GÜZEL Partili Türkkan: Bahçeli’nin gorevlendirmesiyle Haziran 2013’de hükümeti istifaya davet ettik

Muqe

Global Mod
Global Mod
İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, o periyotta mensubu olduğu Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ve Devlet Bahçeli’nin tavrını hatırlatarak reaksiyon gösterdi.

İYİ Partili Türkkan, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin “nazaranvlendirmesi ile” 1 Haziran 2013 tarihinde bugünün TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın da dahil olduğu bir küme MHP’li ile Seyahat Parkı’na giderek hükümeti istifaya davet ettiklerini hatırlattı.

“GEZİ İLE İLGİLİ ANLATACAKLARIM VAR”

Türkkan paylaşımlarında şunları söylemiş oldu:

”Gezi ile ilgili epeyce şey konuşuldu Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet cezası almasından daha sonra.. Benim de anlatacaklarım var. Değerli birtakım anekdotlar paylaşacağım bu akşam.

Gezi Parkında ağaçların kesilmesine karşı gelen gençlerin protestoları başladığında, devrin İçişleri Bakanı Muammer Güler’e rastladım muhalefet kulisinde. ‘Bu gençlerin bu öfkelerini dindirmek gerek, yoksa protestoların büyüyeceğini görüyorum’ dedim. ‘Bunun da yolu aşikâr ve fazlaca kolay; gidecek Taksim’e Başbakan Erdoğan, gençlerin kurduğu çadırlardan birine oturup onlarla çay içecek ve bu ağaçlar kesilmeyecek, deyip onları kucaklayacak’ dedim.

2️⃣ Gezi Parkında ağaçların kesilmesine karşı gelen gençlerin protestoları başladığında, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’e rastladım muhalefet kulisinde.

— Lütfü Türkkan (@LutfuTurkkan) April 28, 2022

MUAMMER GÜLER: BUNU BAŞBAKAN’A SÖYLEMEK KOLAY DEĞİL

Muammer Güler; ‘doğru diyorsun lakin Başbakan gitmez, söylemek de kolay değil’ diye karşılık verdi. ‘bu biçimde bu zahmet büyür ve başta PKK bunu kullanır’ diye de uyardım.

“BAHÇELİ, BERKİN’İN AKABİNDE, ISTIRAPLARINI BELİRTEN VE BU CİNAYETİ KINAYAN TWİT İLETİSİ YAYINLADI”

MHP başkanı Bahçeli’nin o periyot polisin attığı gaz fişeği ile hayatını kaybeden Berkin Elvan için “üzüntülerini belirten ve bu cinayeti kınayan ileti yayınladığını” anımsatan Türkkan şöyleki devam etti:

7️⃣ O günlerde Sayın Bahçeli, ölen Berkin’in ardından, üzüntülerini belirten ve bu cinayeti kınayan twit mesajı yayınladı.

Sayın Bahçeli’nin nazaranvlendirmesi ile, artık TBMM Bşk Vek. olan Celal Adan, Genel Bşk Yard Atilla Kaya, İstanbul Mv Ali Torlak ve ben 1 Haziran 2013’de Taksim Meydanı’nda biber gazının genizleri yakan havasını soluyarak bir bildiri okuduk ve Hükümeti istifaya davet ettik. Artık vaktin ruhuna uygun konuşanlara, Sayın Akşener’i karalamaya kalkanlara Gezi’den kalan bu anımı sizlerle paylaşmak istedim.”

8️⃣ Sayın Bahçeli’nin görevlendirmesi ile, şimdi TBMM Bşk Vek. olan Celal Adan, Genel Bşk Yard Atilla Kaya, İstanbul Mv Ali Torlak ve ben 1 Haziran 2013’de Taksim Meydanı’nda biber gazının genizleri yakan havasını soluyarak bir bildiri okuduk ve Hükümeti istifaya davet ettik. pic.twitter.com/3xVNApN59j

BAHÇELİ: BERKİN HEPİMİZİN KAYBIDIR

MHP önderi Bahçeli o devir Berkin Elvan için yaptığı paylaşımlarda ”’Berkin hepimizin kaybıdır, hepimizin hüznüdür, her insanın ortak acısıdır. 15 yaşında kaybettiğimiz evladımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, ailesine sabır ve başsağlığı temenni ediyorum. Berkin Elvan’a hakaret seansları düzenleyip kutuplaşmayı azdıranlar, kaybolan suçsuz canların bedelini ödemelidir” sözlerini kullanmıştı

Berkin hepimizin kaybıdır, hepimizin hüznüdür, herkesin ortak acısıdır.

— Devlet Bahçeli (@dbdevletbahceli) March 11, 2014