“Eğitim hakkıyla ilgili”

Captain123

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Parlamenter Müsteşarı Thomas Rachel’ın (Bundestag Üyesi) 19 Kasım 2020’de Almanya Federal Meclisi’nde yaptığı konuşma.

Sayın Başkan Hanım! Sevgili iş arkadaşlarım! Federal Bakan Karliczek şu anda, eğitim ve araştırma için daha fazla kaynak için mücadele ettiği Bütçe Komisyonunda yer alıyor ve bu nedenle genel kurulda burada bulunamıyor.

Bayanlar ve baylar, içinde bulunduğumuz durum nedir? Şu anda yaklaşık 300.000 öğrenci karantinada. Bu, Almanya’daki okul çocuklarının yüzde 5’i bile değil. Diğer bir deyişle: öğrencilerin yüzde 95’i normal bir şekilde okula gidiyor – elbette her zaman bilinen kurallarla: mesafenizi koruyun, ellerinizi yıkayın, ağız ve burun koruyucu kullanın, düzenli olarak hava alın -; çünkü bir şekilde sorumlu bayanlar ve baylar olduğu sürece pandemi sırasında okulların açık kalmasını istiyoruz.

Nihayetinde konu öğrencilerin eğitim hakkıdır. Bu, tüm öğrencilerin iyi bir eğitim alma şansı elde etmesi ve ailelerin çocuklarına okullarda, özellikle de küçük okullarda iyi ve güvenilir bir şekilde bakılacağına güvenebilmeleri ile ilgilidir. Bunu başarmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Başka yerlerdeki sosyal temasları azaltıyoruz. Karşılığında, birçok kişinin hayatında önemli kesintiler yapmasını bekliyoruz. Ekonomik ve sosyal olarak zor durumda olanların açık okullar ve kreşler için toplumsal mutabakatı desteklemeye istekli oldukları için onlara tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum.

İlkbaharda pandeminin ilk dalgasından ders aldık. O zamanlar okullar bir günden diğerine kapalı olmak zorundaydı. Evden uzaktan eğitim organize edildi ve genellikle doğaçlama yapıldı. Bugün farklı bir durumdayız. Okulların çoğu açık. Uzaktan eğitimde de öğrenci ve öğretmenlere ulaşılabilir. Federal ve eyalet hükümetleri, müdürler ve öğretmenler yaz aylarını kullandı.

Şu anda neredeyiz? Okulları açık tutmak için federal eyaletler aşamalı bir plan üzerinde karar kıldı. Dinamik enfeksiyon sürecinin gelişimine bağlı olarak, federal eyaletler dört farklı senaryo için önlemlere karar verdi: birincisi, pandemi koşullarında düzenli operasyon, ikincisi, kısıtlı düzenli operasyon, üçüncüsü, öğrenme gruplarının bölünmesi ve dönüşümlü yüz ile dönüşümlü bir model. -yüz yüze ve uzaktan eğitim ve dördüncüsü, uzaktan eğitim. Okulların kapatılması, yalnızca pandemi artık başka türlü izin vermiyorsa son çare olarak bir seçenektir.

Sayın Bay veya Bayan, federal hükümet okullar için Federal Almanya Cumhuriyeti tarihinde hiç olmadığı kadar çok para ayırıyor. Sonunda sadece DigitalPakt Okulu için 6,5 milyar avro olacak ve bu gerçekten büyük bir rakam.

Pandemide, dijital fırsatlara her zamankinden daha acil ihtiyacımız var. Bu nedenle iktidar koalisyonu yaz aylarında çabalarını bir kez daha artırdı. 500 milyon avro ile tüm çocukların ve gençlerin dijital derslere katılabilmeleri için kendi cihazları olmayan okul çocuklarına dijital cihazlar sağlıyoruz. 500 milyon euro ile öğretmenlere laptop veriyoruz, 500 milyon euro ile de yöneticilere ödeme yapıyoruz ki dijital teknoloji gerçekten işe yarasın ve öğretmenler bu görevden kurtulsun.

Bunların hiçbiri aslında federal görevler değil. Ama bu krizde sorduğumuz şey bu değil. Federal bir hükümet olarak hareket ediyoruz ve bu hükümet koalisyonuna yardım ediyoruz.

Oyunculuk, bu arada okullarımızın yaptığı da bu. Öğretmenler, Corona zamanlarında iyi bir öğretim sağlamak için bugünlerde sahada harika şeyler yapıyorlar.

Okul yönetimleri, okul operasyonlarını yeniden organize etmek için harika şeyler yapıyor. Öğrenciler de katkıda bulunuyor: Koridorlarda ve okul bahçelerinde maske takıyorlar. Bu yüzden size söylüyorum: Burayı ayakta tutan herkesin bağlılığını küçümsemeyin!

Bu kadar yüksek sesle bağırdığınız için Sol Parti temsilcilerine sesleniyorum: Siz Thüringen’de Eğitim Bakanısınız. Thüringen, DigitalPakt Okulunda devlet fonlarından yalnızca 150.000 avro harcadı ve herhangi bir federal fon talep etmedi.

Diğer ülkeler, okullarını desteklemede önemli ölçüde daha hızlı ve daha iyi. Federal eyaletlerdeki gerçeklere bir göz atın.

Sayın Bay veya Bayan, Çocuklar enfeksiyonun itici güçleri değildir.

Ancak Ulusal Bilimler Akademisi Leopoldina’nın az önce tekrar vurguladığı gibi, okul çocukları enfeksiyon sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu, diğer Avrupa ülkelerinden alınan rakamlarla ve aynı zamanda Almanya için Robert Koch Enstitüsü’nden alınan güncel rakamlarla gösterilmektedir. 10 ila 19 yaş arasındaki enfeksiyon sayılarına bakarsak, bunların özellikle ciddi olduğunu görürüz. Bence bu konu, özellikle sorumlu federal eyaletler arasındaki tartışmalarda çok özel bir ilgiyi hak ediyor.

Bayanlar ve baylar, bunlar normal zamanlar değil, olağanüstü zamanlar. Korona zamanlarında bile iyi eğitimi mümkün kılmak için pandemiye karşı önlemleri duruma göre tekrar tekrar uyarlamak zorundayız.

Çok teşekkür ederim.