Çinli Çip Üreticileri, ABD Yaptırımlarından Kaçınmanın Yollarını Arıyor

Samuag

New member
ABD hükümeti, Ekim ayında yarı iletken ve harika bilgisayar kesimlerine karşı kapsamlı yaptırımlar uygulayarak Çin’i maksat almıştı. Bu adım daha sonrasında global yarı iletken sanayisinde genel olarak pay pahası açısından 240 milyar dolarlık kayıp yaşandı. Ortadan aylar geçtikçe ABD merkezli şirketlerin yaşadığı gelir kayıpları da netlik kazanıyor. Bir öbür değerli ayrıntı daha var. Yarı iletken üretim ekipmanları tedarik eden Applied Materials’a göre, Çinli şirketler süreç teknolojilerini yeni kuralları atlatmak hedefiyle bir daha elden geçirebilir.

En son ABD ihracat düzenlemeleri, 14nm/16nm ve daha gelişmiş transistörlere sahip mantıksal çipleri, ayrıyeten 128 yahut daha fazla katmana sahip üç boyutlu NAND üretimine odaklanıyor. Bunların hepsi için günümüzde yaygın olarak kullanılan çok gelişmiş süreç teknolojileri diyebiliriz. Kilit nokta şu ki, bu tıp yongalar üretmek için Applied Materials, KLA ve Lam Research üzere ABD şirketlerinin araçlarını kullanmak gerekiyor.

Yeni kurallar kapsamına giren wafer fabrika ekipmanlarını tedarik etmek için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan ihracat lisansı almak gerekiyor. ABD’li şirketler ise SMIC ve YMTC üzere kıymetli Çinli şirketlere rastgele bir sevkiyatın onaylanmayacağını düşünüyor.

Applied Materials, birtakım müşterilerinin yeni düzenlemelerden kaçınmak için süreç teknolojilerini ayarlayabileceğini belirtmiş. Şirket her şeyi açıkça söylemekten kaçınsa da şu biçimde anlıyoruz: SMIC’in 17nm’lik bir üretim sürecine geçebileceği, YMTC’nin ise çiplerindeki faal üç boyutlu NAND katmanlarının sayısını azaltabileceği söyleniyor.

Örneğin, SMIC 14nm’den 17nm’ye geçiş yaparsa performans ve güç maksatlarına ulaşmak için mevcut dizaynlarını kıymetli ölçüde değiştirmeleri gerekecek. Ayrıyeten daha düşük transistör yoğunluğu daha büyük kalıp boyutları manasına geliyor. Bu da maliyetleri, randımanı ve hatta ambalaj boyutlarını etkileyecek.

Büyük bir wafer ekipman üreticisi olan Applied Materials, ABD hükümeti tarafınca uygulanan yeni yaptırımların 2023 mali yılında 2.5 milyar dolarlık ziyana niye olacağını söylüyor. 2.5 milyar dolarlık bu kayıp ise şirketin %10’luk gelirine tekabül ediyor.