CHP’li Tanrıkulu: Ana lisan yasaklanamaz, ana lisan horlanamaz

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP küme teklifinde yaptığı konuşmada ana lisanın ehemmiyetini vurguladı. Tanrıkulu, “Ana lisan yasaklanamaz, ana lisan horlanamaz, ana lisan aşağılanamaz; tersine yurttaşlarımızın ana lisanını geliştirmelerini ve ana lisan ortamlarında ömürlerini yürütmeleri için, hizmet almaları için, ana lisanın eğitimini almaları için devletin, kamunun hizmet sunması lazım” dedi.

Tanrıkulu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyleki;

“BU MESELELER AK PARTİ’NİN ÇÖZEMEDİĞİ SORUNLAR”

“Türkçe ortak ve resmi lisanımız fakat sonuçta bu kadim topraklarda Türkçe’nin haricinde yurttaşlarımızın konuştuğu biroldukça ana lisan var ve bu ana lisanla ilgili problemler da AK Parti’nin icat ettiği problemler değil lakin AK Parti’nin çözmediği, devam ettirdiği sıkıntılar.”

Ana lisan yasaklanamaz, ana lisan horlanamaz, ana lisan aşağılanamaz; tersine yurttaşlarımızın ana lisanını geliştirmelerini ve ana lisan ortamlarında ömürlerini yürütmeleri için, hizmet almaları için, ana lisanın eğitimini almaları için devletin, kamunun hizmet sunması lazım. Fakat bu biçimde mi?”

“12 YIL KÜRTÇE KONUŞMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ”

“12 Eylül Darbesi’nden daha sonra 2932 sayılı yasa çıkarıldı. Yasanın nasıl çıkarıldığını Kenan Cihan açıklıyor: 1983’te bir köyü ziyaret ediyor, köyde 9 yaşındaki bir çocuğu görüyor ve Türkçe konuşmadığını görüyor, yalnızca Kürtçe konuşuyor, döndükten daha sonra Ankara’ya “bu biçimde bir yasa çıkarma gereğini, gereğini yaptık” diyor ve “Çok çoka kaçtık” diyor. Fakat o yasa tam 12 yıl ayakta kaldı, tam 12 yıl ve Kürtçeyle ilgili rastgele bir ortamda, özel bir ortamda konuşmak bile mümkün değildi. Ben sıkıyönetim mahkemesinde avukatlık yaptım ve Mehdi Zana bu yasaya reaksiyon için mahkemede kendisini Kürtçe tanıtmak istedi, Mahkeme Lideri da duruşma zaptına “Sesler çıkarıyor” dedi, lisanın ismini yazmamak için, “Sesler çıkarıyor” dedi ve kendisi dayakla salondan atıldı. Sene 1987. Artık tıpkı şey bu mecliste de yapılıyor Kürtçenin ismi geçmiyor.

“AJANDAYA TÜRKÇE VE KÜRTÇE YAZDIĞIM İÇİN YARGILANDIK”

“Diyarbakır Barosu Başkanlığı yaptığım devirde HDP’li Meral Danış Beştaş ile birlikte yargılandık. niye yargılandık biliyor musunuz? Sizin Adalet Bakanınız müsaade verdi. Avukatlara dağıttığımız ajandayı, günleri ve haftaları, ayları Kürtçe yazdık, Türkçe’nin yanında. Bundan dolayı hakkımızda soruşturma açıldı, Adalet Bakanlığı müsaade verdi, Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandık.”

“VİCDANINIZ KURUSUN”

“Dün İstanbul’da Din Alimlerinin Davası’nı (DİAYDER) izledim. Civak, bawermend, heja, Jiyan, hember, rümet, parastın, armanç, navent, taybet, aşıti, cüda, davi, wekhavi, bersıw, rojhilat. Bunlar iddianameye yazılmış. Deniliyor ki, bunlar Kürtçede gündelik hayatta kullanılan sözler değil, bu mele ve seydalar hutbelerinde bu sözleri kullanarak örgüt propagandası yapıyorlar, vicdanınız kurusun sahiden. Ben size söyleyeceğim: Heja, bu sıralarda milletvekilliği yapmış, bakanlık yapmış Şerafettin Elçi’nin oğlunun ismidir. Kaç yaşında biliyor musunuz? 60 küsür yaşında. Armanç kimin ismidir biliyor musunuz? Yusuf Ekinci’nin oğlunun ismidir. Kaç yaşlarında biliyor musunuz? Yusuf Ekinci faili meçhul öldürülen avukat, 50 yaşındadır. Taybet kimdir biliyor musunuz? Silopi’de cenazesi yerde kalan anamızın ismidir. Sizin Savcılarınız bu sözler cürüm lisanı diyor, kabahat lisanı ve bunları cürüm diye iddianameye yazıyor bu türlü. Bu iddianameyi yazan Savcıdan hesap soracak mısınız sormayacak mısınız? Sizden beklediğimiz budur.”