Freedos nedir? Freedos bilgisayarlara Windows 10 nasıl kurulur?

semaver

New member
Freedos bilgisayarlar nedir ve bu bilgisayarlara Windows 10 nasıl kurulur? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız, ayrıntılı bir biçimde deklare ettik.

Freedos Nedir?

Teknolojik gelişmeler, bilgisayarların da çeşitli formatlarda tasarlanmasını mümkün kılar. İş dünyasında hayli kullanılan bilgisayarlar, bilgi depolama araçlarıdır ve bu yüzden eğitim, sıhhat, teknoloji üzere alanlarda en epey kullanılan elektronik eşyadır. Bilgisayarlar, işletim sistemi aracılığıyla çalışır ve Freedos terimi son senelerda literatürde yerini alır. Freedos, bilgisayarın ortasında rastgele bir işletim sistemi bulunmadığını durumlarda kullanılır ve Freedos bilgisayarlara kullanıcının işletim sistemi yüklemesi gerekir.

Öte yandan Freedos, açık kaynaklı işletim sistemi olarak da isimlendirilebilir. Üretici firma elektronik aygıtı tasarlarken rastgele bir işletim sistemini bilgisayara eklemez.

Freedos Bilgisayarlara Windows 10 Nasıl Kurulur?

İşletim sistemi, bilgisayarın en temel donanımı içinde yer alır ve bu yazılım yardımıyla aygıtın performansı artar. Satın alınan bir Freedos bilgisayar açıldığında sistem kullanıcıya işletim sistemi olmadığı ikazını verir. Freedos bilgisayara ise Windows 10 yüklemek için birkaç farklı usulü izlemek gerekir.

• Windows 10 suram aracı indirerek, Windows 10 başlangıç USB’si oluşturulur ve bilgisayarda BİOS ayarlaması yaparak disk biçimlendirilir.

• Freedos bilgisayara Windows 10 işletim sistemini öbür bir bilgisayar aracılığıyla yapmak için yükleme diski hazırlamak gerekir. Windows 10 işletim sistemini indirmek için Microsoft’un mağazasına gidilir ve aracı artık indirin butonuna tıklayarak yazılım indirme sürecine başlanır.

• USB belleğe aktarılarak kurulan Windows 10 işletim sistemi için en az 8 GB hafızaya sahip USB kullanmak gerekir. USB belleği biçimlendirmeden belge sisteminden NTFS seçmek gerekir.

• Tüm seçimler tamamlandıktan daha sonra USB belleğe Windows 10 işletim sistemi atılabilir hale gelir.

• Freedos bilgisayar için gerekli Windows 10 işletim sistemi indirilme kademesinde, kullanıcıya ne yapmak istiyorsunuz seçeneği altında 2 adet seçenek sunulur.

• İkinci seçenek olan öteki bir bilgisayar için yükleme medyasına tıklanır ve ileri butonuna basılır.

• Yüklemeyi yapabilmek için lisan, sürüm ve mimari seçilmesi gerekir ve seçimden daha sonra açılan pencerede USB seçeneği seçilir.

• Süreçler sırasıyla yapıldığında USB belleğe Windows 10 işletim sistemi atılmış olur. Heyetim süreci ise bu noktadan daha sonra başlar.

• Freedos bilgisayar açılır ve açılma sırasında daha sonra klavyede yer alan F1, F2 ve F10 tuşlarından birine daima olarak basılır ve Freedos’un BIOS menüsüne ulaşılır.

• Her Freedos bilgisayarı için bağlayıcı tuş farklılık gösterebilir ve en yanlışsız kodun ne olduğunu kullanıcılar üreticiden öğrenebilir.

• Açılan pencerede BOOT sekmesine tıklayarak USB bellek en üst sıraya alınır. çabucak sonrasında ise EXIT ve Save seçeneklerine tıklayarak sistemden çıkış yaparken USB bellek kaydedilir.

• Birkaç saniye beklemeden daha sonra Windows Setup ekranı açılır ve burada kullanıcılara lisan seçimi yaptırılır.

Lisan seçim tamamlanınca ileri butonuna tıklanır ve eser lisanslı alındı ise eser anahtarı yazılır. Eser lisanssız indirildiyse de eser anahtarım yok yazarak sürece devam edilir.

• ondan sonrasında disk tercihi yapılır ve kullanılmak istenen disk ismi belirtilir.

• Uygula butonuna tıklanır ve bu kademelerden daha sonra Freedos bilgisayara işletim sistemi yüklenir. Süreç müddeti, ekseriyetle kullanılan flaş belleğin suratına bağlı olarak değişir.

• Yükleme süreci tamamlandığında Freedos bilgisayar bir daha başlatılır ve ekran açıldığında bilgisayara Microsoft hesabı ile yahut hudutlu konseyime devam et seçeneği ile giriş yapılır.
Freedos Bilgisayarlarda Windows 10 İşletim Sistemini Aktifleştirmek Mümkün Müdür?

Windows 10 işletim sistemi, deneme mühleti bittikten daha sonra da kullanılabilir. İnternet ortamından satışa sunulan OEM keyler, Windows 10 işletim sistemini aktifleştirmek için cüzi ölçülere satın alınabilir. Windows 10’u aktifleştirmek, bilgisayarın performansını arttırır.