İBB Lideri İmamoğlu’ndan rant açıklaması: Tek bir talebi dahi İBB Meclisi’ne taşımadık

Muqe

Global Mod
Global Mod
İstanbul Kazlıçeşme’deki 30 yıllık imar sorunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Zeytinburnu Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla netliğe kavuştu.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy’un iştirakiyle ‘Kazlıçeşme Tapu Dağıtım Töreni’ düzenlendi. Merasimde açıklamalarda bulunan İmamoğlu, bakılırsave geldikleri andan itibaren kent planlaması alanında önemli adımlar attıklarını söylemiş oldu.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ŞEHRİMİZ 60-70 YILLIK BİR GEÇMİŞİ ELE ALDIĞIMIZDA ÂLÂ BİR İMTİHAN VEREMEMİŞTİR”

“Şehrimiz, 60-70 yıllık bir geçmişi ele aldığımızda yeterli bir imtihan verememiştir. Bu manada olağan ki uygun gayretler olmuştur, üstün eforlar ortaya konmuştur. Her siyasi devir, elinden gelenin güzelini yapma çabasında olmuştur lakin bugün kentimizin planlamayla ilgili süreci, hepimizi rahatsız eden ve keyiflendiremeyen ögelerle eleştirilir bir durumda.

BİREYSEL YA DA BİR KÜMENİN RANTI ÜZERİNDEN TEK BİR TALEBİ DAHİ İBB MECLİSİ’NE TAŞIMADIK

nazaranve geldiğimiz andan itibaren kent planlaması alanında önemli adımlar attık. Taahhüdümüzü üç yıl boyunca yerine getirmenin de bir daha keyfini yaşıyorum. Şunu asla yapmadık ve yapmayacağız. Biz, asla kişisel bir talebi ya da şahsi bir kümenin rantı üzerinden tek bir talebi dahi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne taşımadık. Bunu hepinizin huzurunda söylemek isterim. Üç yıllık bakılırsav süremiz boyunca Avcılar Yeşilkent, Ataşehir, İçerenköy, Kayışdağı, İnönü, Küçükbakkalköy mahalleleri, Çekmeköy’ün merkezi, Pendik Kavakpınar, Çınardere mahalleleri ve Silivri’de imar meselelerini çözdük. Bakırköy, Esenyurt, Eyüpsultan, Kemerburgaz, Kadıköy Acıbadem, Şişli merkez, Sarıyer, Üsküdar, Ümraniye, Alibeyköy, Ferhatpaşa, Kartal’ın kuzeyi üzere bölgelerde de tahlile yakınız.

MUHATABIMIZ 16 MİLYON VATANDAŞIMIZ

Bizim muhatabımız, kelamım ona kendine nazaran prestijli bireyler değil. Biz, olaya prestijli 16 milyon vatandaşımız olarak bakıyoruz, onların kullanımlarını ön planda tutuyoruz. Planlama süreçleri değerli. Ve bu alanda İstanbul’un lehine, aleyhine hangi konu var ise ulusal seviyede, İstanbul haricinde bakanlıklar ve başka kamu kurum, kuruluşlarındaki süreçleri de şeffaf bir biçimde takip ediyoruz. Gerektiğinde türel haklarımızı kullanıyoruz. Ve bu noktada gerekiyorsa da kamuoyunu kesinlikle bilgilendiriyoruz. Bu manada bütün yol arkadaşlarıma, takım arkadaşlarıma, bu süreç ismine, İstanbullular ismine hem teşekkürlerimi ilan ediyor birebir vakitte bu muvaffakiyetlerini hayli sevgili yol arkadaşım Tayfun Kahraman’a ikram ediyorum.

YAPTIĞIMIZIN İŞİN SAHİBİ MİLLETİMİZ

Burada epeyce önemli manada bir mülkiyet sorunu tahlile kavuşmuştur. Bini aşkın sayıda insanın ortasında olduğu bir müddetcin, sulh ile kabulüyle bir tapuya dönüşmesini sağladık. Burada tahminen de yıllarını buraya bağlamış ve bekleyen insanlarımız olduğunu görüyorum. Burada biroldukça kamu kurumunun, bireylerin o şeffaflık ortamına gösterdiği hürmetle ve iş birliğiyle yürüttüğü süreci tebrik etmek lazım. Zeytinburnulu hemşerilerimizin ya da İstanbullu hemşerilerimizin bizim üzere seçilmiş siyasilerden beklediği hal ve tavır tam da budur. Bunun gururu, hepimizin. Yaptığımız işin sahibi yok ki. Yaptığımızın işin sahibi milletimiz, halk. ötürüsıyla bugün Zeytinburnu Belediye Başkanı’mız var. Bugün Büyükşehir Belediye Lideri olarak ben buradayım. Yarın öbürleri olacak. sonrasındasında öbürleri. Dün öbürleri olduğu üzere. O bakımdan yaptığımız her güzel iş, bizimle gelir. Bu manada en üst düzeyde müsamahayla, toleransla, güzel niyetle ve karşılıklı diyalog kurma konusunda azami uğraşla bunun her ilçede takipçisi ve kesinlikle ısrarla uygulayıcısı olmaya devam edeceğimi hem burada bulunan değerli hemşerilerim tıpkı vakitte bizi izleyen bütün İstanbullulara duyurmak isterim.”