, sizin menfaatinizi koruyacak yargıçlar atamaya başlarsanız, adaletin tabanına kibrit suyu dökersiniz. Adalet biter. Biz bu biçimde bir periyottan geçiyoruz. Şu an Tayyip beyin siyasetlerini benimseyenler terfi ediyor.”

EN KISA MÜDDETTE SİSTEM DEĞİŞECEK

“İttifaklar eski kıymetini kaybetti. Evvelden koalisyonlar seçimden daha sonra oluşuyordu. Parlamentodaki tabloya nazaran koalisyon oluşuyordu. Artık ittifaklar bir bakıma koalisyon üzere mütalaa edilmelidir. Bu ittifakların kıymeti yoktur manasına gelmez. Altılı masada bizim beraberliğimizde bu vakte kadar rastgele bir sorun olmadı. Ben şahsen birinci toplantımızı yaptığımızda bu iş bu kadar uzun sürer diye düşünmedim. Lakin ahenk ortasında bu noktaya geldik. Bizim toplantılara başladığımız o periyotla bugün içinde dağlar kadar fark var. Her şey olduğundan daha beter noktaya gitti. Yurtharicinde bilhassa mali konularda Amerika’da Zarrap olayı hem parlamentonun birebir vakitte idarenin gündeminde. Bu yolsuzluklar gündemde. Bu fazlaca tehlikeli bir şey. Onlar bile bu konularda artık bu biçimde gitmez diyorsa vay bizim halimize. Mağdur bölümler, adalet arayıp da bulamayanlar çığlık atıyor.”

“Ben ve altılı masadaki öbür arkadaşlarımda bu mevzuda tıpkı fikirdeyiz; en kısa müddette parlamenter sisteme geçmeliyiz. Meclis’te 360’dan fazla milletvekiliniz var ise referanduma giderek bunu sağlarsınız. 400’den çok milletvekiliniz var ise aslına bakarsanız referanduma da gitmeye gereksinim yok. Çok kısa vakitte bunu tamamlarsınız. Bir istişare düzeneğinin olması faydalıdır, bu benim kanaatim. Her bakanın kendisini istişare edeceği kendi partisinin haricinde siyasi kümelerin olmasında yarar var.”

BU İŞ BİTTİ, SON SEÇİMİ OLACAK

“Merkez Bankası faizlerini, Merkez Bankası Lideri indiriyormuş üzere yapılıyor fakat Erdoğan indiriyor. Neye göre indiriyor bilmiyorum. Alternatif bir sistem kurmak yerine bu biçimde bir yola girmek, faiz indirmek yanlıştır. Sistem bu biçimde yürümüyor. Tayyip Beyefendi ‘Ben ekonomiyi biliyorum’ diyor fakat pek de o denli olduğu kanaatinde değilim.”

“Benim kanaatim, seçimlerden daha sonra Erdoğan’ın siyasi hayatının biteceği tarafında. Tayyip Beyefendi, kamu takviyesini gerisine alarak bir hareket başlattı. Bu hareket Meclis’te yüzde 34 oy almasına karşın yüzde 70’le temsil edildi. Zira öbür partiler yüzde 10 barajının altında kaldı. bu biçimde kendisine Deniz Baykal da takviye verince siyasi yasağı kalktı ve başbakan oldu. Lakin Amerika’nın bu kapsamda verdiği her bakılırsavi yerine getirdi. Siz milyonlarca insanın Irak’ta katledilmesine dayanak vereceksiniz, askerinizin başına çuval geçirilecek hesap soramayacaksınız, Amerikan askerlerine de dua edeceksiniz, sağ salim memleketlerine dönmeleri için gerisinden da İslam aleminin liderliğine soyunacaksınız. Ben bu noktada bu işin bittiği kanaatindeyim. Bu seçim Erdoğan’ın siyasi hayatının son bulacağı seçim olacak.”

İKTİDARA OY VERECEK ÜÇ KÜME VAR

“Bir insan ben Müslümanım diye ortaya çıkacak ve daha sonrasında adaletsizliği ve zulmü doruğa çıkaracak. Toplumda kendimce Erdoğan’a oy verecekleri 3 kümeye ayırdım. Bunlardan birincisi; beslenenler. Menfaatlerden beslenen bir küme var. İkincisi; devlet yardımı alan ve iktidar giderse bu yardımların da gideceği tasasını zanniçinler. En büyüğü bu, 12-13 milyon insanı buluyor. Fakat bunlar bu kanaatlerini eskisi kadar kuvvetli sürdürmüyor. Bir de İslami hassasiyeti kuvvetli olan bölümler var. Bu kesitlerde 3-5 milyon civarında. İslami kesim, ‘Bizim kazanımlarımız masraf mi?’ diyor. ‘Başörtüsü yeniden gündeme gelir mi? Bir zulüm aracı olarak kullanılır mı? İmam hatipler kapatılır mı?’ bu biçimde kanıları var. İslami hassasiyetleri kuvvetli olanların adaleti bir numaralı problem olarak görmeleri icap eder. Adaletin olmadığı yerde inançtan bahsedemezsiniz. Adalet devletin aslıdır. Bugün Türkiye’nin bir numaralı sorunu adalettir.”

ZİHİNLERİ DUMURA UĞRADI GERÇEKLERİ GÖREMİYORLAR

“İşsizliği çözmek için hapishane inşaatlarını fabrika üzere nazarannler var bugün iktidar mensupları içinde. Diyor ki bir hapishane yaptık burada 3 bin mahkum kalacak. 3 bin mahkumum biroldukca muhtaçlığı olacak. Hapishane yerine bir fabrika olsa burada hapishane kadar hizmet etmez. ‘Fabrikadan daha değerli fabrika kuruyoruz’ diyorlar. Allah akıl fikir versin. Bir insan aklını bu kadar oynatır mı? Milletin karşısına bununla çıkar mı? Türkiye’nin biroldukca yerinde 2 bin kişilik 3 bin kişilik fabrikalar kuruyorlar. İnsanları ölene kadar barındıracak fabrikalar. Allah bunlara akıl fikir versin. Bu zihniyetteki birisi ülkenin sorunlarını çözer mi? Zihinleri dumura uğradı, gerçekleri bakılırsamiyorlar. Türkiye’de bugün bir numaralı sorun adaletin tesisidir. Adalet olmadan inanç olmaz. Adaletin tesisinde de yanılgı yapan yetkililer korkacak. Korkmuyorlarsa bir daha adalet yok demektir.”

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU NE OLACAK?

“Tam çatışmalar başlamadan evvel biz Mustafa Kamalak’la bir arada Esad’la konuştuk. Bizim o ziyaretimiz bu biçimde epeyce farklı karşılanmıştı. Artık geldiğimiz noktada bir daha sil baştan uzlaşmaya çalışıyorlar. Suriye ile uzlaşmaları düzgün bir adım bana bakılırsa. Kan akıtılacağına uzlaşmayla sorunları çözmek daha uygun olur. Asıl burada çözülmesi gereken Özgür Suriye Ordusu kim? Özgür Suriye Ordusu, Esad’ın ordusu değil. Onlar Esad’a karşı. Ne olacak onlar? Çözülmesi sıkıntı sorunlar var. Şu an bütün kaygıları Suriye hududunda 30 kilometrelik bir emniyet bandı oluşturmak. Oradaki petrolün Akdeniz’e aktarılması haricinde bize ne yararı var? Geçmişteki kusurlar yenidenlanmamalı, kalıcı barış süreksiz günlük siyasetlere kurban edilmemelidir. Herzog kırmızı halılarla karşılanabiliyorsa hem Filistin hem Suriye başbakanı birebir muameleye tabi tutulmalıdır. ABD Liderleri istedi diye Esad’ı düşman bildik, artık de Putin istedi diye Esad ile görüşmemelidir Türkiye.”

İSLAM ALEMİ KAYNIYOR BİR ADIM ATTINIZ MI?

“Tayyip beyefendi, dünya kamuoyunda tesir oluşturan bir önder konumunu iç piyasada kullanmak istiyor. Ne kadar yarar sağlar bilemem. Ukrayna-Rusya savaşına yerine nazaran müdahil oldular. Benim merak ettiğim mevzu, İslam alemi şu an yanıyor. Suriye, Yemek, Irak, Libya, Arakan, Keşmir… Bunlarla ilgili hangi adımı attınız? Amerika’nın tek amacı Büyük Ortadoğu Projesi’ni gerçekleştirmek. Tayyip beyefendi de eş lideri. Bunun temel ismi Büyük İsrail Projesi’dir. Amerika bunu gizlemiyor. Dünyanın başındaki en büyük sorun Büyük Ortadoğu Projesi. Bu proje İsrail’in aslında Museviliğin bir projesidir.”

ADAYIMIZDAN SANA NE?

“Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda 10 tane isim veririz fakat memleketimizin sorunlarını çözmez. İktisat başta olmak üzere ülkemizin biroldukca sorunu var. İktidar şu an hiç bir mevzunun görüşülmesini istemiyor. Adayınız kim diyorlar? Sana ne? O aday bizim belirlediğimiz prensipler dahilinde bir siyaset izleyecek. Ülkede o kadar fazlaca sorun var ki… Bu altı partinin oluşturduğu temel prensiplere uyacak bir aday olacak.”