“Eğitim ve araştırma yeniden ön planda”

Captain123

New member
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in 8 Eylül 2022'de Almanya Federal Meclisi'nde yaptığı konuşma

Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım! Hepiniz biliyorsunuz: önümüzde duran zorluklar çok büyük. Ve hepimiz modernleşmeye yönelik baskının son olaylardan önce de çok yüksek olduğunu biliyoruz. Eski federal hükümetin mali planlamasında, savaşın ya da enerji krizinin olmadığı bir dönemde eğitim ve araştırma aşağıya doğru gidiyordu. Size soruyorum: Birlik aslında neredeydi? Sendikalı meslektaşlarım, hep söylediğiniz “eğitim ve araştırma için geçiş hakkı” bu mudur? Senden daha fazla ses isterdim.

Biz ise trendi tersine çevirmeyi başardık. Ülkemizde eğitim ve araştırma yine ön plandadır. Bu yasama döneminde eğitim ve araştırma için 3 milyar avro daha fazla, yani Almanya'nın gelecekteki yetkinliği için 3 milyar avro daha fazla.

Ancak gerçek şu ki bütçemiz büyük ölçüde bağlı. Örneğin, Araştırma ve Yenilik Paktı'nın sürekli büyümesi yoluyla. Bu iyi bir şey. Çünkü bilimin güvenilirliğe ihtiyacı vardır. Selefimin bütçesinin karşılıksız çekler içerdiği de doğru. Çok az parayla desteklenen ve artık hareket ve özgürlüğü kısıtlayan projeler ve inşaat projeleri.

Bakanlık olarak bir karar vermemiz gerekiyordu. Geleceğe hazır bir bütçe ve büyük zorluklara tutarlı bir şekilde odaklanmak için. Koalisyon anlaşması bizim yol gösterici ilkemizdir ve dönüm noktası da mümkün olanın çerçevesidir bayanlar baylar.

Biz Fırsatlar Bakanlığı olarak -katılan tüm kesimlere teşekkür ediyorum- başta terfi sözünün yenilenmesi olmak üzere planlarımızı hızla hayata geçirdik; Bu bizim için özellikle önemli. BAföG yükseliyor ve genişliği azalıyor – milyarlarca dolarlık bir paket. Bunu yaparak daha fazla fırsat ve daha fazla özgürlük sağlıyoruz.

“Mesleki Eğitim” mükemmellik girişimiyle mesleki eğitim ve öğrenimin eşit derecede önemli olduğunu gösteriyoruz. Ülkemizde her ikisine de ihtiyacımız var ve aynı zamanda büyüme ve refahın önündeki en büyük tehditlerden biri olan vasıflı işçi sıkıntısıyla mücadeleye de önemli bir katkı sağlıyoruz. Zor ortamlardaki okulları güçlendirmek istediğimiz Başlangıç Fırsatları programı müzakere edilmek üzere. Bayanlar ve baylar, tüm bunlar şunu gösteriyor: Eşit fırsatlar ve eğitimde ilerleme, bu koalisyonda bizimle emin ellerde.

MINT konularını Eylem Planı 2.0 ile güçlendiriyoruz. İklim değişikliği, dijitalleşme veya enerji krizi olsun: zamanımızın neredeyse tüm büyük zorlukları MINT becerilerine bağlı; sana acil ihtiyacımız var. Ayrıca “Gelecekteki Sözleşme Güçlendirme Çalışması ve Öğretimi”ni de daha dinamik hale getireceğiz. Bu zor zamanlarda üniversitelerimizin güvenilir finansmanını sağlayacak bir güç başarısıdır. Bu yıl üniversitelere yönelik mükemmellik stratejisini başlatıyoruz. Burada da üniversiteler için güvenilirlik ve planlanabilirlik söz konusudur.

Araştırmada hem sosyal, toplumsal hem de teknolojik açıdan yenilik ve transfere odaklanıyoruz. Bu yüzden yeni ajansı kurduk VERİ başlatıldı. Ve SprinD Özgürlük Yasası ile SprinD'in zincirlerini kırmak üzereyiz. Gelecekteki araştırma ve yenilik stratejisini ileriye taşıyoruz; Çünkü teknolojik liderliğimizi savunmamız, hatta bir kısmını geri kazanmamız gerekiyor. Ülkemiz için inovasyonu artırmaya ve transfer atağına ihtiyacımız var çünkü büyümeyi ve refahı sağlamanın tek yolu bu.

Gelecekteki üç alan benim için özellikle önemli:

Federal hükümet hidrojenin potansiyelini geleceğin enerjisi olarak kabul etti. Bu yüzden burada net bir araştırma odağımız var. Haberler yeşil hidrojen konusunda bir düşünce lideri ve öncüdür. Almanya'nın hidrojen cumhuriyetini istiyoruz.

20'li yıllardaki penisilinden sonra, koronavirüse karşı mRNA aşısı günümüzün mucizesidir. Pandemi, biyoteknolojinin sağlık sektöründe oyunun kurallarını değiştirdiğini gösterdi. Ve bugün Corona'ya karşı yardımcı olan, yarın kansere karşı da yardımcı olacaktır.

Veri geleceğin hammaddesidir. Veri hazinesinden yararlanmak ekonomik, bilimsel ve sosyal açıdan ilerleme için büyük bir fırsattır. Kısacası: hepimiz için ilerleme şansı.

Gençlere gelince, bir şeyi de açıklığa kavuşturayım: Son yıllarda pandemiden etkilendiler ve çoğu zaman görülmediler. Bunun bir daha yaşanmaması gerekiyor. Bu yüzden bizim için önemliydi: Gençlere eğitim desteği olmadan yardım paketi olmaz! Biz bunu uyguladık.

Bayanlar ve baylar, bütçede eksi yerine artımızın olduğu doğrudur. Bu bir trendin tersine dönmesidir. Çünkü eğitim ve araştırmaya harcanan her euro, her birey için daha fazla fırsat, bir bütün olarak toplum için daha fazla fırsat anlamına geliyor. Eğitim ve araştırmaya harcanan her euro bizi daha özgüvenli, dayanıklı ve özgür kılıyor. Hanımlar beyler, ancak eğitim ve araştırmayla bir geleceğimiz olabilir.