Gelecek Partisi’nden BMC’ye devredilen toprakla ilgili çarpıcı argüman: Tank üretecekti konut alanı oluyor

Muqe

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Sakarya Karasu’da bulunan BMC fabrikasının önünde partisinin vilayet ve ilçe yöneticileriyle bir ortaya geldi.

BMC’ye tank, kamyon ve süratli tren araçları üretimi için 2 bin 200 dönümlük denize sıfır arazi tahsis edildiğini belirten Üstün, BMC’nin Türkiye Tasarruf Mevduat Fonu’na (TMSF) devredildikten daha sonra 300 milyon dolar karşılığında satıldığını hatırlattı.

Şimdilerde fabrikanın sökülmeye başlandığına dikkat çekilen basın açıklamasında Üstün, duruma reaksiyon gösterdi.

“BU KELAMLARI VERENLER NEREDE?”

Karasu’daki fabrika tesisine epey fazla yatırım yapıldığını ve burada tank üretileceğine, süratli tren ekipmanları yapılacağına dair vaatlerin gerçekleşmediğine dikkat çeken Üstün, “Nerede süratli tren ekipmanları, nerede 500 dönüm kapalı alan ve çalışan 10 bin kişi nerede? Bu kelamları verenler nerede?” diye reaksiyon gösterdi.

“İNŞAAT HALİNDEKİ TESİSE RUHSAT VERİLDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Üstün, inşaat halindeki bir tesise çalışma ruhsatı verildiğini lisana getirdi.

“Makine dönmeyen ve üretim başlamayan yere çalışma ruhsatı verilmez” diyen Üstün, “Şimdi Karasulular, Sakaryalılar ve milletimiz için soruyorum: Bu kadar teşviğe karşın tank nerede? Kamyon nerede?” diye sordu.

“BEKÇİLER DIŞINDA ÇALIŞAN YOK”

Temelin atılmasından bugüne 3 buçuk yıl geçtiğini belirten Üstün, “2023’e de 7 ay kaldı. Karasu’da yarım yamalak bir inşaat haricinde hiç bir şey yok” dedi.

Fabrikada 10 bin kişinin çalışacağının söylendiğini tabir eden Üstün, “Karasu’dan ve Sakarya’dan bekçiler haricinde çalışan yok” diye konuştu.

ŞOVLAR YAPILARAK AÇILDI

“Yerel seçim öncesi olan 2019 yılı Ocak ayında Karasu’da gösteriler yapılarak temel atıldı” diyen Üstün, “500 dönümlük kapalı alan yapılacağı, burada tank, kamyon, otobüs, kirpi, ticari araçlar ve süratli tren ekipmanları üretileceği söylendi. 2023 yılına kadar bunların biteceği söylendi” tabirlerini kullandı.

“BUNA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Tesisin söküldüğü ve toprağa konut yapılacağı argümanları üzerinde duran Üstün, Fuat Tosyalı’ya seslenerek şunları söylemiş oldu:

“Fuat Tosyalı’ya soruyoruz: Bu araziyi ne vakit gerçek sahibi olan Karasululara, Sakaryalılara ve Türk milletine iade edeceksin? Sen prestijli bir işadamısın, geçmişi temizleyecek biri olma.

Araziyi sahiplerine iade et. Bu yerde üretim değil konut, otel yapılacağını duyuyoruz. Biz buna müsaade vermeyeceğiz. Burası, tank yapılmak üzere milletim imkanlarından alınarak size verildi. Tank üretmeyecekseniz derhal devredin.

İktidara geldiğimizde hukuk ve mahkemeler yoluyla bu arazinin santimetresini dahi sizde bırakmayacağız ve hesabını soracağız.”