Davutoğlu’ndan ‘ittifakın adayı kim olacak’ sorusuna karşılık: Aklın yolunu izleyeceğiz

Muqe

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, altı partinin bir ortaya gelişi ve AK Parti’den ayrılma sürecine ait kimi açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet’ten Mustafa Balbay’a konuşan Davutoğlu, altı partinin bir ortaya gelmesini “Cumhuriyet tarihinin en geniş tabanlı siyasi buluşma masası” olarak tanımlayarak şöyleki konuştu:

‘AKLIN YOLUNU İZLEYECEĞİZ’

“nazaranceksiniz altı partinin başkanı bir ortaya gelerek, aklın yolunu izleyecek, Türkiye gerçeklerini dikkate alacak ve Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek. Çıkardıkları seçim kanununa bakılırsa Meclis’te hangi metotla çoğunluğu sağlayacaksak o sistemle seçime gireceğiz. Bu siyaset oyunları bizi şaşırtmıyor. Lakin masanın tahlil iradesi bu oyunların üstünde. Ortak imzaladığımız metinde 1924 ve 1961 anayasalarına yaptığımız göndermeler, bu anayasalara yönelik tenkit manasında değil. Bunları elbette 1980’den hayli farklı tutuyoruz. Demokrasinin gelişmenine katkı sağlayan kıymetli metinlerdir. Lakin bu anayasalara dayanarak demokrasinin dışına çıkmalar oldu. tekrar bu biçimde şeylere müsaade vermeyecek bir anayasa gerekli” dedi

‘BUGÜNKÜ TALANIN ORTAĞI OLAMAZDIM’

Davutoğlu, AK Parti’den ayrılış süreciyle ilgili “AK Parti’den ayrılış sürecinde vicdanım fazlaca rahat. Bir lokma haram yemedim. Başbakanlık konutunda otururken alt kattaki resmi kabul için yapılan yemekten üst kata ailem için çıkardıkları tabakların maliyetini hesaplatıp ödedim. Gelen bütün armağanları tutanakla benden daha sonra Başbakan Binali Yıldırım’a devrettim. Bugünkü talanın ortağı olamazdım” diye konuştu.

Davuoğlu, Erdoğan hakkında “Muhafazakârlıktan müteahhitliğe evrildi. İktidar gücü karşısında imtihanı kaybetti” sözlerini kullandı.

2011 seçimlerini baz alan Davutoğlu, “Saray’da AK Parti’ye oy verenlerin oranı yüzde 25’i geçmez” sözlerini kullanırken “Erdoğan, yalnızca Cumhuriyet tarihinin değil, Üçüncü Selim’den bu yana Osmanlı periyodunun de bütün birikimlerini, kurumlarını tüketti, tarumar etti” dedi.