Erdoğan’dan Esad’a bir davet daha: Barış ve iş birliği nesli tesis etmeliyiz

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Ukrayna ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve “” demişti. Erdoğan’dan dikkat çeken bir açıklama daha geldi. Erdoğan, “hiç bir ülkeye hasımlık beslemiyoruz. Her ülke, toplumla mümkün olan en ileri, düzgün, samimi ilgileri kurmak, geliştirmek istiyoruz. Gayemiz yakın komşularımızdan başlayarak etrafımızda barış ve işbirliği jenerasyonu tesis etmektir” sözlerini kullandı.

Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Başkanlığı Stadyumu’nda, Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Başkanlığı Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni’nde konuşan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde;

“SIRTIMIZI DÖNME LÜKSÜMÜZ YOK”

“Türkiye stratejik değeri yüksek coğrafik pozisyona sahiptir. Geniş bir bölgede yaşanan her olay bizi etkilemektedir. Afganistan’da devam eden iç karışıklıkların, Yemen’de çatışmaların, Suriye’de zulüm ve taarruzların, Balkanlarda alevlenen tansiyonların, komşuların yanı sıra geniş alandaki krizlerin yansımalarını hisseden ülke Türkiye’dir. Birileri ne derse desin, ülkemizin buralara sırtını dönme lüksü yoktur. Kapıları kapatıp ‘bana ne’ diyemeyiz. Bize ne Kudüs’ten bize ne Irak’tan, Yemen’den Suriye’den diyemeyiz. Hele batılılar üzere ‘bana ne’ hiç diyemeyiz. Biz büyük bir devletiz. Zorluklara aldanmadan gereğini yerine getirmek, vicdani vazifemizdir. Bölgenin halkları birbirlerinin kardeşi, akrabalarıdır.”

“AMACIMIZ, YAKIN KOMŞULARDAN BAŞLAYARAK ETRAFIMIZDA BARIŞ JENERASYONU TESİS ETMEK”

“10 bin km öteden ülkeme ve teröristlere tırlarla şayet mühimmat getiriyorsa, onlarla hudut ötesi operasyon yapıyorlarsa gereken yanıtı hudut ötesinde veriyor rahatsız oluyorlarsa, kusura bakmasınlar biz yolumuza devam edeceğiz. Gün gelecek tarih bunları yargılayacak. Yabancı basına Türkiye’yi şikayet edenlere biz yalnızca acıyoruz. Gün gelecek tarih bunları yargılayacak. Yabancı basına Türkiye’yi şikayet edenlere biz yalnızca acıyoruz. İHA’ları da yapacağız, savaş uçaklarımızı da helikopterlerimizi de yapmaya devam edeceğiz. Yunanistan’a yığınak yapıyor diye eleştirmiyor, en ufak ses çıktığında ‘Türkiye, Yunanistan’ı tehdit ediyor’. Hayır. Yan bakana biz düz bakmayız. Biz kimseye hasımlık beslemiyoruz. Gayemiz yakın komşulardan başlayarak etrafımızda barış nesli tesis etmektir. Birileri şuurlu olarak bölgemize giydirilen mecnun gömleğini yırtıp atmakta kararlıyız. Türkiye’nin arabuluculuk rolünü Rusya Ukrayna savaşında ortaya çıkardık. Türkiye başarılarıyla göz doldurmaktadır. İçimizdeki birileri anlamasa da birileri Türkiye’yi takdir ediyor. Terörün kapımıza dayanmasını beklemiyor kaynağında etkisiz hale getiriyoruz. Türkiye’nin operasyon derinliğini Suriye’den Irak’a kadar uzattık.”

“EGE’DE ÖLÜMLERİN ÖNÜNE GEÇTİK”

“Askerimiz polisimiz jandarmamız istihbaratçımız korucumuz terör örgütlerine nefes aldırmıyor. Dağlarda artık vatandaşlarımız aileleriyle bir arada piknik yapma huzurunu yaşıyor. Kıyı güvenliğimiz uğraşlarıyla Ege’de ölümlerin önüne geçtik. Son 2 yılda Yunanistan tarafınca mevte terk edilen 41 bin insanın hayatını kurtardık. Tüm odaklara karşı gereken önlemi alıyoruz. Bu şiddetli gayretimizi artık daha faal yürüteceğiz. Bugünden itibaren yeni bir hayata başlayacaksınız. Sizlerden devletimize hizmet ederken kadim ülkeyi asla akıllarınızdan çıkarmamanızı rica ediyorum. İnsanımıza doruktan bakanların ne ülkeye ne millete yararı dokunur. Bizler demokrasi dışı usullerle siyasetin dizayn edildiği acı günler yaşadık. Islahatlarla Türkiye’nin vesayet girdabına sürüklenmesine müsaade etmiyoruz. Devletin buyruğu haricinde bir yerin tasallutuna girmeyeceğinizden kuşku duymuyorum.”