Frank Zander, Hertha marşı üzerine kitabını sunuyor

Ethereum

New member
Ev
Spor Dalları
“Only home”: Frank Zander, Hertha marşı hakkındaki kitabını sunuyor

Stadyum şarkısı 30 yıl önce yaratıldı. Başkan Kay Bernstein için Hertha sadece bu şarkıyla var olur. Bunu köfte ve domuz yağı sandviçleriyle açıkça ortaya koyuyor.


Karin Buehler

Şarkıcı Franz Zander (solda) ve söz yazarı Hanno Bruhn, Hertha marşının yıldönümü için


Şarkıcı Franz Zander (solda) ve söz yazarı Hanno Bruhn, Hertha marşının yıldönümü için “Nur nach Heimat” kitabının sunumunda.Jürgen Engler/imago


Eskiden Herthaner olarak adlandırılan ve şimdi Rosel olarak adlandırılan Reuterkiez’deki köşedeki barda, Frank Zander sık sık barda dururdu. “Rosel”, diye düşünür Zander, “gerçek bir barmen. Kleen ve akıllı.” Resmi Hertha hayran kulübünde Rosa-Lina Jungfer, Schultheiss, Kindl veya Engelhardt’ı varilden bardağa dolduruyor. Mampe yarım ve yarım 1,70 Euro’ya ve Hertha’yı izlerken Lukebakio, Ngankam veya Richter’in her golü için ücretsiz “Kleine Klopfer”.


Neukölln’de büyümüş ve köşedeki okula giden 81 yaşındaki grafik sanatçısı, şarkıcı ve gitarist Zander, Rosel’de bu Cuma gününden itibaren 12 Euro’ya mağazalarda satışa sunulacak kitabı sunuyor: “Sadece eve git biz değiliz Frank Zander’in Hertha marşının 30 yılı.”


Cenaze töreninde sevinç: Hertha Berlin, Big City Club'ı gömdü

Cenaze töreninde sevinç: Hertha Berlin, Big City Club’ı gömdü

Anthem yıldönümü ve Hertha BSC’de yatırımcıların değişimiZander, mavi renkli John Lennon gözlükleri, darmadağınık saçları, bir kurukafa ve çapraz kemikler, Hertha flamaları, mavi ve beyaz eşarplar ve bar tavanından sarkan Gabor Kiraly ve Zecke Neuendorf formaları ile büstün altındaki sigara içme barında duruyor. “Juten Tach,” diyor muhabirlere, Hertha halkına ve odanın karşısında Hertha Başkanı Kay Bernstein’a ve Genel Müdür Thomas Herrich’e.


Zander ve yazar Michael Jahn, kitap lansmanı için bu pub’ı seçti. Bir otel lobisinde duran Hertha idi. Şimdi Hertha köklerine döndü, değil mi Kay?” diye seslendi Zander boğuk bir sesle. Amber başını salladı. İki gün önce, yeni yatırımcı Triple Seven’ın sunumunda “Big City Club”ı tüm megalomanisi ve Lars Windhorst davranışıyla gömmüştü. Windhorst’un hisseleri satıldı ve finans hokkabazı Hertha üyeliğini mektupla iptal etti. Kulübe yatırdığı 374 milyon euro gibi gitti.


Frank Zander, Berlin'de evsizlerle kutlama yapıyor:

Frank Zander, Berlin’de evsizlerle kutlama yapıyor: “Bu benim için Noel!”

Triple Seven, 100 milyon euro ile bu konuda yardımcı olacak. Miami’li yatırımcılar, sermaye artırımı kapsamında Hertha BSC GmbH & Co. KGaA’nın yüzde 78,8’lik hissesini birkaç günlüğüne elinde tuttu. Yüzde 74,9’u oy hakkı olan hisselerdir. Oy haklarının yüzde 25,1’lik engelleyici azınlığı dernekte kalıyor. Ve bunun haklar, sözleşmeler ve yazarlarla nasıl çalışabileceğini Zander, “Nur nach Heimat” ile zaten deneyimledi.


Melodi, pop şarkıcısı Rod Stewart ile “Sailing” olarak dünya çapında bir hit oldu. Zander ve söz yazarı, kendi versiyonları için hiçbir telif ücreti almıyor. Universal Music Publishing Group’a ve ardından İskoç söz yazarına giderler. Kulağa neredeyse, Hertha’nın son birkaç hafta içinde Triple Seven ile müzakere ettiği, denetim kurulu ve danışma kurulunun değiştirilmesi de dahil olmak üzere sözleşme içeriği kadar karmaşık geliyor.


Prömiyer, Hertha-Bubis kupasının yarı finallerinde gerçekleşti.Zander, karmaşık sözleşmelerden bahsetmek yerine, Mart 1993’te Hertha-Bubis ile Chemnitzer FC arasında oynanan DFB Kupası yarı finalinde Rosel’e “Puschel kızlarından” bahsediyor. Amatör futbol takımı ilk kez Olimpiyat Stadı’nda oynadı. 56.514 seyirci önünde. Zander mola sırasında performans göstermelidir. Carsten Ramelow ve Sven Meyer’in Hertha gollerinden sonra durum 2:1’di. Önce Zander, “İşte Kurt Geliyor” şarkısını söyledi, ardından “Nur nach Heimat” ilk kez sahneye çıktı. Zander üşüttü. Ama şarkı söyledi – yanında “neyse ki Puschel kızları” ve oğlu Marcus. Ona arkasını dönmesini ve hayranların hemen atkılarını salladıkları yere bakmasını tavsiye etti. “Bir marş yazamazsın. Asıl soru, hayranlar bunu kabul edecek mi?” diyor Zander. Bu bir kumardı.


Ancak Herthalılar hevesliydi. Çocuklar kupa finaline yükseldi. Radyo tekrar tekrar “Just Home” şarkısını çaldı. Kitapta Jochem Ziegert “Bu sadece bizim şarkımızdı” diyor. Yazar Jahn, o zamanki Hertha amatörlerinin eğitmenine ek olarak, marşın yıldönümü için bir dizi çağdaş tanıkla röportaj yaptı. Birkaçı, Zander’in metalik mavi gitarını açtığı ve iki kez atılması gereken açılış şarkısını başlattığı Rosel’de oturuyor. En son Ağustos 2018’de. Ancak Seed’den “Dickes B”nin taraftarlarla “Nur nach Heimat”a karşı hiç şansı yoktu.


Olimpiyat Stadı'na dönüş: Marco Pantelic herkesin yanıldığını kanıtladı

Olimpiyat Stadı’na dönüş: Marco Pantelic herkesin yanıldığını kanıtladı

Başkan Bernstein, “Benim için Hertha yalnızca şarkıyla var olur” diyor. “Bununla büyüdüm, sosyalleştirdim.” O dönemde kulüp yönetimi yeni bir marş yüklemek istediğinde taraftarlar, “Onlardan her zaman biraz daha fazlası alınıyor; Kimlik değerleri kaybolur”. Önce oyun günlerini, sonra marşı parçalıyorlar.


Bernstein’ın Rosel’i ziyareti, kulüp geleneklerinin tabanla temas kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Yan taraftaki karanlık dart odasında gueule kaşıklarında lokma yok; Berlin büfesi var. Bernstein tabağına köfte, hardallı sosis ve domuz yağı sandviçi koyuyor. Burada sohbet ediyor, orada sorular soruyor, gülümsüyor, iletişim kuruyor. “Kulübü dış dünyada temsil etmek için seçildim” diyor.


Bar penceresindeki tahtaya Rosel kendisi, Hoffenheim masasının dibinde oynayan taraftarlar ve profesyoneller için bir sonraki randevuyu tebeşirle yazdı: “Cumartesi, 15:30, TSG – Hertha BSC”. Ve muhtemelen, cumartesi günü Rosel’s’de “küçük tokmaklar” için pek çok neden olmasını isteyen odadaki Hertha’lılar değil.