Davutoğlu Mersin’de esnafla dertleşti: Sıkıntıları çözmek için yine meydandayız

Muqe

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun, Mersin’de dinlediği bir esnaf “Bir haftada dört kez tavuğa artırım geldi.13 liraya aldığımız tavuk, şu an 40 lira. Günlük her şeye artırım gelir mi? Ben 32 yıldır esnafım. Ben bu biçimde bir şey görmedim.” tabirlerini kullandı. Davutoğlu ise esnafa “Sorunları çözmek için yine meydandayız” dedi.

“32 YILDIR ESNAFIM BU TÜRLÜ BİR ŞEY GÖRMEDİM”

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Mersin’de esnafın ve meselelerini dinledi. Döner ustası, Davutoğlu’na, “Bir haftada dört kez tavuğa artırım geldi. 13 liraya aldığımız tavuk, şu an 40 lira. 13 liraya aldığımız tavuk şu an 40 lira, kilosu. Ben burayı 2009’da açtığımda bir tüm tavuk 15 liraydı. 10 kilo kömür 15 liraydı. 10 kilo kömür şu an 200 lira, tavuk 70 lira. Orantı yaparsak herbiçimde tavuğun da şu an 200 (lira) olması lazım, başkalarına göre. Günlük her şeye artırım gelir mi? Bu kadar olmaz yani. Ben 32 yıldır esnafım. Ben bu biçimde bir şey görmedim. Büyük bir kanayan yara. KDV yüzde 1. Alış yüzde 1. Satış yüzde 8. Yüzde 7 ne olacak?” dedi.

“SATAN VE ALAN ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

Davutoğlu ise esnafa, “Satan ve alan önünü nazaranmiyor. Zira bu Türk lirasını yerin tabanına maalesef soktular. Bu gereçlerin hepsi dışardan. Güç, kira hepsi. Tavuğun yemi dışardan. Vatandaştan yüzde 7 alıyor. Kur muhafazalı mevduat diye bir şey çıktı. Topluyor. Onlara üç ayda 25 milyar verdi. Yani siz çalışacaksınız. KDV ödeyerek gidecek o. Öbür tarafta yatan, 100 binlerce milyonlarca doları olan adam bunları alacaklar. İşte bu yüzden bunlarla hengame, uğraş ettik. Bu yüzden de tekrar meydandayız.” diye konuştu.

Mersin'de esnaf dertli. Sorunları çözmek için yollardayız.#TürkiyedeGelecekVar pic.twitter.com/Ki5JSmP2oC

— Ahmet Davutoğlu (@Ahmet_Davutoglu) May 10, 2022