CHP’li Serter’den Kent Hastanesi reaksiyonu: Aklımızla dalga geçmeyin

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, Mart 2014’de temelleri atılan İzmir Kent Hastanesi’nin açılışının yedi sefer ertelenmesine reaksiyon gösterdi.

İzmir Kent Hastanesi’nin açılışını ”şehir efsanesi” olarak nitelendiren Serter, “bir daha İzmir kent efsanesi yani kent hastanesinin gündeme geldiği günlerden birindeyiz. 2014 yılında Binali Yıldırım başbakan iken temelleri atılan, 30 ay daha sonra açılacağını söylenen hastane, üzerinden 8 yıl geçmesine karşın hala AK Parti’li İzmir milletvekilli arkadaşların birtakım savunmaları üzerine tam yedi sefer açılışı ertelenmiştir. Bu 8 yılda yangınlar, zelzeleler geçirdi.

hiç bir biçimde içeriden bilgi alamadık. Bu hastane geçekten kuvvetli bir hastane mi, bina iktisadı olarak kuvvetli bir hastane mi, zelzeleye destekli bir hastane mi zira bildiğimiz kadarıyla altından Turgutlu’dan gelen bir fay sınırı da geçmekte, hiç bir kişi bu hususta bize bilgi vermedi” dedi.

”GİDİLECEK YOLU, YAŞANACAK İMKANI YOK”

İzmir Kent Hastanesi’nde tedavi ortamının bulunmadığını kaydeden Serter, açıklamasını şu şöyle noktaladı:

”Üstüne üstelik bir bu hastane kaça mal oluyor nasıl oluyor anlaşılır üzere değil. 2016 yılında, vaktin Vilayet Sıhhat Müdürü, kent hastanesinin 758 milyon euroya bu hastanenin biteceğini söylüyor. O günkü heyete, 3,23 TL ile çarpıp böldüm 2 milyar 590 milyona yakın bir sarfiyat hacmi oluşuyor.

Bu yalnızca hastanenin binasıyla mı ilgili yoksa hastanenin tefrişatıyla mı ilgili hastanenin röntgen aygıtları, ameliyathaneleri ile mi ilgili hiç bir bilgi yok. Bugün AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır diyor ki, bu hastanenin maliyet fiyatı ve 1 milyar 683 milyon TL’ye bitecek. 2016’daki sayısı söylüyorum, bugün söylenen sayı nerelere gelmekte.

Ben o günkü euroyu bugün çarptığım vakit 12 milyar 128 milyon lira ediyor. Aklımızla Allah aşkına dalga geçmeyin, şu hastane nitekim içler acısı bir hale geldi. Gidilecek yolu yok, yaşanacak imkanı yok, tedavi edilecek ortamı yok. Bir şeyi artık şu İzmir halkıyla dalga geçmeden yapmayı öğrenin. Hizmeti, CHP mahallî idarelerinden öğrenin, bu kâfi sizin için.”