İmkansızı başardılar: Windows 7, yalnızca 5 MHz’lik bir işlemcide işte bu biçimde çalıştı

semaver

New member
Microsoft’un Windows 7 işletim sisteminin, bir epey özelliğiyle en sevilen işletim sistemlerinden biri olduğu kesin. Hatta kimi şahıslar için etkisinin katiyen daha evvelki Windows 95 ve Windows XP kadar büyük olduğunu da söyleyebiliriz. Windows 7 dayanağı iki yılı aşkın bir süre evvel sona ermiş olsa da, işletim sistemi yaklaşık %10’luk pazar hissesiyle hala en tanınan üçüncü işletim sistemi olarak öne çıkıyor.

Popülaritesinin niçinlerinden biri de, asgarî ihtiyaçlarda bile hakikaten uygun çalışabiliyor olması. Süreç sistemini çalıştırmak için yalnızca 1 GHz tek çekirdekli CPU ve 1 GB (32 bit) / 2 GB (64 bit) sistem belleğine gereksiniminiz var. Ve bu kadar düşük ihtiyaçlara karşın yazılım, 64 bit modunda 256 adede kadar çekirdeği/iş parçacığını destekleyecek biçimde tasarlanmış olduğu için geleceğe hazır bir sistem olduğunu gösteriyordu. Microsoft, Windows 10’a kadar birebir ihtiyaçlara bağlı kalsa da, daha yeni ve daha ağır işletim sistemlerinde çoklukla bu kadar problemsiz bir tecrübe sunamadı.

Şimdiyse Twitter kullanıcısı ve Windows meraklısı NTDEV, Windows 7’nin ne kadar düşük ihtiyaçlarla çalışabileceğini test etmek için, onu resmi ihtiyaçtan 200 kat daha düşük olan 5MHz Pentium-S işlemci ve 128MB RAM ile çalıştırmayı denedi.

Yayınlanan fotoğraf ve görüntüde Pentium çipin 50 MHz’de çalıştığını fark edebilirsiniz. NTDEV, LogonUI’nin bunun altındaki rastgele bir şeyi yüklemeyi reddettiğini söylüyor. 5MHz çalışma suratı, testin yapıldığı sanal makine olan 86Box’ın kaynak kodu düzenlenerek elde edildi.

Bu düzenlemenin haricinde birkaç büyük değişiklik de yapıldı. OOBE klasörünün (c:windowssystem32oobe klasörü) tamamı silindi ve bir “sahte OOBE durumunu” taklit etmek için Kayıt Defteri’nde ufak ayarlar yapıldı. BCD (önyükleme yapılandırma verileri), “Windows’u elbette Başlat” seçeneği seçildiğinde bile İnançlı Mod’da ön yüklenecek biçimde ayarlandı. Şişmeyi daha fazla engellemek için GUI öğeleri de devre dışı bırakıldı.

NTDEV, yaklaşık 28 dakika daha sonra Windows 7 Ultimate build 7601 SP1’e başarılı bir biçimde önyükleme yapmayı başardı. WCPUCLK yahut Real TIme Clock Checker, sistemin nitekim 5Mhz’de çalıştığını doğrularken sistem kararlı bir biçimde çalışıyordu.