İkili eğitim, ekonomik gücümüz için çok önemlidir

Captain123

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek’in (Bundestag Üyesi) 11 Eylül 2020’de Almanya Federal Meclisi’nde düzenlenen mesleki eğitim raporu tartışması sırasında yaptığı konuşma. Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Federal Meclis Başkanı! Sevgili iş arkadaşlarım! Bayanlar ve Baylar! Sanırım son birkaç ay bizim için bir şeyi çok net bir şekilde ortaya koydu, o da mesleki eğitimin ülkemiz için neler yapabileceği. Çünkü krizi bu güne kadar bu kadar iyi atlatmış olmamızın ülkemizi bugünlere taşıyan insanlarla çok ilgisi var: iyi yetişmiş hemşireler, perakende satış memurları, laboratuvar uzmanları ve daha niceleri. Hepsini listeleyemiyorum bile. Ancak ikili eğitimimiz için neden bu kadar kıskanıldığımız birdenbire çok netleşti.

Yüzbinlerce genç bu ay yeniden eğitime başladı. Profesyonel hayatınıza pandeminin ortasında başlamak birçokları için engellerle ilişkilendirildi ve hala da öyle. Bunu mevcut eğitim rakamlarında görüyoruz. Eğitim pazarı küçüldü: yüzde 8 daha az eğitim kontenjanı, ancak aynı zamanda yüzde 8 daha az başvuru sahibi. Yine de bu, kursiyerler ve hala çıraklık pozisyonu arayanlar için iyi bir haber. Krizde bile doldurulabilecek daha çok yer var. İşverenler ve ekonomik refahımız için biraz farklı; çünkü bugün daha az kursiyer, yarın daha az vasıflı işçi anlamına gelir – ve bu, vasıflı işçilere acilen ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda.

Ülkemizin ekonomik gücü için ikili eğitim çok önemlidir; çünkü yalnızca yeterli sayıda teknisyen, usta zanaatkar ve işletme ekonomisti ile yenilikçi gücümüzü tam olarak kullanabiliriz.

Bu yüzden hızlı bir şekilde önemli bir sinyal verdik. Mesleki eğitimin profesyonel hayata çekici bir giriş noktası olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Almanya’nın antrenmanlara üst düzeyde devam etmesini istiyoruz. Bu nedenle, küçük ve orta ölçekli şirketler için, korona krizi onları sert bir şekilde vurmuş olsa bile, eğitim düzeylerini sürdürmeleri veya artırmaları halinde eğitim ikramiyeleri vardır. Kursiyerler kısa çalışma için gönderilmezse, eğitim ödenekleri için sübvansiyonlar vardır. Küçük ve orta ölçekli şirketler iflas etmiş şirketlerden stajyer aldığında devralma ikramiyeleri vardır. Bütün bunlar, ikili eğitimin korona krizini iyi atlatabilmesi, gençlerin iyi başlangıç fırsatlarına sahip olmaya devam edebilmesi, mükemmel uzmanların ekonomiyi canlandırması ve bir inovasyon ülkesi olan Almanya’nın bir inovasyon ülkesi olarak kalabilmesi için var. gelecekte yenilik.

Federal İş Kurumu’ndan bir güzel haber daha ulaştı. Antrenman piyasasında bir yakalama hareketini fark ediyor. Bence bu da gençlerimiz ve ekonomimiz için iyi bir işaret.

Bir başka olumlu sinyal de sağlık, bakım ve eğitim alanlarından geliyor. Bu alanlarda eğitime başlayanların sayısı son bir yılda yaklaşık yüzde 4 oranında arttı. Ve bu Corona’dan önceydi.

Ancak – bu aynı zamanda tam bir resmin parçasıdır -: eğitim pazarına demografik değişiklik geldi. Geçen yıl bir önceki yıla göre daha az eğitim sözleşmesi imzalandı. Başvuranlardan daha fazla açık çıraklık pozisyonu var. Şirketler artık yeterli sayıda kursiyer bulamıyor. Öte yandan, çıraklık yapmaya karar veren gençlerin mükemmel beklentileri vardır: imrenilen ve güvenli işler, iyi kazanç fırsatları, ilerleme veya serbest meslek fırsatları.

Mesleki eğitimimiz hala başarılı bir kariyer yolu için bir garanti ve düşük genç işsizliğimiz için – bence burada bundan da bahsetmek gerekiyor – önemli bir neden.

Bu yüzden yeterince sık vurgulayamıyorum: çıraklık, meslek hayatınız için iyi bir başlangıçtır. Özellikle mesleki eğitim olmak üzere kariyer fırsatlarını kolaylaştırmak ve teşvik etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Eğitimdeki ikilik, teori ve pratiğin etkileşimi, özellikle hızla değişen çalışma dünyasında beceri ve yetenekler anlamına gelir, hızlı ve yüksek düzeyde uzmanlıkla işte istihdam edilebilirlik anlamına gelir. Bu nedenle eğitimi gençler için daha da çekici hale getirdik. Bu yasama döneminde Mesleki Eğitim Yasasını modernize ettik. Sadece kursiyerler için asgari ücretten, daha fazla esneklikten ve eğitim seviyelerinin uluslararası karşılaştırılabilirliğinden bahsetmek istiyorum.

Ayrıca profesyonel dağcılarımıza ister duvarcı, ister bilişim memuru, ister sosyal mesleklerde eğitimlerine devam etmek istesinler, maddi destek sağlıyoruz. Daha yüksek sübvansiyonlar, daha yüksek vergi indirimleri ve modern yapılarla profesyonel dağcılarımıza adım adım ustalık seviyesine kadar eşlik ediyoruz. Bu şekilde yaşam boyu ileri eğitimi çekici hale getiriyoruz ve ileri eğitimi hayatımızın bir parçası haline getirmek istiyoruz.

Bir inovasyon ülkesi olarak Almanya’nın çok sayıda iyi eğitimli uzmana ihtiyacı var. Ancak, yalnızca kendime yeni zorluklar çıkarmaya devam edersem bir uzman olarak kalacağım. Aynı şekilde, eğitimin kendisi de sürekli olarak yeni zorluklarla yüzleşmek zorundadır. Yenilik hakkında başından sonuna kadar eğitim, ama aynı zamanda yeniliklerle ilgili içinde Eğitim. Eğitimin kendisi, dijitalleştirme veya yapay zeka gibi yeni teknolojileri kullanmalıdır. Yenilikçi bir ülke olarak zirvede kalabilmemizin tek yolu bu.

Sevgili meslektaşlarım, önümüzdeki hafta Avrupa eğitim bakanı meslektaşlarımla Osnabrück’te buluşacağım. Birlikte korona krizinden dersler çıkarmak istiyoruz: Ne değişti? Ancak mesleki eğitime odaklanmayı da ele alacağız. Almanya Başkanlığı döneminde mesleki eğitimde Avrupa işbirliğini yeniden düzenlemeyi kendimize görev edindik.

Yüksek performanslı VET, Avrupa genelinde hızlı bir ekonomik toparlanmaya büyük katkı sağlayabilir. Bu nedenle mesleki eğitim, Avrupa’daki birçok genç insan için, her bir birey için, ama tabii ki tüm toplum için bir fırsattır. Bu nedenle ekonomimizin temel direğidir ve ikili eğitim, Almanya’nın gelecekteki refahı için bir vaattir. Onlara ihtiyacımız var, onlara değer veriyoruz ve herkesin bunu fark etmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım.

Çok teşekkür ederim.