Erdoğan’dan kritik açıklamalar: en çok öğretmen ataması Türkiye’de yapılıyor

Muqe

Global Mod
Global Mod
Yılın birinci öğretmen ataması bugün Beştepe’de gerçekleşti. 2021 yılına ilişkin datalara göre 700 bin öğretmen hala atama bekliyor. Atanan öğretmenler, ağır çalışmaktan ve ötürüsıyla eğitimin kalitesizliğinden şikayetçiyken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 bin öğretmenin atama merasiminde yaptığı konuşmasında OECD datalarına bakılırsa en epey atama yapılan ülkenin Türkiye olduğuna değindi. Öte yandan Erdoğan, ”AB ‘Öğretmenler Raporu’na göre de en çok öğretmenler için mecburî ders saatinin en düşük olduğu ülke Türkiye’ açıklaması yaptı.

Öğretmenlerle öğrencilerin başka kalmaması için her türlü çabayı sarfettiklerini lisana getiren Erdoğan şu kelamları kaydetti:

”Yapılacak kura çekimiyle 15 bin genç kardeşimiz öğretmenlik mesleğine birinci adımını atacak. Atamasını gerçekleştireceğimiz her bir öğretmenimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bugün ataması yapılacak 15 bin yeni öğretmenimizin katımıyla eğitim-öğretim ordumuzu daha da güçlendireceğiz. Evlatlarımızın eğitimlerinin kesintiye uğramaması konusundaki kararlılığımızı tabir ediyoruz. Öğretmenler ile öğrencilerin başka kalmaması için her türlü çabayı gösteriyoruz. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı birinci periyodunu salgına karşın son derece başarılı bir biçimde tamamladık.

‘YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ISRAR’

Kovid-19 hadise sayılarının yine artmasıyla birlikte tedbirler kapsamında yüz yüze eğitime orta verilip verilmeyeceği sık sık tartışma konusu oluyorken Erdoğan ise bu tartışmalara bir karşılık olarak şunları söylemiş oldu:

”Yüz yüze eğitim konusundaki net duruşumuzun milletimiz tarafınca takdir ile karşılandığını görüyoruz. Sizlerin uğraşlarıyla da ikinci periyodu de kesintisiz biçimde tamamlayacağımıza inanıyorum. Son 100 yılın en önemli krizi olarak nitelenen bu salgın sürecinde olağan olarak birtakım problemler, zorluklar ve engellemelerle karşılaştık. Kimi çevrelerin haksız, mesnetsiz, abartılı tenkitlerine maruz kaldık. Hayal mahsulü bilgilerle toplumsal medyayı da kullanarak insanımızı yanlış yönlendirmenin peşinde oldular.”

‘EN ÇOK ATAMA YAPAN ÜLKEYİZ’

Ülkenin dört bir yanını çağdaş eğitim kurumlarıyla donattıklarını söz eden Erdoğan şu biçimde devam etti:

”Öğretmen yokluğu sebebiyle 40-50 öğrencinin tıpkı sınıfta ders işlediği o makus görüntülere son verdik. Bütçelerde en yüksek hissesi eğitime ayırdık. 2002 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesi 7,5 milyar lirayken, artık 274 milyar lirayı aştı. Derslik sayımızı ise 343 binden 607 bin düzeyine taşıyarak ülkemizin dört bir yanını çağdaş eğitim kurumlarıyla donattık. Öğretmenlerimize en geniş imkanları sağlamak için efor harcadık. Son 2 yılda 77 bin 572 genç öğretmenimizi okulları ve öğrencileriyle buluşturma başarısı gösterdik. Mevcut öğretmenlerimizin yüzde 73’ü bizim hükümetlerimiz periyodunda atandı. Yüzde 60’ı 40 yaş altı genç ve dinamik bir öğretmen takımına sahibiz. Öğretmen atamaları yardımıyla öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD sayılarını yakaladık.”

ÖĞRETMENLER İÇİN ZARURÎ DERS SAATİNİN EN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE

Mali ve özlük haklarında iyileştirilmelerin yapıldığını lisana getiren Erdoğan kelamlarına şöyleki devam etti:

”Öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarının güzelleştirilmesinde aralık kat ettik. AB’nin hazırladığı ‘Avrupa’da Öğretmenler’ Raporu’na bakılırsa öğretmenler için zarurî ders saatinin en düşük olduğu ülke Türkiye.

YARDIMCI KAYNAK KİTAP DAYANAĞI

Çocuklarımızın eğitime erişimini kolaylaştırmak için attığımız adımlardan birisi de ders kitaplarının fiyatsız dağıtımıdır. Şimdiye kadar 4 milyar adede yakın ders kitabını öğrencilerimize dağıtmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yardımcı kaynak kitaplarını da öğrencilerimize ulaştırmaya başladık. Son 19 yıldaki yatırımlarla eğitim-öğretim altyapısındaki eksiklikler tamamlandı, sırada eğitimin kalitesini artırmak var.”

BU MESLEĞİN ŞEHADET TARAFI DA VAR

Bizim Aybüke ve Necmettin öğretmenlerimiz oldu. Bu mesleğin şehadet tarafı da var. Millet olarak hiç bir örgüte, şebekeye kaptıracak tek bir evladımız olamaz. Her birinizin nazaranvinizi layığıyla yapacağına inanıyorum. Bu sözlerimle size veda ederken sizi yine yeniden tebrik ediyorum, muvaffakiyetler diliyorum.”