Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriyeli kardeşlerimizi katillerin kucağına atmayacağız

celikci

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde MÜSİAD’ın 32. Kuruluş Yıl Dönümü Programı ve Klasik MÜSİAD Türkiye’nin Gücü Mükafatları Töreni’nde konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şu biçimde:

“Mandacı ekonomistler sabah akşam karamsarlık aşılıyor.

Sanayi üretimi ve ihracatımız her ay yeni rekorlar kırıyor.

Nisan prestijiyle 12 aylık ihracatımız 240 milyar doları aştı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 100’ü geçti.

20 sene evvel 365 günde fakat 36 milyar dolar ihracat yapabilen Türkiye, bu sayısı 30 günde gerçekleştirebilir düzeyde.

İstihdamda 30 milyonun üstüne çıktık. Sanayi üretimi ve ihracatımız her ay yükseliyor.

Türkiye’ye büyük kazanımlar sağlayacak 31 projenin desteklenmesine karar verdik.

Türkiye’yi 2053 vizyonuna kilitleyecek yol yenilik odaklı üretimden geçiyor.

Türkiye’yi kritik teknolojilerin pazarı yerine üreticisi haline getirmeyi adım adım gerçekleştireceğiz.

MÜSİAD her kritik periyotta milletin, ulusal iradenin yanında saf tuttu.

‘SIĞINMACILARA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

İş dünyasına örnek oldunuz. Milletimizi en hoş biçimde temsil ettiniz. Suriye’deki briket meskenler sizin attığını adımlardan en güzelidir. Gaye en az 100 bin konutu orada inşa etmek. Her birinizi faziletli davranışınız için tebrik ediyorum.

Suriye’den savaştan çıkıp ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Mültecilere kapımız her vakit açık. Onları katillerin kucağına atmayacağız. Yardımseverliğimizi her vakit nasıl yapıyorsak o denli devam edeceğiz. Fakat onlar anlar mı anlamaz. Biz bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

Salgının global ticareti işleyişini bozduğunu görüyoruz. Bu olumsuz global ekonomik görünüm savaşla birlikte daha da berbatlaştı.

Enerji, besin ve hammadde fiyatları dünyada enflasyonu körüklüyor.

Artan güç ve hammadde maliyetlerinin sanayicilerimiz üzerinde önemli baskılar oluşturduğunun farkındayız.

Vatandaşın ve işletmelerin güce en uygun fiyatla ulaşması için tüm imkanları seferber ettik.

Hastanelerimizin üretimi devam ediyor. Hastane projelerimiz olmasaydı koranavirüs belasını def edemezdik.

Ayrıntılar geliyor…