Erdoğan’dan Osman Kavala açıklaması: AİHM’lik iş kalmadı, bitti o iş

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan ziyaretindilk evvel düzenlediği basın toplantısında konuştu. Erdoğan hac ve umre ziyaretlerinin tekrar başladığını hatırlatarak Türkiye’nin hac kontenjanını paylaştı. Erdoğan’a Seyahat Parkı davası sonucunın akabinde CHP Küme Başkanvekili ‘in açıklamaları da soruldu. Erdoğan, Özel’e dava açılacağı bilgisini paylaştı. Erdoğan, Seyahat davasında yargılanarak müebbet mahpus cezasına çarptırılan Osman Kavala’yla ilgili olarak, “Artık AİHM’lik iş kalmadı bitti o iş. niye bitti zira burada karar giydi. Karar giydiği için bu işin artık AİHM’le ilgisi yok. AİHM alacak bakacak edecek fakat karar giydi diyecek bu işi masadan kaldıracak. Bu ağırlaştırmış müebbettir. Türk yargısının vermiş olduğu bu karara yerlisi yabancısı herkes hürmet duymak mecburiyetinde.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki;

SUUDİ ARABİSTAN’ A ZİYARET

“İlişkilerin artması için yeni devrin çabası ortasındayız. Bu yıl hac ve umrenin başlayacak olmasından bilhassa memnuniyet duyuyorum. Ülkemizin 37 bin 779 kişilik bir kontenjana sahip olacak. Umre için bu biçimde bir kontenjan yok. İkili bağları tüm boyutu ile gözden geçireceğiz. İşbirliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyor ve görüyorum. Bölgesel ve memleketler arası hususlar da gündemimizde olacak.”

“SUUDİ ARABİSTAN’LA YENİ BİR PERİYODUN KAPILARI ARALANACAK”

“Suudi Arabistan’ı maksat alan İHA ve füze taarruzlarını kınıyorum. Terörün her türlüsüne karşıyız. Ziyaretimin karşılıklı itimat tabanında ilgilerimizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. İlgilerimizi her alanda geçmişte olduğu üzere ileriye taşıyacağız. Ramazan ayındaki bu ziyaretimiz Suudi Arabistan’la yeni bir devrin kapılarını aralanacaktır.”

“PUTİN TEŞEKKÜR ETTİ”

“Bölgede barışın yakın olması temennisi ortasındayız. Guterres bize uğradı, bizimle görüştükten daha sonra Rusya’ya gitti. Putin ve Lavrov ile yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiği istikametinde beni tekrar aradı. Putin de birebir istikamette olduğunu söylemiş oldu. Gelecek açısından BM’nin devreye girmesinin olumlu olduğunu söz etti. Putin’in arama öne sürülen sebebi malum Rusların Amerika’daki bir vatandaşlarının esir alınması, Amerika’nın da tıpkı biçimde Rusya’da bir vatandaşının esir alınması. Biz devreye girdik, Ankara’da bu takas gerçekleşti. Sayın Putin bize bir teşekkürde bulundu.”

“ÖZGÜR ÖZEL’E DAVA AÇILACAK”

CHP Küme Başkanvekili , Seyahat Parkı davasında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alan Osman Kavala’yı ziyaret etmişti. Ziyaretin akabinde Silivri Cezaevi önünde açıklamalarda bulunan Özel, “Gezi’yi, Z neslini anlamayan, etraf hassaslığı olmayan, tabiat katliamlarına direnmeyen, kent kabahatlerine itiraz etmeyen birini bu ülkenin insanları 13’üncü Cumhurbaşkanı seçmeyecekler. Yaşayan üç Cumhurbaşkanı’ndan birisi ve gelecekte bakılırsav bekleyeni Gezi’nin gerisinde. Gerisini siz düşünün Recep Tayyip Erdoğan” tabirlerini kullanmıştı. Basın toplantısında gazetecilerin Özel’in açıklamalarına ait sorusu üzerine Erdoğan şunları söylemiş oldu:

“Bu zatın sözleri milletvekili olduğu için cezası yok lakin manevi tazminat noktasında başındaki ağa babası nasıl Man Adası davasında bedel ödediyse avukatlarımız ona da dava açacak. Yalnızca o değil diğer şahıslara de dava açılacak. İsmi Özgür fakat soyadı epeyce garip olan bu zatla ilgili avukatlarımız dava açacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanına hakaret edilir mi edilmez mi?

“AİHM’LİK İŞ KALMADI”

Bunlar memleketler arası hukuku bilmiyor. Artık AİHM’lik bir iş kalmadı. Burada karar giydi. Bu ağırlaştırılmış müebbettir. Bu karara herkes hürmet duyacak. Öbür ülkelerin hukuku var da bizim hukukumuz yok mu? Türkiye’de yerli Soros, Seyahat olaylarının koordinatörlüğü sebebiyle devleti hiçe sayanlar bunun bedelini ödeyecek. “