Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Lideri Abbas ile görüştü

Muqe

Global Mod
Global Mod
İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’da bekleyen Filistinlileri çıkarmak için sabah namazından daha sonra baskın düzenlemişti İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’nın avlusuna sabah namazından daha sonra giren epey sayıdaki İsrail polisi, Kıble Mescidi’nin önünde bekleyen Filistinlilere müdahale etmiş ve alanı terk etmek istemeyen kimi Filistinlileri darbetmişti.

Gelişmeler daha sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ile görüştüğünü deklare etti.

Twitter hesabından açıklama yapan Erdoğan, “Bugün Filistin Devlet Lideri Sayın Mahmud Abbas’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Kudüs başta olmak üzere Filistin’de yaşananlar niçiniyle Ramazan’ı buruk geçirirken, İsrail’in hücumlarında vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara şifa diledim. Görüşmemizde İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik müdahalelerini şiddetle kınadığımı ve Mescid-i Aksa’nın statüsüne ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlerin karşısında duracağımızı Sayın Abbas’a söz ettim. Türkiye her daim Filistin’in yanındadır. Yaşananlar Filistinli tüm kümelerin birlik ve uzlaşı yolunda çalışmasının zaruretini hatırlatmaktadır. Sayın Abbas’a hem itidal telkinleri birebir vakitte birlik bakımından sergileyeceği sağduyulu liderlik ötürüsıyla şükranlarımı ilettim.” tabirlerini kullandı.

Bugün Filistin Devlet Başkanı Sayın Mahmud Abbas'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik.

Kudüs başta olmak üzere Filistin’de yaşananlar nedeniyle Ramazan’ı buruk geçirirken, İsrail'in saldırılarında vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara şifa diledim.

— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) April 17, 2022