Çocuklar, CHP’li Mahmut Tanal’a doları sordu: ‘Ne vakit düşer?’

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında TBMM’deki odasında çocukları ağırladı. Tanal, çocuklarla yaptığı sohbetin görüntüsünü toplumsal medya hesabından paylaştı.

“BİR ÜLKENİN YATIRIMLARI DA YATIRIMCILARI DA GÜVERCİN GİBİDİR”

Sohbet sırasında bir çocuk, “Dolar ne vakit düşecek” diye sordu. Tanal, şu karşılığı verdi:

“Dolar şeye bağlı. Güvercin buraya vakit zaman gelir. Niçin gelir biliyor musun? Şayet oraya konmak istediği vakit etrafa bakar risk var ise oraya konmaz. Kendisini tehdit eden bir şey var ise oraya güvercin konmaz. Zira diyor ki ‘Ben oraya konarsam etraftan bir tehdit gelir, beni öldürür ve a bana ziyan verir’. Konmaz. Bir ülkenin yatırımı da yatırımcılar da motamot o güvercin üzere bir ülkeye yatırım yapacaksa, o ülkenin hukuk güvenliğine bakar. Hukuk güvenliği müddetli değişiyorsa, güvensizlik var ise oraya yatırım yapmaz. Yabancı yatırımcı da yapmaz yerli yatırımcı da yapmaz. Hukuk güvenliği ve yatırım olursa dolar da düşer, üretim de artar. Enflasyon da düşer, işsizlik de düşer. Ülkemizde hukuk güvenliğini sağlarsak bu biçimde adalet de olur, dolar da düşer, üretim de olur. Bunu biz düşüreceğiz. O mevzuda rahat olun.”

Tanal, bu konuşmanın yer aldığı görüntüyü “23 Nisan kapsamında TBMM’yi ziyaret eden miniklerin zihnini, Türkiye’deki ekonomik kriz, pahalılık, dövizdeki yükseliş meşgul ediyor. Minikler, ‘Dolar nasıl düşer?’ sorusunu yöneltti. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız bile geçim kederine düşmüşse vay halimize” notuyla paylaştı.