Davutoğlu: 6-7 Eylül olayları vicdanlarda kapanmayan yaradır

Muqe

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, 6-7 Eylül 1955’te İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı yapılan atakların yıldönümüyle ilgili Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

“VİCDANLARDA KAPANMAYAN YARA”

Elim hadiselerde hayatını yitirenleri hürmetle andığını belirten Davutoğlu, bu çeşit taarruzların birlik ve birlikteliği gaye aldığına dikkat çekti. Davutoğlu bildirisinde şu sözlere yer verdi:

“6-7 Eylül olayları vicdanlarda kapanmayan yaradır. Bu acı olaylarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı hürmetle anıyorum. Birliğimize, birlikteliğimize kasteden her türlü ırkçılığı lanetliyorum.”

6-7 Eylül olayları vicdanlarda kapanmayan yaradır.

Bu acı olaylarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı saygıyla anıyorum. Birliğimize, beraberliğimize kasteden her türlü ırkçılığı lanetliyorum.

— Ahmet Davutoğlu (@Ahmet_Davutoglu) September 6, 2022

NE OLMUŞTU?

İstanbul Pogromu olarak da bilinen 6-7 Eylül olaylarında İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı toplu taarruzlarda bulunuldu. 1955’de meydana gelen olaylar, evvelki gün Türk basınında çıkan ve Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu meskenin bombalandığını sav eden palavra haberlerle tetiklendi. olaylarda Rumlarının özel mülkleri, Ortodoks kiliseleri ve mezarlıkları maksat alınmış, fazlaca sayıda kişi hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı.