CHP’li Ağbaba’dan enflasyon sayılarına reaksiyon: TÜİK gerçek bilgileri açıklamaktan uzak

Muqe

Global Mod
Global Mod
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sayılarını deklare etti. TÜİK’in bilgilerine göre; enflasyon yıllık yüzde 69,97, aylık yüzde 7,25 artış gösterdi. Bağımsız akademisyenlerin ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) nazaran, Nisan 2022’de enflasyon yüzde 8,68 olurken yıllık enflasyon yüzde 156,86’ya yükseldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜİK’in bilgilerini kıymetlendirdi.

“ŞUBAT 2002 YILINDAN BERİ GÖRÜLEN EN YÜKSEK YILLIK ENFLASYON OLDU”

Ağbaba’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Enflasyon Nisan ayında aylık yüzde 7,25, yıllık yüzde 69,97 yani yüzde 70’i buldu. Yüzde 69,97’lik yıllık enflasyon ile Şubat 2002 yılından beri görülen en yüksek yıllık enflasyon oldu. Şubat 2002’de yıllık enflasyon artışı yüzde 73,2 olarak kayıtlara geçmişti. Türkiye’de yüzde 7,25 ile bir aylık enflasyon artışı; son 40 yılın, 30 yılın en yüksek enflasyonu olarak bedellendirilen Almanya’nın ve İngiltere’nin yıllık enflasyon artışına denk durumda. AK Parti enflasyonda yalnızca kendi iktidar devrinin değil adım adım kendisindilk evvelki devrinde rekorunu kırmaya aday oldu.

GIDADA ÜÇ HANELİ ENFLASYONA BİR ADIM KALDI

TÜİK, besin enflasyonunda yıllık artış oranını yüzde 89 olarak deklare etti. TÜİK’in adrese teslim ayarlı datalarında dahi besin enflasyonunda üç haneleri görmemize yalnızca bir adım kaldı. Akaryakıta neredeyse her iki günde bir gelen artırımlar sonucunda enflasyon ulaştırmada yüzde 105’i buldu ve üç haneye tırmandı. Üretici fiyat endeksindeki yıllık artış ise yüzde 121’e tırmanarak kendi rekorunu kırmaya devam etti. Üretici fiyat endeksinde her ay yaşanan artış, resmi enflasyonunda birkaç ay daha sonra üç haneleri görmesine niye olacaktır. Bu yüzde iktidarın enflasyonda yılsonuna yanlışsız kalıcı düşüş beklentisi ise hayal olacaktır.

TÜİK DATALARI GERÇEK ENFLASYON DATALARINI AÇIKLAMAKTAN UZAK

TÜİK bilgilerine karşın halkın hissettiği gerçek enflasyon oranında yıllık artış yüzde 156’ya yükseldi. Halkın enflasyonu ile TÜİK enflasyonu içindeki fark tam 86 puan. Resmi bilgilerde dahi her ne kadarda geçmiş periyoda ilişkin enflasyon rekorları kırılmaya devam ediliyor olsa da TÜİK dataları gerçek enflasyon bilgilerini açıklamaktan uzaktır.

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞINDAN ESER KALMADI

İktidar kanadından 1 Mayıs’ta emeklilere ve çalışanlara bir müjde sunulacaktı. Lakin ne emekliler ne çalışanlar müjdenin ‘m’sini dahi duymadı. Resmi bilgilerde dahi enflasyon üç hanelere hakikat giderken ne emeklini ne taban ücretlinin ne de memurun maaşından eser kalmadı. Kur Muhafazalı Mevduatta milyarca TL kaynak aktaran iktidar, başta taban fiyat olmak üzere fiyatlar derhal bir daha belirlemelidir.”