Erdoğan: Özgürlükçü anayasayı da biz yapacağız

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay Konferans Salonu’nda düzenlenen İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü programında konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

“Bugün hiç bir savcının hiç bir hakimin karşıma gelmesini, benim taleplerimin hukuk dışı bir biçimde gerçekleştirmelerini istemem. Daha yakın vakitte FETÖ belasının yargı ortasındaki yapılanmasına şahit olduk. Hamdolsun ülkesine milletine adalete bağlı hakim ve savcılar Türkiye’nin FETÖ belasından kurtulmasına da öncülük ettiler. Hala süren davalarda da bu biçimde olacağını umut ediyorum. İnşallah artık bu biçimde tehditlerle de karşılaşmayacağımızı umut ediyorum.

Hukuk devleti unsuru demokrasinin şayet olmazsa olmazıdır. Geçmişte türel pek epey probleme şahit olmuş biri olarak iktidara geldiğimden beri Türkiye’nin hukuk devleti bulunmasına uğraştım. TBMM’de tekraren teşebbüste buldum. Geçtiğimiz yıl yeni bir anayasa için harekete geçtik. Muhalefet cenahından en azından bir teklif metni bekledik fakat gelmedi. Bizim milletimizi mevcut darbe anayasasından büsbütün kurtarmak için çalışmalarımız sürüyor. Daha özgürlükçü ve demokratik bir anayasayı da biz yapacağız.

Ülkemizdeki temel kanunların neredeyse tamamını demokrasi ve özgürlük alanını genişletecek biçimde yeniledik.

Teşebbüslerimizle yargı sistemini daha da ileri götüreceğimizi ümit ediyorum.”