Cem Toker: Kılıçdaroğlu’nun kazanmasının epey güç olduğunu düşünüyorum

Muqe

Global Mod
Global Mod
Daktilo1984 Youtube kanalı Masa programının bu haftaki konuğu, LDP Eski Genel Lideri Cem Toker oldu.

Cem Toker, seçim güvenliğinden 6’lı Masa’nın stratejilerine, muhalefetin mümkün ortak adaylarından Erdoğan’ın kazanma ihtimaline kadar siyasetin gündemindeki biroldukca mevzuya değindi.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR, MUHALEFET GÜZEL ORGANİZE OLABİLİRSE BU SEFER SANDIKLARI KORUYABİLİR”

Cem Toker 6 partinin bir ortaya gelerek oluşturduğu muhalefet bloğunun yanlışsız dürüst bir strateji, taktik ve nazaranv dağılımı yaparsa sandık güvenliğini sağlayabileceğini belirtti:

“Geçmiş seçimlerdeki kadar sandık ve pusula güvenliği açısından fiyasko olacağını sanmıyorum. Lakin ne kadar ellerinden geleni yaparlarsa yapsınlar önemli bir meseleyle karşı karşıyalar. AGİT bile referandum ve daha sonraki seçimleri kuşkulu olarak kıymetlendirdi.

Eskiden seçimdilk evvel üç bakan istifa ederdi. Bugünkü bakanlar Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu ve Adil Karaismailoğlu. Seçim bu bakanlara emanet. bu biçimde bir handikap var. 2. İstanbul seçimi üzere düzgün organize olup pusulaların, çuvalların üzerine yatabilirler ve bunu tüm Türkiye’de yapabilirlerse bu biçimde seçimde bir şey değişebilir.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN KAZANMASININ ÇOK SIKINTI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

“Aritmetiğe ve Türkiye’nin seçim yapısına bakarak sağdan bir adayın daha mantıklı olduğunu düşündüğünü belirten Cem Toker, 1950 seçimlerinden bu yana, Ecevit periyodu hariç seçmenlerin yüzde 70’e yakınının sağa oy verdiğini söylemiş oldu: Her öge göz önüne alınmalı.

Mademki bu Türkiye’nin mukadderat seçimi, seçmen profiline bakılırsa Kılıçdaroğlu’nun yahut soldan bir adayın ne kadar oy alabileceği de düşünülmeli. Kılıçdaroğlu’nun popülizmi, tutarsızlığı ve bugüne kadarki seçimlerde gösterdiği performans düşünüldüğünde seçimi kazanmasının epey sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

“TÜRKİYE’DE SEÇMEN KİTLESİ OSMANLI’DAN KALMA ÖNDERE OY VERME DAVRANIŞINI SÜRDÜRÜYOR”

“Altılı Masa’da topluma heyecan veren, Türkiye’yi düzlüğe çıkarır diye görülen bir başkan yok. Bakanlar Kurulu’nun adayla bir arada açıklanması kulağa fazlaca hoş geliyor. Fakat altı partinin ideolojileri hayli farklı ve yalnızca mevzu başlıklarında hemfikir üzere görünüyorlar. Toplumu ilgilendiren somut mevzulara çabucak hemen girmiyorlar.

Söylem ve görüş birliği sağlayabilecekler mi seçimdilk evvel? Sağlayamazlarsa ben Erdoğan’ın yerinde olsam çıkarım meydanlarda “Şunların haline bak, milleti en çok ilgilendiren konularda görüş birlikleri yok” derim. Millet İttifakı’nın bu biçimde bir handikabı da var. Lakin bu milletin AKP’den kurtulması lazım. 20 sene kâfi. Babamın oğlu da olsa 20 sene yönetmemesi lazım.

“BU PAZAR SEÇİM OLSA ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞINI tekrar KAZANIR, MECLİSTE İSE MUHALEFET ÇOĞUNLUĞU ALIR.”

Toker mümkün seçim senaryolarını da kıymetlendirdi: Şayet Cumhur İttifakı 360’tan az vekil kazanarak meclisi kaybederse meclisin anayasa değişikliklerini referanduma götürme imkânı olur. Bu Türkiye için en istenmeyen sonuç olarak önümüzde duruyor. İktisat daha da batar.

Ben 27 sene ABD’de yaşadım. Liderin bir partiden kongrenin öbür partiden olduğu durumlarda hükümetin nasıl kitlendiği biliyorum. Lakin o kitlenmede demokratik süreçte, seçmene hitap ederek ve seçmen kaygısıyla tarafların nasıl uzlaştığını gördüm.

Millet İttifakı’nı fazlaca eleştirdik lakin bir de artısını söyleyelim. Kılıçdaroğlu’nu tebrik etmek lazım. Tarihte görmediğimiz birfazlaca farklı ideolojilerden partiyi bir masada tuttu ve hayati bir seçim olan mahallî seçimleri kazanma başarısı gösterdi. Bu niçinle tahminen de seçimlerden daha sonra Türkiye’de de demokratik kültür yerleşmeye başlar.