Erdoğan yeni projeyi duyurdu: Bir milyon Suriyeli’yi geri göndereceğiz

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’deki anahtar teslim merasimine görüntü iletiyle iştirak gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“KİMSE KEYFİ YERE MEÇHUL GELECEĞE YÜRÜMEZ”

İnşasında çalışan herkese teşekkür ediyorum. Kimse vatanını, meskenini sebepsiz yere terk etmez. Kimse keyfi yere bilinmeyen bir geleceğe yanlışsız yürümez.

Sınır kapılarımızı açmak ve gereken her türlü dayanağı vermek insanlık borcumuzdur.

Batılıların sergiledikleri ırkçı, bencil, riyakâr tavrı yüzlerine vuruyoruz. Mazlumlara bakarken biz yalnızca insan görüyoruz.

“KİMSENİN DERİSİNİN RENGİNE BAKMIYORUZ”

Kimsenin inancına, konuştuğu lisana, cildinin rengine bakmıyoruz.

Sadece insan, mağdur görmek bunun için harekete geçmenizi gerektiriyor. Dünyanın bir epey yerinde yardım ve dayanak programları yürütüyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda Afganistan’a ortasında 5 bin ton insani yardım materyalleri olan 10 başka uygunluk treni gönderdik. Ukrayna’ya 100 TIR insani yardım materyalleri gönderdik.

“500 BİN SURİYELİ GERİ DÖNÜŞ YAPTI”

Geçtiğimiz haftalarda Afganistan’a ortasında 5 bin ton insani yardım materyalleri olan 10 başka düzgünlük treni gönderdik. Ukrayna’ya 100 TIR insani yardım materyalleri gönderdik.

Şimdi artık tüm alanlarda dünyanın en epeyce yardım yapan ülkesi durumundayız. Mazlumların canlarını, onurlarını kurtarmalarını sağlamak için kapılarımızı açmakla kalmadık, bir daha meskenlerine dönebilmeleri için her türlü uğraşı gösteriyoruz.

Güvenli bölgelere 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Briket meskenler, bu adımlardan bir tanesiydi. 1 Milyon Suriyeli kardeşimizin istekli geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları ortasındayız. Azez, Cerablus, Tel Abyad başta olmak üzere 13 başka bölgede mahallî meclislerde yürüteceğimiz proje bir çok geniş kapsamlıdır.”