“Eğitim ve araştırmanın önceliği yine var”

Captain123

New member
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in 8 Eylül 2022’de Almanya Federal Meclisi’nde yaptığı konuşma

Sayın Başkan Hanım! Sevgili iş arkadaşlarım! Önümüzdeki zorlukların büyük olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Ve hepimiz modernleşme baskısının en son olaylardan önce bile çok yüksek olduğunu biliyoruz. Eski federal hükümetin mali planlamasında, eğitim ve araştırma yokuş aşağı gitti ve bu, savaşın ve enerji krizinin olmadığı bir zamanda. Size soruyorum: Birlik gerçekte neredeydi? Sendikadan değerli meslektaşlarım, söyleyip durduğunuz “eğitim ve araştırma önceliği” bu mu? Senden daha fazla ses isterdim.

Biz ise trendi tersine çevirmeyi başardık. Ülkemizde eğitim ve araştırma yine önceliklidir. Bu yasama döneminde eğitim ve araştırma için 3 milyar avro daha, yani Almanya’nın gelecekteki yetkinliği için 3 milyar avro daha fazla.

Ancak evimizin büyük ölçüde bağlı olduğu da doğru. Örneğin, Araştırma ve Yenilik Paktı’ndaki sürekli büyüme yoluyla. Bu iyi bir şey. Çünkü bilim güvenirliğe ihtiyaç duyar. Selefimin evinde karşılıksız çekler olduğu da doğru. Çok az parayla finanse edilen ve artık manevra alanını ve özgürlüğü kısıtlayan projeler ve inşaat projeleri.

Bakanlık olarak bir karar vermemiz gerekiyordu. Geleceğe yönelik bir bütçe için, büyük zorluklara tutarlı bir şekilde odaklanmak için. Koalisyon anlaşması bizim yol gösterici ilkemizdir ve dönüm noktası, mümkün olanın çerçevesidir bayanlar ve baylar.

Fırsatlar Bakanlığı olarak -ilgilenen tüm meclis gruplarına teşekkür etmek istiyorum- planlarımızı hızla hayata geçirdik, her şeyden önce ilerleme vaadinin yenilenmesi; bu bizim için özellikle önemli. bu BAföG artıyor ve artıyor – milyarlar değerinde bir paket. Daha fazla fırsat ve daha fazla özgürlük sağlıyoruz.

“Mesleki Eğitim” mükemmellik girişimi ile mesleki eğitim ve öğrenimin eşit öneme sahip olduğunu gösteriyoruz. Her ikisine de ülkemizde ihtiyacımız var ve bunu yaparken de büyüme ve refahın önündeki en büyük tehditlerden biri olan vasıflı işçi eksikliğiyle mücadeleye önemli bir katkı sağlamış oluyoruz. Zor bir ortamda okulları güçlendirmek istediğimiz başlama şansı programı görüşülmek üzere. Bayanlar ve baylar, tüm bunlar, bu koalisyonda eşit fırsatlar ve eğitimde ilerlemenin bizimle emin ellerde olduğunu gösteriyor.

Eylem Planı 2.0 ile MINT konularını güçlendiriyoruz. Çünkü iklim değişikliği, dijitalleşme veya enerji krizi: zamanımızın neredeyse tüm büyük zorlukları STEM becerileriyle bağlantılıdır; acilen sana ihtiyacımız var Ayrıca “Geleceğin Sözleşmesi Çalışmaları ve Öğretimi Güçlendiriyor” dinamik hale getireceğiz. Bu, bu zor zamanlarda üniversitelerimiz için güvenilir finansman sağlayan bir güç gösterisidir. Bu yıl üniversiteler için mükemmellik stratejisini başlatıyoruz. Burada da üniversiteler için güvenilirlik ve öngörülebilirlik söz konusudur.

Araştırmada, hem sosyal, toplumsal hem de teknolojik olarak yenilik ve transfere odaklanıyoruz. Bu yüzden yeni ajansı kurduk. TARİH tetiklendi. Ve SprinD Freedom Act ile SprinD’yi çözmek üzereyiz. Gelecek için araştırma ve yenilik stratejisini ileriye taşıyoruz; çünkü teknolojik liderliğimizi savunmamız veya bazı durumlarda yeniden kazanmamız gerekiyor. Ülkemiz için bir transfer atağı da dahil olmak üzere inovasyonda bir artışa ihtiyacımız var, çünkü yalnızca büyüme ve refah güvence altına alınabilir.

Gelecekteki üç alan benim için özellikle önemli:

Federal hükümet, hidrojenin potansiyelini geleceğin enerjisi olarak kabul etti. Bu nedenle burada net bir araştırma odağı belirliyoruz. bu Haberler yeşil hidrojen söz konusu olduğunda öncü ve öncüdür. Almanya’nın hidrojen cumhuriyetini istiyoruz.

Kükreyen 20’li yıllarda penisilinden sonra koronavirüse karşı mRNA aşısı bugünün mucizesidir. Pandemi, biyoteknolojinin sağlık sektöründe oyunun kurallarını değiştirdiğini gösterdi. Ve bugün Corona’ya karşı yardımcı olan şey, yarın kansere karşı da yardımcı olacaktır.

Veri, geleceğin ham maddesidir. Veri zenginliğini artırmak, ekonomik, bilimsel ve sosyal açıdan ilerleme için büyük bir fırsattır. Kısacası: hepimiz için ilerleme şansı.

Ayrıca gençler hakkında bir şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin: Son yıllarda salgından muzdaripler ve çoğu zaman ortalıkta görünmüyorlar. Bu bir daha olmamalı. Bu yüzden bizim için önemliydi: Eğitimdeki gençlere destek olmadan yardım paketi yok! Bunu hayata geçirdik.

Bayanlar ve baylar, bütçemizde eksi yerine artı olduğu doğru. Bu bir trend dönüşüdür. Çünkü eğitim ve araştırmaya harcanan her avro, her birey için daha fazla fırsat, bir bütün olarak toplum için daha fazla fırsat anlamına gelir. Eğitim ve araştırmaya harcanan her avro bizi daha güvenli, dirençli ve özgür kılıyor. Sadece eğitim ve araştırma ile bir geleceğimiz olabilir bayanlar ve baylar.