İBB Lideri İmamoğlu Trabzon’da: İktidar partisine oy verenleri de zulümden kurtaracağız

Muqe

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Karadeniz’de düzenlediği ziyaretler kapsamında ‘in akabinde Trabzon’da halkla buluştu.

Şehir meydanında bölge halkıyla bir ortaya gelen İmamoğlu’nun mitingine ağır iştirak gerçekleşti.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

BUNLAR BAYRAMI BİLE UNUTTULAR

“Ne memnun bana. 2019’da bu meydanda size demiştim ki, ‘Allah’ım ne olur, beni hemşehrilerime mahcup etme.’ ‘Gurur duyuyoruz’ diyorsunuz ya, bana en büyük ödül bu. Bugün ve dün, diyorlar ki ‘Ekrem İmamoğlu Trabzon’a niçin gitti?’ Hatta, diyorlar ki; ‘Ekrem İmamoğlu; Rize’ye, Artvin’e niçin gitti?’ Tamam, sebeplerimiz var lakin; Allah aşkına bunlar bayramı bile unuttular. Bayramda insan nereye sarfiyat, memleketine masraf. Yanınıza gelmeyeceğim de nereye gideceğim. Biz, Trabzon’a geldik zira Yomra’da hoş liderimizin bir park projesine elimizden geldiğince katkı sunduk. Yomra Belediye Liderimle bu akşam orada bir açılış yapacağız. bununla birlikte, iki yıl evvel bir daha buraya ziyarete gelmiştim, bayram ziyaretiydi. bu biçimde Rize ve Artvin sitem yaptı, bizi ihmal ediyorsun. Zira ben Trabzon’un çocuğu olduğum kadar Karadeniz’in çocuğuyum.

YARADAN BİZE İKİ BAYRAM NASİP ETTİ

Biz, bu programı bir buçuk ay evvel, iki ay evvel yaptık. Dedik ki, ‘Ramazan Bayramı’na gideriz, hem bayramı tebrik ederiz, birebir vakitte beraberinde açılışımızı yaparız.’ Ancak Allah’ın sevgili kuluyuz ya, yardım edecek ya; yaradan bize iki bayram nasip etti, bir de oldu. Maç akşamı ne yapıyordun, dediler. ‘Maç akşamı, kızımla birlikte maç izliyordum.’ Büyük oğlum ile küçük oğlum buraya maç izlemeye geldi. Kızım da bana kızdı, dedim tamam, maç izledik. Maçın sonunda da kızımla memnunluktan ağlaştık. En son hatırladım, 13 yaşındaydım, o akşam şampiyonluğun elde edildiği gün, köyde koşup sarılacak da kimse yok. Maçı bitirdim, bir o yana bir bu yana koşuyorum. Anneciğim tarlada, ona sarılsam diyecek; ‘ne oldu bu uşağa.’ Tabi daha sonra eşim bunu, kendi sayfasında ancak kapalı, yalnızca akrabaların olduğu bir sayfada yazdı. Oradaki muzip bir akrabamız da paylaştı, millet bunu yaydı. Efendim, ‘Ekrem niçin ağlamış.’ Bu hoş ülkemizin en büyük sorunu bu oldu. Karalamak, kötülemek, kızmak, bağırmak, çağırmak. Bu bakışla hiç bir huzuru temin edemeyiz.

GÜLER YÜZÜM İSTANBUL’U MUTLULUĞA BOĞDU

İstanbul’da güler yüzlü bir belediye lideriniz olacak demiştim. Yalnızca güler yüzüm bile İstanbul’u mutluluğa boğdu. Kim ne derse desin, Allah şahit, memleketin hangi insanı olursa olsun, ona vatandaş gözüyle bakıyorum. Bana oy vermiş, vermemiş; benim için Trabzonlu da, Diyarbakırlı da, Edirneli de, Mardinli de, Sivaslı da bir. Doğrusu bu değil mi? Bir baba, bir anne evladını ayırabilir mi? Bir belediye lideri da memleketi yönetenler de ayıramaz? Kimse ortadan bölüp; ‘bana oy verenler, vermeyenler; verenler abat olsun vermeyenler bertaraf olsun’ diyemez. Dedirtmeyeceğiz, nazaranceksiniz. Bu his ve bakış açısına daima birlikte son vereceğiz. ‘Dayısı var ise, amcası var ise işe girsin; yoksa girmesin.’ Yok. hiç bir evladımızın hakkını yedirtmeyeceğiz. İstanbul’da bunu yapıyoruz. İnsan ayırmadan hizmet ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz. Biz bu ülkenin kardeşliği, barışı, huzuru için en ön sırada gayret etmesi gereken insanlarız.

BİR YIL DİŞİMİZİ SIKACAĞIZ

Önümüzde sıkıntı bir müddetç var. Bir yıl dişimizi sıkacağız. Daima birlikte çaba vereceğiz. Motamot İstanbul’da olduğu üzere. Ne yaptık? Beni partim İstanbul’a aday gösterdi. Dedi ki, ‘Seni İstanbul’a aday yapıyoruz.’ Buna vesile olan Genel Liderim Kemal Kılıçdaroğlu’na minnet hislerimi söz etmek istiyorum. Adaylıktan daha sonra dedi ki, ‘Biz bu işi ittifakla başarabiliriz.’ Ne oldu? Millet İttifakı tesis edildi. YETERLİ Parti tereddütsüz dayanak oldu bu kardeşinize. Ve Lideri Sayın Meral Akşener, bize kayıtsız koşulsuz; en güç anlarımızda, en önde katkı sunarak takviye oldu. Ve daima birlikte kazandık.

HEP BİRLİKTE DAYANAK OLMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ

Biz bu ittifakımızın ismini ‘İstanbul İttifakı’ koyalım dedim. Sağ olsun kabul ettiler ve ‘İstanbul İttifakı’ olarak yola çıktık. Ben, AK Partilinin de oyunu aldım, MHP’linin de oyunu aldım, Saadetlinin de hepsinin oyunu aldım. daha sonra o oylar sandığa atıldı ya oylar sandıkta karıştı. Kimin oyu aşikâr mi değil. Ben zannediyorum ki 16 milyon İstanbullunun hepsi bana oy verdi. Bu 1 yıllık süreçte olağanüstü bir adım atılmıştır. Başta iki genel liderimizin liderliği ile birlikte, altı siyasi parti; muhtaçlığımız olan eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, adaletin, hukukun, liyakatin var olması için bir uğraş sürecini başlattılar. Çok kutsal bir masa, unsurları epeyce değerli. Onların bu gayretine daima bir arada takviye olmakla yükümlüyüz.

İKTİDAR PARTİSİNE OY VERENLERİ DE ZULÜMDEN KURTARACAĞIZ

Bu kardeşiniz, hemşehriniz; Trabzon’un bu meydanında hepinizin huzurunda kelam veriyorum: Bu sürecin en çalışkan neferi olacağım. Ancak yetmez. Bu siyasi beraberliği büyütmeliyiz. Daima birlikte çaba etmeliyiz. Yalnızca biz bu biçimde düşünüyoruz diye değil, inanın bugünkü iktidar partisine oy verenler için de gayret edeceğiz. Onları da bu zulümden kurtaracağız.

MİLLETİN AKLI BU MİLLETE YETER

Devletin eli şefkattir; vicdanı, adaleti temsil eder, bir gence uzandığı vakit umutlanır. Devletimizi biz bu biçimde tanıdık. Fakat şu anda devletin eli endişe, tereddüt, dert, ümitsizlik. Buna son vermeliyiz. bu biçimde olmaz. Devletin eli sıcacıktır, girdiği haneyi ısıtır. Fakat bu biçimde bir ortam gelişti. Kızan, bağıran, sert konuşan. Her şeyi bilen, diğeri hiç bir şey bilmiyor. Her şeyi o biliyor. O denli bir şey yok. Milletin aklı, bu millete kâfi. Bir kişinin aklı lakin kendine kâfi. Biz milletin aklıyla, toplumsal bütünlüğümüz ve çağdaş geleceğimiz, birlik birlikteliğimiz, bayrağımız Cumhuriyetimiz, bize bu toprakları emanet eden hepinizin ninesi, dedesi, gazi dedesi, şehit dedesi; onlar için gayret edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk için çaba edeceğiz.

DIŞ SİYASET SÜRECİNDEKİ YANLIŞ ATILIMLAR, MİLYONLARCA MÜLTECİNİN ÜLKEMİZDE VARLIĞINA SEBEP OLDU

Öyle yanlış işler oluyor ki… Dış siyaset sürecindeki yanlış atılımlar, bugün milyonlarca mültecinin ülkemizde varlığına sebep oldu. Allah’ım hiç kimseyi vatansız bırakma, herkesi vatanında memnun kıl. Lakin, yanlış dış siyaset süreçleri olmasaydı, bugün bu duruma düşmezdik. Lakin bu sorunu da biz çözeceğiz. Prestijli dış siyaset ile çözeceğiz. O denli bugün makûs, yarın düzgün; işine geldi kapısına git, işine gelmedi düşman yap olmaz. Prestijli dış politika… Biz o terbiyeyi Atatürk’ten aldık. Yurtta sulh, cihanda sulh. Ancak yurtta barış, dünyada barış dediğin yer bununla birlikte kuvvetli Türkiye demektir. Endüstride, bilimde, kültürde, tarımda, kentlerinin sisteminde; adalette, hukukta o denli bir Türkiye’den bahsediyorum, ‘kuvvetli Türkiye’ derken. Yoksa bir avuç insanın kuvvetli olduğu bir Türkiye’den bahsetmiyorum. Milletçe kuvvetli, milletçe.

ALLAH SİZE HİÇ Mİ AKIL VERMEDİ?

Allah aşkına Trabzonlulara Trabzon’u şikayet ediyorum. Boztepe’ye o dikilen viyadükler yakıştı mı? O nedir? Biz, doğduk doğalı, Boztepe bizim kentimizin görünümü değil mi? Ne işi var o kazıkların orada? Allah size hiç mi akıl vermedi? Bir bileniniz de mi yok masada? İçim yanıyor, söylemek zorundayım.

HER ŞEY ÇOK HOŞ OLUYOR

Bu süreç yalnızca Türkiye’yi âlâ yapmayacak. beraberinde Trabzon’a da kazandıracak. Var mısınız? Artık bir kontrat yapalım. Ben artık, geldim bayramınızı kutladım. Akşam da Yomra’nın açılışını yapacağız. Güç doldum. Zımba üzere dönüyorum İstanbul’a. Lakin sözünüzü alarak buradan gideceğim. Kontrat yapacağız. Ancak imzalı bir mukavele değil. Hemşehrilerimin bana kelamı kâfi. Hazır mıyız? Bakalım hatırlayacak mısınız? Her şey fazlaca hoş olacak. Oluyor, oluyor, oluyor. Allah sizi korusun. Allah bu kenti korusun. Allah memleketimizi korusun.”