Davutoğlu’ndan ‘cumhurbaşkanlığı’ çıkışı: Ortak aday kazanırsa partisinden istifa etmeli

Muqe

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, dün akşam İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde yaptığı akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Altılı masanın beraberliğinin en negatif formülde bile devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, seçilecek cumhurbaşkanının da parti kimliği haricinde durmasının daha yanlışsız olacağını tabir ederek en değerlisinin, seçildiği vakit partisinden istifa etmesi olduğunu lisana getirdi.

‘HER FORMÜLE VARIZ, REKABET VAKTİ DEĞİL’

Halk TV’den İsmail Saymaz, Gelecek Partisi önderinin sorulara verdiği karşılıkları şöyleki aktardı:

“Kılıçdaroğlu’nun ’40 vilayette ortak aday çıkarma konusunda çalışma yaptık’ kelamları sorulunca şöyleki dedi:

‘Meclisle ilgili halimiz net, 360’a (milletvekiline) ulaşabileceğimiz her formüle varız. Rekabet vakti değil.’

‘EN NEGATİF FORMÜLDE BİLE MASA DEVAM EDER’

Davutoğlu, Altılı Masa’nın geleceğinden kaygılı mi?

Bu soruya karşılık ırmağı geçme meselai verdi.

Şöyle devam etti:

‘Bu bir nehirse yarısına kadar gitmek kıymetli. Dönmenin riski karşıya ulaşmaktan fazla olduğunda dönüş imkansızlaşır. Masa’nın dağılmasının yapacağı tahribat devam etmenin yapabileceği tahribattan daha yüksek. En negatif formülde bile masa devam eder, zira kendimizi bağladığımız şeyler var.’

‘KUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMASINI GERÇEK BULMUYORUM’

Davutoğlu, ‘Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarlarsa masa dağılır’ diyen CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nu eleştirdi. Kuşoğlu ve kimi CHP’lilerin adaylık için fiili iklim oluşturma gayretinde olduklarını sav eden Davutoğlu, şunları söylemiş oldu:

‘Kuşoğlu deneyimli bir siyasetçi. Altılı Masa ile ilgili olumlu bir yaklaşım ortasında olduğunu biliyorum. Açıklamayı hakikat bulmuyorum. Türkiye’de bu kadar deneyim ve Cumhuriyet’in eşit vatandaşlık prensibine karşın birilerinin, etnik ve mezhebi kimliği ötürüsıyla rastgele bir vatandaşın rastgele bir makama geleceğinin sakıncalı olacağını söylemesini, bütün bu kazanımlara hakaret görürüm. Kimse bu biçimde bir şey söyleyemez. Zul addederim. Lakin altı önderin karar vereceği konuda genel lider yardımcısının yorum yapmasını yanlışsız bulmam. Bu mevzuda fiili bir iklim oluşturma gayretini da hakikat bulmam.’

‘CUMHURBAŞKANI SEÇİLEN PARTİSİNDEN İSTİFA ETMELİ’

Davutoğlu, ‘Kim aday olacaksa geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı olacağını bilmeli ve daha sonraki siyasi rekabetin ortasında yer almamalı’ diye hudut çizdi.

‘Ortak aday seçilirse partisinden istifa mı etmeli?’ diye sordum.

Şöyle dedi:

‘Doğru olan budur. Fiilen Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanırken, parti mensubiyetinin olması. Şayet Altılı (Masa) bir arada olacaksa…’

‘KENDİ PARTİSİNİ KAYIRMAK ZORUNDA KALIR’

Davutoğlu, çabucak sonrasında kelamı halktv.com.tr’de 13 Eylül’de çıkan “CHP’de ‘partili cumhurbaşkanlığı’ arayışı” başlıklı yazıma getirdi. ‘Senin yazını okudum’ dedi ve şu biçimde devam etti:

‘Benim kanaatim, geçiş sürecini yönetecek cumhurbaşkanının parti kimliği haricinde olması daha yanlışsız.’

Davutoğlu, ‘Adayın bir daha sonraki kainatın siyasi rekabeti ortasında olmaması daha gerçek olur. Olduğu vakit kendi partisini kayırmak zorunda kalır. Doğaldır, kadrolaşırken göz önüne alır’ diye vurguluyor.”