Erdoğan’dan Batı’ya reaksiyon: Haysiyetimize saldırana eyvallah etmeyiz

Muqe

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de 7 yıl süren çalışmalar kararı hazırlanan ve 1400 yıllık mushaf geleneğini ihya eden el yazması Kur’an-ı Kerim tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merasimde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Dünya bir daha ırkçılığın, ayrımcılığın, İslam düşmanlığının arttığı bir yere dönüşmüştür. Canımıza kast edene, haysiyetimize saldırına eyvallah edecek değiliz” tabirlerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki;

“İstanbul Mushafı tanıtım toplantısı niçiniyle sizlerle birlikte olmaktan memnunluk duyuyorum. İstanbul Mushafı’nı hazırlayan Hüseyin Kutlu hocamızı, şahsım, milletim adıma tebrik ediyorum. Bilhassa sınır sanatının İslam dünyasındaki güzide isimleri İstanbul’a göç ederek faaliyetlerini burada sürdürmüşlerdir. Kültür sanat merkezi olan İstanbul bu manada dünyaya istikamet vermiştir.

Sanaatkarlar Mushaf’ı Şerif geleneğine öbür bir boyut kazandırmışlardır. Hamd olsun, asırlar boyunca kesintiye uğramadan, bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. ömrümüzün her alanında, bilhassa geleneği olan sanatları muhafazamız gerekiyor. İstanbul’un çizgi sanatının merkezi olmayı sürdürmesi, tarihimizin devamını, geleceğimizin aydınlığını göstermektedir. Yazı sanatımızın bugünkü temsilcilerini kutluyorum.

Tarih farklı medeniyetlerin yükselişine ve düşüşüne şahit olmuştur. Son 3 asırdır ise ABD ve Avrupa kültürü dünyaya damga vurmuştur. Yumuşak güç ögeleri denen içerikleriyle gündeme gelmiştir. Lisanını ve bildirilerini siz üretmiyorsanız, sizi esir alan bir silaha dönüşür.

Geçmişte yaşanan acılardan, felaketlerden gereğince ibret alınmamış olacak ki, dünya bir daha ırkçılığın, ayrımcılığın, İslam düşmanlığının arttığı bir yere dönüşmüştür. Canımıza kast edene, haysiyetimize saldırına eyvallah edecek değiliz. Siyasi ve toplumsal bilgimizi tahkim ederek uğraşımıza devam edeceğiz. Biz de ülkemizdeki altyapı eksikliklerini tamamladıkça, gücümüzü bu alana vermeye başladık.”