Düzmece Yardımseverlik ve Bağış Teşebbüslerine Karşı Dikkatli Olun

Samuag

New member
Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki sarsıntı büyük kedere ve yıkıma sebep oldu. Toplam 10 kentte tesirini gösteren zelzele, binlerce can kaybına, faydalanmalara yol açarken yaşananların akabinde tüm Türkiye bölgeye yardım ulaştırmak için seferber oldu.

Kriz vakit içinderında, uygun niyetli olan beşerler içlerindeki yardımseverliği ortaya çıkarmak, sıkıntı durumdakilere bir an evvel dayanak olmak istiyor. Ne yazık ki bu devirlerin en berbat dolandırıcıların ve dolandırıcılık hallerinin de ortaya çıkması için bir fırsat olduğu göz önüne alınmalı.

Siber güvenlik şirketi ESET, bu hassas devirde, yardım mazeretiyle geçersiz hesap ve uygulamalar üzerinden para ve takviye talebinde bulunanlara yönelik dikkatli olunması daveti yaptı. Yaşanan aksiliklere endişeleniyor ve bağış yaparak alandaki insani çalışmaları desteklemenin bir yolunu arıyorsanız resmi kurum ve bilinen tertiplerin yönlendirmelerini dikkate alın.

Kitle fonlaması, hibe yahut bağış dolandırıcılıkları, kurbanları kandırmaya yönelik bir siber cürüm cinsidir. Bu çeşit dolandırıcılıklarda, sahtekârlar geçersiz bağış tertipleri düzenleyerek yahut gerçek tertiplerin kimliğine bürünerek bireylerin empati hissini ve sıkıntı durumdakilere yardım etme isteğini suiistimal eder. Dolandırıcılar doğal afetler, kazalar yahut insanları bağış yapmaya ikna edebilecek trajedileri nakde çevirmeye çalışır.

Siber hatalılar, sağduyulu insanlardan para koparmak için Facebook’ta bir sayfa yahut küme oluşturur. Hassas içerikli biroldukca fotoğraf ve görüntüler paylaşarak bağış yapmaya ikna etmeye çalışırlar. E-postanıza gelebilecek duygusal yardım ricalarına karşı tetikte olun. Hesap çalınmalarının sıkça yaşandığı bir devirde, dijital ayrıntıları doğrulamak sıkıntı olabilir. Toplumsal medya siteleri yardım hedefli teşebbüsleri duyurma konusunda genelde kıymetli bir rol oynasa da, hem de dolandırıcılık teşebbüsleri için de verimli ortamlardır.

• Bağış yapmadan evvel denetim edin. Resmi kurumların yönlendirmelerini dikkate alın. Alanda çalışma geçmişi olan ve faaliyet gösteren ya da ortakları olan tanınmış, bilinen tertiplerle çalışmanız hakikat olacaktır.
  • Organizasyonun web sitesi aracılığıyla bağış yapın ya da bilgi almak için direkt yardım kuruluşuna başvurun.
  • Para aktarma, gönderme taleplerine karşı dikkatli olun.
  • Özellikle bilinmeyen kaynaklardan gelen ve kuşku uyandıran e-postalar ya da toplumsal medya bildirilerindeki temasları tıklamayın ya da ekleri indirmeyin. Sizi farkında olmadan cihazınıza makûs gayeli yazılım indirmeniz için kandırmaya çalışıyor olabilirler.
  • Mesajın gerçek olduğunu doğrulamadıkça muteber kaynaklardan gelen bildirilere karşı bile dikkatli olun. Bunun için kelam konusu kaynakla, size ulaşmak için kullanılan usulden farklı bir yolla temas kurun (size e-posta ile ulaşıldıysa, telefonla irtibat kurun).
  • Organizasyonun legal olduğunu doğrulamadıkça, bir yardım kuruluşunun tanıtımının yapıldığı toplumsal medya paylaşımlarına kuşkuyla yaklaşın. Bunu öneren dostunuz araştırmamış olabilir ve bir toplumsal medya paylaşımının aldığı beğeni sayısı, legallik konusunda pek bir mana söz etmez.